Най - вълнуващия въпрос зимно време.
forski - специалист
Здравейте колеги :)
Моля за помощ и съвет при избор на пелетен котел, който да замени досегашната камина на дърва Герканд.
От 8 години се отопляваме с камина с въздушна риза, 6 въздуховода и вентилатор който издухва горещият въздух към всяка стая, в къща от 90кв.м
До момента криво-ляво ни върши работа, но като сложим цялата хамалогия около дървата, и всичката мизерия която оставят след всеки отоплителен сезон, искаме да я сменим с нещо което да не ни ангажира по-такъв начин всяка година!
Понеже цялата инсталация е вече изградена, и над всяка стая има пуснати въздуховоди в подпокривното пространство, свързани към разпределителни кутии, и т.н. си мислим че най логичното нещо което може да направим е да сложим въпросния котел в мазето, и само да го свържем към въздуховодите.
От това което видях на снимките, котела има два изхода за въздуховоди, предполагам че има монтиран и вентилатор, към които два изходящи въздуховода, мога да монтирам две разпределителни кутии, и да ги направя 4, които са ми напълно достатъчни за 4-те помешения в къщата.
Проблемът е че нямам никаква идея за това какво да взема под внимание ппри избора на котел, като мощност, вид горелка, и как и колко всъщност топли това чудо. Единственото което виждам е че котела е 30kW мощност което не знам много ли е, малко ли е, достатъчно ли е?
Къщата е 90кв.м на един етаж, без изолация, може би котел с водна риза и радиатори ще е до добър вариант, но вече веднъж разбивах и правих цялостен ремонт, и не искам пак да къртя и да дупча цялата къща.
Кажете моля дали това упражнение си заслужава, труда и парите, или да си карам на дърва и ток, и да не се занимавам с глупости :? :)
https://niko-n2011.com/project/kas-30v- ... %8a%d0%b7/
Това е котлето с техническите му карактеристики.
silent - майстор
Единственото предимство на пелетите пред дървата е автоматизацията и по доброто регулиране на огъня....пак е мръсно и пак има хамалогия....според мен си карай на дърва и мисли за изолация и термопомпа....

Тема "Пелетен котел с въздушна риза KAS 30 моля за мнение" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: