Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте, прочетох доста страници от темата. Случаят при мен е такъв - Ноември нормална сметка, Декември - двойна. Не са пипани настройките на котела. Еднаква консумация на топла вода и един и същ режим на отопление. Идеи? Не би трябвало да е от външната температура, защото разликите между Ноември и Декември не бяха значителни
ESPACE - майстор
Явно е имало разлика, защото при мен разхода е 115 и 180куб.м съответно за ноември и декември.
sokolov.91 - майстор
нед яну 06, 2019 5:29 pmgangelov написа:
Здравейте, прочетох доста страници от темата. Случаят при мен е такъв - Ноември нормална сметка, Декември - двойна. Не са пипани настройките на котела. Еднаква консумация на топла вода и един и същ режим на отопление. Идеи? Не би трябвало да е от външната температура, защото разликите между Ноември и Декември не бяха значителни
Аз за Ноември имах 200лв. сметка. За Декември ще са около 350лв. щото са ми описали 410 кубика от 30-ти Ноември до 2-ри Януари. Иначе от първи до първи имам 372 кубика. А и газа сега в последната фактура ще е на друга цена. Та така...
нед яну 06, 2019 5:56 pmsokolov.91 написа:
нед яну 06, 2019 5:29 pmgangelov написа:
Здравейте, прочетох доста страници от темата. Случаят при мен е такъв - Ноември нормална сметка, Декември - двойна. Не са пипани настройките на котела. Еднаква консумация на топла вода и един и същ режим на отопление. Идеи? Не би трябвало да е от външната температура, защото разликите между Ноември и Декември не бяха значителни
Аз за Ноември имах 200лв. сметка. За Декември ще са около 350лв. щото са ми описали 410 кубика от 30-ти Ноември до 2-ри Януари. Иначе от първи до първи имам 372 кубика. А и газа сега в последната фактура ще е на друга цена. Та така...
При мен са 160 на 320 лева. Като Декември е засечен до 28-ми, 353 кубика. Много странно...
sokolov.91 - майстор
нед яну 06, 2019 7:15 pmgangelov написа:
нед яну 06, 2019 5:56 pmsokolov.91 написа:
нед яну 06, 2019 5:29 pmgangelov написа:
Здравейте, прочетох доста страници от темата. Случаят при мен е такъв - Ноември нормална сметка, Декември - двойна. Не са пипани настройките на котела. Еднаква консумация на топла вода и един и същ режим на отопление. Идеи? Не би трябвало да е от външната температура, защото разликите между Ноември и Декември не бяха значителни
Аз за Ноември имах 200лв. сметка. За Декември ще са около 350лв. щото са ми описали 410 кубика от 30-ти Ноември до 2-ри Януари. Иначе от първи до първи имам 372 кубика. А и газа сега в последната фактура ще е на друга цена. Та така...
При мен са 160 на 320 лева. Като Декември е засечен до 28-ми, 353 кубика. Много странно...
Странно си е, като се има предвид, че не е и цял месец отчетен... Ходи и питай в газовото дружество. Не, че няма да си ги платиш тия пари, ама поне да ти дадат някакъво адекватно обяснение.
Няма смисъл, показанията на разходомера отговарят. Просто ще кажат, че са изразходвани и че не е възможно разходомера да отчита повече, защото "с времето те само отчитали по-малко".... Иначе ако искаш да ти го проверят, трябва да си платиш 100 лева.
Antonii - майстор
Може коефициента на корекция да е различен за двата месеца.
Kondor1 - специалист
Не разбрах за първи сезон ли си на газ или преднага година е бил по-нисък разходът? Ако е за първи сезон, засичай си всяка седмица показанията на брояча. Инкасаторите имат десетина дневен срок да записват новите показания и ако единият месец минат късно, а следващия рано може да изглежда малък разходът - или обратното. Така че следи го по седмици или дори всеки ден и ще знаеш предварително как вървят нещата.
Жоро Георгиев - специалист
Това ми отговориха от Овъргаз, когато ги попитах защо се налага корекция на газомера и как се изчислява тя. Моля знаещите и запознатите с тази наука да коментират това!

Цитат:
Природният газ, както всички газове, е силно свиваем и обемът му се влияе от температурата и налягането, при които се измерва.
Разходомерите за газ измерват обема на преминалия природен газ при работни условия, които на всяко измервателно съоръжение са различни. Под различни работни условия разбираме различни налягане и температура на газа. Това са компонентите, които участват във формулата за преизчисляване на обема газ, отчетен от брояча на разходомера при работни условия на инсталацията, в обем газ при някакви други условия.

За търговски разплащания при сделки с природен газ в България ДКЕВР е определил следните условия:

- Температура: 20 ºС (293,15 К);
- Налягане: 1,01325 bar;

Обикновено, при измерване на количествата газ, потребявани от стопански потребители, тази корекция се извършва автоматично от монтиран в измервателното съоръжение електронен коректор на обем.

Когато в измервателното съоръжение не се използва коректор, а налягането в инсталацията, на която е монтиран разходомера е не по-високо от 1 bar, привеждането на обема на природния газ, отчетен от брояча на разходомера, към гореописаните условия (293,15 К и 1,01325 bar) се извършва по следната формула:


Изображение


Например:

По разходомер за газ, използван в инсталация с налягане 20 mbar в гр. Божурище за м. януари е отчетено, че клиентът е изразходвал 100 m3 природен газ. Измервателното съоръжение е монтирано на фундамент на земната повърхност.

Количеството природен газ, което клиентът трябва да заплати се определя в следната последователност:

Patm = 0,95012 bar – от инструкцията /атмосферно налягане за Божурище/
Pman = 0,02 bar – налягането на газа в инсталацията при газомера
Tgas = 4,1 ºC (273,15 + 4,1 = 277,25 K) – температура на газа в инсталацията при газомера

Vcor = 100*((0,02+0,95012)/1,01325)*(293,15/277,25)
Vcor=102,58 m3
Клиентът ползва 2.58 m³ безплатна газ на всеки 100 m³ преминали през разходомера при тези атмосферни условия.

Може да дадем следният пример:
Балон с въздух или затворена празна бутилка от минерална вода се поставят при стайна температура 20 ºС около един час. При изнасянето им от стаята, на открито при 4,1 ºC през зимата те се свиват под влиянието на ниската температура въздуха променя обема си.
шоп - майстор
пон яну 07, 2019 5:14 pmЖоро Георгиев написа:
Това ми отговориха от Овъргаз...
Бррр.. нищо не разбрах. Или разбрах, защо дори и руснаци в Русия, които имат газ се отказват от него и минават на ТП.

Тях ги бъзикат и с калоричността. Годишните такси за фиктивни проверки много ги дразнят. Не е приятно наистина надзор да дойде да удари един печат и да взме хилядите рубли.

Мислех кондензен газов котел Висман, който имам да е на метан, но ще си стои в резерв или ще му сложа пропан бутановите дюзи за резервно отоплениепри липса на ток за ТП.

Тема "Проблем при отопление на газ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: