Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте,
пиша във форума, тъй като ми опря до главата казус на който не мога да измисля решение.

Преди 5 години си закупих апартамент на 3 етажа, който е 130кв и всички помещения са на 3м височина. Отоплявах го и топлех вода за баните се Hermann Habitat 2 24kW.
Апартамента има:
1. 35кв кухня на първи етаж, в която има не особено голям радиатор
2. 30кв хол на втори етаж с значително по-голям радиатор
3. 2 радиатора в двете спални на третия етаж над кухнята
4. 2 лири в двете бани на третия етаж над кухнята

Единствените врати, които имам са на баните и на спалните, но вторите никога не се затварят.

Извинявам се, че ги пиша така, но нямам представа как се смятат радиаторите, нито пък знам моите какви са като модели на ламелите.


Всичко работеше добре до момента в който преди коледа 2019 ми изгоря електрониката на котела и машината умря.
Реших да мина на по-съвременна техника и взех Bosch 2300 W ( харесвам марката и съм доволен от всички Bosch уреди които имам).

Фирмата, която го монтираха свършиха чудесна работа и си свършиха работата доста професионално. За жалост не бях там, когато го монтираха и не успях да си задам въпросите.
Затова бих искал да попитам гурутата в областта следните неща:

1. Мисля да сложа APC Back-UPS 500 - BX500CI преди котела, който да играе ролята на филтър, а и малък резерв от батерия ако спре тока. Единственото, което се интересувам е котела колко му е максиламната електрическа мощност за да не се окаже, че UPS-а е слаб. Също така, този модел не е със 100% синусоида и се чудя, дали би било проблем. Все пак котела е доста финна техника и да не светне като предния.

2. Предния котел го държах основно на около 55-60 градуса и включваше и изключваше през няколко минути. Новия, Bosch 2300W съм го сложил да грее водата за отопление на 52 градуса, като всички радиатори са отворени и единствено ги намалявам от термо-главите преди лягане, че не се диша. Нещото, което ми прави впечатление е, че не достига 52 ами седи примерно на 51.4 и на дисплея постоянно седи иконката за пламък. От това, което прочетох в иструкциите е, че горелката работи постоянно. Това предполагам не е особено добре за машината.
След като изчетох последните няколко страници на темата и препоръките на колегите пробвах следното:

- Сложих температура 60 градуса и притворих главите на радиаторите. Котела изгасна. Поседя няколко минути и като запали отново, започна да прави конденс. Оставих го известно време, докато направи конденс и вдигне температурата до 60. След това пак изгасна и като падна температурата и пусна да грее пак прави конденс. Изглежда ми странно.
Също така, доста бавно достига температурата от 60 градуса. Имам чувството, че работи на много ниска мощност и му отнема доста време да достигне зададената температура.
- Сложих го на 45 градуса и отворих главите на радиаторите и горелката си работеше постоянно.

Това нормално поведение ли е на конденсен котел?

3. Може ли да се ползва котела без външен термостат? Разгледах инструкциите за монтаж и ми изглежда, че финната настройка и управление се постига само и единствено с външен термостат. Също така, за този котел може ли да се използва BOSCH CR100 или трябва да е CR200? Може ли да се използват и други термостати?

Извинявам се предварително за дългото мнение и се надявам да не съм задал тъпи въпроси.
Предварително благодаря на отзовалите се.

Поздрави и успешен ден!
sokolov.91 - майстор
ср яну 08, 2020 11:08 amDk_vr написа:
Здравейте,
пиша във форума, тъй като ми опря до главата казус на който не мога да измисля решение.

Преди 5 години си закупих апартамент на 3 етажа, който е 130кв и всички помещения са на 3м височина. Отоплявах го и топлех вода за баните се Hermann Habitat 2 24kW.
Апартамента има:
1. 35кв кухня на първи етаж, в която има не особено голям радиатор
2. 30кв хол на втори етаж с значително по-голям радиатор
3. 2 радиатора в двете спални на третия етаж над кухнята
4. 2 лири в двете бани на третия етаж над кухнята

Единствените врати, които имам са на баните и на спалните, но вторите никога не се затварят.

Извинявам се, че ги пиша така, но нямам представа как се смятат радиаторите, нито пък знам моите какви са като модели на ламелите.


Всичко работеше добре до момента в който преди коледа 2019 ми изгоря електрониката на котела и машината умря.
Реших да мина на по-съвременна техника и взех Bosch 2300 W ( харесвам марката и съм доволен от всички Bosch уреди които имам).

Фирмата, която го монтираха свършиха чудесна работа и си свършиха работата доста професионално. За жалост не бях там, когато го монтираха и не успях да си задам въпросите.
Затова бих искал да попитам гурутата в областта следните неща:

1. Мисля да сложа APC Back-UPS 500 - BX500CI преди котела, който да играе ролята на филтър, а и малък резерв от батерия ако спре тока. Единственото, което се интересувам е котела колко му е максиламната електрическа мощност за да не се окаже, че UPS-а е слаб. Също така, този модел не е със 100% синусоида и се чудя, дали би било проблем. Все пак котела е доста финна техника и да не светне като предния.

2. Предния котел го държах основно на около 55-60 градуса и включваше и изключваше през няколко минути. Новия, Bosch 2300W съм го сложил да грее водата за отопление на 52 градуса, като всички радиатори са отворени и единствено ги намалявам от термо-главите преди лягане, че не се диша. Нещото, което ми прави впечатление е, че не достига 52 ами седи примерно на 51.4 и на дисплея постоянно седи иконката за пламък. От това, което прочетох в иструкциите е, че горелката работи постоянно. Това предполагам не е особено добре за машината.
След като изчетох последните няколко страници на темата и препоръките на колегите пробвах следното:

- Сложих температура 60 градуса и притворих главите на радиаторите. Котела изгасна. Поседя няколко минути и като запали отново, започна да прави конденс. Оставих го известно време, докато направи конденс и вдигне температурата до 60. След това пак изгасна и като падна температурата и пусна да грее пак прави конденс. Изглежда ми странно.
Също така, доста бавно достига температурата от 60 градуса. Имам чувството, че работи на много ниска мощност и му отнема доста време да достигне зададената температура.
- Сложих го на 45 градуса и отворих главите на радиаторите и горелката си работеше постоянно.

Това нормално поведение ли е на конденсен котел?

3. Може ли да се ползва котела без външен термостат? Разгледах инструкциите за монтаж и ми изглежда, че финната настройка и управление се постига само и единствено с външен термостат. Също така, за този котел може ли да се използва BOSCH CR100 или трябва да е CR200? Може ли да се използват и други термостати?

Извинявам се предварително за дългото мнение и се надявам да не съм задал тъпи въпроси.
Предварително благодаря на отзовалите се.

Поздрави и успешен ден!
Много въпроси и малко четене по темата.
За тоя ЮПС забрави. Иска си такъв с чиста синусоида. И 150 ватов ще ти стигне да запали котела.
За постоянно горящия котел - супер му е. Колкото по-дълго гори, толкова по-добре. Другите въпроси друг да ги коментира.
LazarGanev - "Велик майстор"
Завалията толкова е свикнал с неправилната работа на стария котел, че иска и новия да работи тъй :-D
liusien - специалист
Накратко да ви напиша какво се случи при мен след няколко опита с температурите на водата за отопление...
При Т на водата за отопление 50 градуса, за 24 часа има потребена газ 8,492 куб. метра.
При Т на водата за отопление 42 градуса, за 24 часа има потребена газ 8,258 куб. метра
При Т на водата за отопление 40 градуса, за 24 часа има потребена газ 8,260 куб. метра...
С така направените проверки на разходът на газ, виждам, че може би температурата на водата за радиаторите в границите на 40-42 градуса са може би оптимални за работата на газовият котел... Не знам дали може да се свалят още надолу и дали е редно! Днес в новините казаха, че последните 24 часа е било най-студеното време за тази зима! Ще видя занапред как ще се държи котела... Месец Декември разходът ми на газ е бил 209 куб. метра... Ако приемем, че ще е студено през целият Януари, като умножа дневният разход от 8, 26 куб. метра по 31 дни (колкото са месец Януари) се получава очакван разход от 256 куб. метра! Малко повече е от Декември, но за сега нищо друго не мога да направя! Ако имате някакъв съвет, моля да напишете! :?
ср яну 08, 2020 9:20 pmliusien написа:
:?
Люси, според мен, това е оптималната настройка на котела и повече от него не може да се иска. Предвид Т на водата, радиаторното отопление, не виждам накъде още може да се оптимизира, но да речем още малко радиаторна мощ, 2-3 градуса водата надолу....Остава въпроса дали е оправдано.
Другото, за разхода, е по дебело балтонче. Не помня ква беше топлоизолацията и дограмата, но натам ще е по изразен икономическият ефект.
Stoyansh - помощник
ср яну 08, 2020 9:20 pmliusien написа:
Накратко да ви напиша какво се случи при мен след няколко опита с температурите на водата за отопление...
При Т на водата за отопление 50 градуса, за 24 часа има потребена газ 8,492 куб. метра.
При Т на водата за отопление 42 градуса, за 24 часа има потребена газ 8,258 куб. метра
При Т на водата за отопление 40 градуса, за 24 часа има потребена газ 8,260 куб. метра...
С така направените проверки на разходът на газ, виждам, че може би температурата на водата за радиаторите в границите на 40-42 градуса са може би оптимални за работата на газовият котел... Не знам дали може да се свалят още надолу и дали е редно! Днес в новините казаха, че последните 24 часа е било най-студеното време за тази зима! Ще видя занапред как ще се държи котела... Месец Декември разходът ми на газ е бил 209 куб. метра... Ако приемем, че ще е студено през целият Януари, като умножа дневният разход от 8, 26 куб. метра по 31 дни (колкото са месец Януари) се получава очакван разход от 256 куб. метра! Малко повече е от Декември, но за сега нищо друго не мога да направя! Ако имате някакъв съвет, моля да напишете! :?
Един въпрос - вашият котел по цял ден ли работи непрестанно.
Моята сметка за Декември е 176 кубика, за 20 дни, при около 8 часа на ден. Часовете след 18ч до почти сутринта, с паузите.
Интересува ме просто дали вашия котел е икономичен или също е с паузи отоплението.
liusien - специалист
ср яну 08, 2020 10:03 pmТрифон П.Трифонов написа:
ср яну 08, 2020 9:20 pmliusien написа:
:?
Люси, според мен, това е оптималната настройка на котела и повече от него не може да се иска. Предвид Т на водата, радиаторното отопление, не виждам накъде още може да се оптимизира, но да речем още малко радиаторна мощ, 2-3 градуса водата надолу....Остава въпроса дали е оправдано.
Другото, за разхода, е по дебело балтонче. Не помня ква беше топлоизолацията и дограмата, но натам ще е по изразен икономическият ефект.
Трифоне, някъде бях писал, но ще ти отговоря - топлоизолацията ми е 5 см фибран, дограмата (прозорците) са 5-камерни с К-стъкло... Вратите са обикновени, но като имам пари, ще ги сменя и тях. Има нещо, което леко ме притеснява, а то е, че къщето е с гредоред. Преди години с племенникът ми и шура му, лепихме 2 сантиметров стиропор на тавана за да се задържа топлината в стаите. Нямам идея дали и колко върши работа това! Как да разбирам заключението ти, че "натам ще е по изразен икономическият ефект"? Все си мисля, че когато имам възможност, ще купя каменна вата и да я разстеля на тавана под керемидите. Смятам, че тя вече със сигурност ще задържа топлината!
liusien - специалист
ср яну 08, 2020 10:42 pmStoyansh написа:
ср яну 08, 2020 9:20 pmliusien написа:
Накратко да ви напиша какво се случи при мен след няколко опита с температурите на водата за отопление...
При Т на водата за отопление 50 градуса, за 24 часа има потребена газ 8,492 куб. метра.
При Т на водата за отопление 42 градуса, за 24 часа има потребена газ 8,258 куб. метра
При Т на водата за отопление 40 градуса, за 24 часа има потребена газ 8,260 куб. метра...
С така направените проверки на разходът на газ, виждам, че може би температурата на водата за радиаторите в границите на 40-42 градуса са може би оптимални за работата на газовият котел... Не знам дали може да се свалят още надолу и дали е редно! Днес в новините казаха, че последните 24 часа е било най-студеното време за тази зима! Ще видя занапред как ще се държи котела... Месец Декември разходът ми на газ е бил 209 куб. метра... Ако приемем, че ще е студено през целият Януари, като умножа дневният разход от 8, 26 куб. метра по 31 дни (колкото са месец Януари) се получава очакван разход от 256 куб. метра! Малко повече е от Декември, но за сега нищо друго не мога да направя! Ако имате някакъв съвет, моля да напишете! :?
Един въпрос - вашият котел по цял ден ли работи непрестанно.
Моята сметка за Декември е 176 кубика, за 20 дни, при около 8 часа на ден. Часовете след 18ч до почти сутринта, с паузите.
Интересува ме просто дали вашия котел е икономичен или също е с паузи отоплението.
Стояне, нека си пишем на ТИ - по-лесно е! :) Не, че не мога в уважителна форма... Та, на въпросът! Котелът в къщи работи нон стоп 24 часа! Стайният терморегулатор е марка "Milux". Настроен е през денят от 7.00 часа до нощта в 01.00 часа да работи на температура 21 градуса. Винаги има хора в къщи. От 01.00 часа до 07.00 часа е настроен на 19 градуса. Обаче............ Откакто е купен котелът (нов е, на два месеца е), нито веднъж до този момент той не се е включвал да работи през нощта!!! Защо? Не знам! Вярно, след като мине 01.00 часа през нощта, леко се захлажда въздуха, но не мога да кажа, че става студено! Малко назад съм качил графиките на консумация за миналата и по-миналата години. Декември месец, който отмина преди седмица, консумираният газ от мен е 209 кубика газ. Сега няколко дни е малко повече, защото бяха най-студените дни за моментът. В моментът котела съм го настроил на 40 градуса Т на водата за отопление и той не спира, а работи непрекъснато. До преди няколко дни настройката беше на 42 градуса, но тогава имаше прекъсвания за кратко и пак се палеше. Свикнал съм да си лягам много късно и имам някакво наблюдение. От съветите които чета тук разбирам, че котелът е най-добре да не спира да гори, а да се "укроти" на минималната си мощност! Така го оставих за сега - на 40 градуса, пък да видя след някой ден какво ще покаже разходомера на газта, който е на улицата! Дали е икономичен??? Хахахахаха....... Приятелю, нямам представа! Нали знаеш - този, който дава, мисли, че много дава, а този който взима, мисли, че малко взима! Все ми се струва, че много харчи, ама майсторите тук, хората които разбират, ще ми дърпат ушите и ще кажат, че разходът ми е нормален! Така че...... Няма пълно удоволствие! Или плащаш за да ти е топло, или спираш да плащаш и...... се връщаш в ледената епоха! Сега единствено си мисля, дали дебелината на тръбите към радиаторите ми е достатъчна, или трябва да е по-голяма?! Сега е топло, но ако има проблем в тръбите - ще ги сменя задължително - за четвърти път!!! :shock: За това писах малко по-назад...

Изображение
чет яну 09, 2020 12:31 amliusien написа:
..."натам ще е по изразен икономическият ефект"? Все си мисля, че когато имам възможност, ще купя каменна вата и да я разстеля на тавана под керемидите. Смятам, че тя вече със сигурност ще задържа топлината!
Не му било балтонче, най му било юрганче.

Съвсем грубо, къщата губи топлината си през таван 30%(покрив), стени 30%, дограма 30%, под 10%.
От 2см. има полза, но лятото ходиш по тениска, есента агента си носи шлифера, а зимата дебело балтонче. Слагай направо 10см, натам колкото ти се откъсне от сърцето, общо до 30 не е беда за гредореда.
Ако това се случи веднага, ще забележиш по разходомера как ефектират сантиметрите.
liusien - специалист
чет яну 09, 2020 6:21 amТрифон П.Трифонов написа:
..... Слагай направо 10см, натам колкото ти се откъсне от сърцето, общо до 30 не е беда за гредореда.
Ако това се случи веднага, ще забележиш по разходомера как ефектират сантиметрите.
Трифоне, имаш пред вид каменната вата, нали?! :?

Тема "Проблем при отопление на газ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: