• 1
  • 96
  • 97
  • 98
  • 99
  • 100
  • 169
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
all4all - специалист
fbr написа:
Смятай го грубо 1,6 кг въглища дават енергия колкото 1м3 газ.
За въглищата 40 ст ама не знам колко е кубик газ като цена към краен клиент с всичките му такси ДДС и прочее
Жоро Георгиев - специалист
Днес се поразходих из сайтовете на Овъргаз и нищо не разбрах за цена. Килокалории, киловати, евроцентове....... Не се ли отчита и плаща на кубик тая газ?
LazarGanev - "Велик майстор"
all4all написа:
fbr написа:
Смятай го грубо 1,6 кг въглища дават енергия колкото 1м3 газ.
За въглищата 40 ст ама не знам колко е кубик газ като цена към краен клиент с всичките му такси ДДС и прочее
Да речем 60-70ст
idealist - специалист
Цена на 1 куб. м газ на Овъргаз Изток от 01.01.17. 0.74 - 0.77 лв. с разните му там: такси ,акциз,,коефициент, ДДС и т.н.
Това е мое предположение.
Жоро Георгиев - специалист
LazarGanev написа:
Да речем 60-70ст
idealist написа:
Цена на 1 куб. м газ на Овъргаз Изток от 01.01.17. 0.74 - 0.77 лв. с разните му там: такси ,акциз,,коефициент, ДДС и т.н.
Това е мое предположение.
Някаква велика тайна ли е цената на газта!?!?

Ако започнем да пресмятаме 25/1.6=15.625 м3 газ х 0.77 ст = 12.03 лв. Ако 2 лв на ден допълнително ще ми отменят хамалогията, съгласен съм. Освен това предполагам, че това е някакъв максимум който ще се заплаща само при такива ниски температури. Само за едно сравнение. Миналият отоплителен сезон изгорих 1250 кг въглища. В пари 500 лв. Тук не включвам транспорт от склада до вкъщи и останалата хамалогия и цапаница. Тази зима от 20. ноември до сега съм изгорил 1000 кг въглища = 400 лв.
fbr - майстор
Жоро Георгиев написа:

Някаква велика тайна ли е цената на газта!?!?
Не е тайна, но е различна за различните доставчици, като разликите достигат 60%, примерно от 50 до към 80 стотинки на места. Добре е да провериш на място цените, да не останеш изненадан впоследствие.
all4all - специалист
Жоро Георгиев написа:
LazarGanev написа:
Да речем 60-70ст
idealist написа:
Цена на 1 куб. м газ на Овъргаз Изток от 01.01.17. 0.74 - 0.77 лв. с разните му там: такси ,акциз,,коефициент, ДДС и т.н.
Това е мое предположение.
Някаква велика тайна ли е цената на газта!?!?

Ако започнем да пресмятаме 25/1.6=15.625 м3 газ х 0.77 ст = 12.03 лв. Ако 2 лв на ден допълнително ще ми отменят хамалогията, съгласен съм. Освен това предполагам, че това е някакъв максимум който ще се заплаща само при такива ниски температури. Само за едно сравнение. Миналият отоплителен сезон изгорих 1250 кг въглища. В пари 500 лв. Тук не включвам транспорт от склада до вкъщи и останалата хамалогия и цапаница. Тази зима от 20. ноември до сега съм изгорил 1000 кг въглища = 400 лв.
Всяка зима купувам 3 тона домбас ... и два кубика дърва равносметката 3х270= 810 + дърва 150+ транспорт 20 = 980 лв + 80 на едни 4 телферчета да ги дигнат до 6 тия етаж та общо 1060/ 6 =176 лв за месец средно ... Апартамент 120 кв температура 24>25 комшията на газ със същия апартамент средно месечно 250 лв и температура 20 градуса... Ама кефа верно цена няма... И да вярно ходя при котела в по топлото време веднъж в малко студено 2 а сега и по три но това рядкост де ама там мие и кацата с виното :-D :partyman:
Здравейте, изчетох почти всичко в темата. Тъй като съм жена и не съм много наясно с техническата част, предварително се извинявам.
Въпросът ми е свързан с това как да постигнем ефективно отопление на газ вкъщи с що годе приемлива сметка. Вече втори месец се отопляваме на газ, преди това се отоплявахме на дърва с котел и локално парно и разликата в температурите в стаите е осезаема. Преди беше жега, а сега е хладно.
Това, което направиха, е че сложиха газов котел на мястото на този с дърва. Радиаторите запазихме същите.
Живеем в къща на един етаж, която има изолация. Площта, която отопляваме, е около 60 кв. м. ,като има и коридор около 6 кв.м, в който нямаме радиатор.
Подробности около размери на стаите и радиатори /радиаторите са панелни/:
Хол - 45.60 куб.м, 18.3 кв. м площ - радиатор 160х50х10 см
Кухня - 32.50 куб. м, 13 кв.м площ - радиатор 140х50х 10 см
Детска - 27.80 куб. м, 11 кв. м площ - радиатор 140х50х 10 см
Спалня - 34.30 куб. м, 14 кв. м площ - радиатор 160х50х10 см
Баня - 11.60 куб. м, 4.6 кв. м площ - има две лири 75х42 и 105х42.
Освен това имаме и 150 л. бойлер със серпентина и мантел, който е вързан към парното.
Котелът е Bosch Condens 2000 w.
Имаме и безжичен стаен програматор.
Доколкото прочетох, за да работи в кондензен режим, водата на котела трябва да е около 55 градуса, да работи с мощност колкото тази на радиаторите. Настроен е на 40% мощност, помпа на степен 2, температура на водата 59 градуса. Програматорът е в детската, настроен на 22 градуса, нощем на 20 и когато сме на работа на 18.
Резултатът е, че от 16.30 когато котелът започне да работи, за да достигне стайна температура от 18 до 22 градуса, той работи до 22ч и не може да ги достигне. Достига до около 21 градуса. В резултат на това в къщата е хладно. Котелът постоянно се включва и изключва, защото достига температура на водата 59 градуса. Разходът за денонощие е 12 кубика газ дори и при температури навън около нулата, като се има предвид, че през деня почти не се включва.
Знам, че може би трябва да сложим още радиатори, но когато се отоплявахме на дърва, със същите радиатори вкъщи ставаше жега - 25 - 26 градуса.
Друг вариант, който си мислех е да вдигнем максималната температура на водата до примерно 80 градуса, за да избегнем постоянното включване и изключване на котела преди достигане на стайната температура, но тогава той няма да работи в кондензен режим, а и сигурно сметката за газ ще стане огромна.
Много Ви моля за съвет какво може да се предприеме, дори и да бъде за следващия отоплителен сезон.
Предварително благодаря!
2v6 - майстор
Miryana написа:
...
Доколкото прочетох, за да работи в кондензен режим, водата на котела трябва да е около 55 градуса, да работи с мощност колкото тази на радиаторите. Настроен е на 40% мощност, помпа на степен 2, температура на водата 59 градуса. Програматорът е в детската, настроен на 22 градуса, нощем на 20 и когато сме на работа на 18.
Резултатът е, че от 16.30 когато котелът започне да работи, за да достигне стайна температура от 18 до 22 градуса, той работи до 22ч и не може да ги достигне. Достига до около 21 градуса. В резултат на това в къщата е хладно. Котелът постоянно се включва и изключва, защото достига температура на водата 59 градуса. Разходът за денонощие е 12 кубика газ дори и при температури навън около нулата, като се има предвид, че през деня почти не се включва.
Знам, че може би трябва да сложим още радиатори, но когато се отоплявахме на дърва, със същите радиатори вкъщи ставаше жега - 25 - 26 градуса.
Друг вариант, който си мислех е да вдигнем максималната температура на водата до примерно 80 градуса, за да избегнем постоянното включване и изключване на котела преди достигане на стайната температура, но тогава той няма да работи в кондензен режим, а и сигурно сметката за газ ще стане огромна.
Много Ви моля за съвет какво може да се предприеме, дори и да бъде за следващия отоплителен сезон.
Предварително благодаря!
Кондензния режим (работа при температура под 55 градуса) спестява 10-на процента от разхода на газ.
Работата на пресекулки е възможно да повишава консумацията повече от 10%.
Така повишението на температурата на водата е възможно изобщо да не повлияе на разхода на газ.
Слагайте го спокойно на 80 градуса :idea:
За по-добро топлоотдаване може помпата да се сложи на 3-та скорост, ако има такава.
Благодаря. От вчера увеличиме градуса на водата на 80. Котелът вече изключва по стайна температура. Прави ми впечатление, че докато вдигне около градус работи 45 мин. Не е ли прекалено бавно? Ще видим как ще е разходът тепърва.
притеснява ме дали радиаторната мощност е достатъчна?
  • 1
  • 96
  • 97
  • 98
  • 99
  • 100
  • 169

Тема "Проблем при отопление на газ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: