Най - вълнуващия въпрос зимно време.
tntcom - специалист
Въпроса ми е ,ако минавам на газ трябва ли на всяка цена да сменям радиаторите, които в момента са чугунени и се отоплявам локално на въглища?
LazarGanev - "Велик майстор"
tntcom написа:
Въпроса ми е ,ако минавам на газ трябва ли на всяка цена да сменям радиаторите, които в момента са чугунени и се отоплявам локално на въглища?
Не, можеш да сложиш междинен пластинчат топлообменник и втора помпа, за да не задръстиш котела
2v6 - майстор
LazarGanev написа:
tntcom написа:
Въпроса ми е ,ако минавам на газ трябва ли на всяка цена да сменям радиаторите, които в момента са чугунени и се отоплявам локално на въглища?
Не, можеш да сложиш междинен пластинчат топлообменник и втора помпа, за да не задръстиш котела
Пластинчатия топлообменник не е ли по-лесен за задръстване?
Така или иначе на филтрите това им е работата - да задържат боклуци, ако случайно дойдат от инсталацията.

Чугунените радиатори няма причина да се сменят, ако не пречат на декорацията и са здрави.
LazarGanev - "Велик майстор"
Най-евтин е, иначе може и кожухотръбен. Запушен топлообменик не се покрива от гаранцията на котела, така че всеки си решава сам как да се подсигури срещу гнязта, натрупана в чугунените радиатори.
tntcom - специалист
Прави сте. Така е. :shock:
2v6 - майстор
LazarGanev написа:
Най-евтин е, иначе може и кожухотръбен. Запушен топлообменик не се покрива от гаранцията на котела, така че всеки си решава сам как да се подсигури срещу гнязта, натрупана в чугунените радиатори.
Да, зависи какъв котел ще се вземе. Има кондензационни котли без пластинчати топлообменници и боклуците във водата не са опасност.
Ако котела е капризен и скъп и гаранцията не покрива запушване на топлообменника за БГВ ...

Ако се взима котел за под 1000 лв само за отопление, няма нужда да се сменят радиатори за над 2000 лв.
LazarGanev - "Велик майстор"
2v6 написа:
Да, зависи какъв котел ще се вземе. Има кондензационни котли без пластинчати топлообменници и боклуците във водата не са опасност.
Ако котела е капризен и скъп и гаранцията не покрива запушване на топлообменника за БГВ ...

Ако се взима котел за под 1000 лв само за отопление, няма нужда да се сменят радиатори за над 2000 лв.
Аз говоря за опасност от запушване на основния топлообменник на котела, не за БГВ. През изминалата зима имахме 2 такива случая.
Здравейте, предстои ни преминаване на отопление на газ. Фирмата която изготвя офертата ни предложи котле марка Arca. Въпроса ми е стават ли? Не намирам отзиви за тях, а не ми се иска да вложим много пари в нещо не работещо.
Благодаря ви!
Здравейте пичове!

Първо искам да ви благодаря за информацията в темата, отговорих си на много въпроси и разбрах какви други трябва да задавам :-D :-D

Предстои ми да обзавеждам нов апартамент, 70-72 квадрата като извадим общи части, тераси и т.н. Апартамента има газова инсталация поставена от строителя, надявам се да е изчислена правилно. Поставени са три алуминиеви радиатора - един в хола, и по един в двете спални. В баните по договор няма нищо, но тези дни ще отида да огледам дали поне една лира не са се сетили да сложат. Имам няколко въпроса относно действията, които да предприема от тук нататък, надявам се ще можете да дадете някой съвет :)

1. Мисля да взема двуконтурен бойлер, бихте ли ми препоръчали марка и ватове необходими за такова помещение. Имам оферта от строителя за Viessmann Vitodens 100-W, не са написали колко вата е но е двуконтурен, така че предполагам става въпрос за 4,7 - 26 киловатовия модел, подходящ ли е този модел според вас за описания апартамент?

2. Мястото оставено за бойлер е в ъгъла на хола, дали е възможно да се постави външно, имам тераса точно зад тази стена до където могат да се удължат тръбите. Ако да, оскъпява ли се проекта значително (трябва ли специален бойлер)?

3. Имам възможност да си взема бойлер от Англия, където ми се струват по-евтини. Дали би паснал за инсталация в България и колко би оскъпило инсталацията, ако има някакви разлики?

4. Споделете мнение за готвене на газ, още не съм решил как да обзавеждам кухнята и се чудя дали да взимам газива фурна и котлони или да са на ток. Интересувам се главно от месечните разходи и поддръжка.

Благодаря предварително! :partyman:

Тема "Проблем при отопление на газ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: