Най - вълнуващия въпрос зимно време.
fbr - майстор
При Аресгаз е така, първата година се плаща по инсталирана мощност, за да си избият инвестицията по докарването на газа до Вас. Предплатеното, ако не е консумирано, се консумира следващата година. Ако е повече, обаче си плащаш като поп. Но, плащането винаги е така, както си разбрал, 2 месеца прогнозно, а третия месец, изравнителна сметка. Те не знаят какъв си тутманик, затуй са ти дали да подпишеш един договор, дето вътре мастити юристи са писали с дребен шрифт какви ли не изгъзици.
пет мар 06, 2020 11:13 amfbr написа:
Eстествено, тутманиците са от страната на булката се, а във всеки договор има толкова малки букви, чак да ти се отврати от четене.
За втори път чувам, че нямали право да издават фактура всеки месец.
Търговията с газ, някаква по особена търговия ли е?
Инак, ще си ги изгоря парите, няма къде да ида. Нали затуй се прекарах с газ я, да ми е удобно.
fbr - майстор
Аз съм абонат и на Примагаз, ама при тях не е така. Този месец 1 кубик гориш, 1 плащаш. Аресгаз са много сексапилна компания, ама нА, друга няма в нашия район.
Antonii - майстор
АресГаз за Перник си издават фактура за всеки месец, като в нея е посочено точно отчетеното изразходвано количество природен газ.
Като до края на миналата година се плащаше на изразходвани кубици.
Но от тази година се изхитриха и вече ги има изразходваните кубици, но фактурират в MWh, които как се определят на базата на кубиците само те си знаят.
До сега един месец да е като следващия, няма нито едно съвпадение, а именно 1 кубик газ да съответства на еди колко си MWh.
Абе пълни мошеници, като ги питаш в офиса как се определят нещата - незнаят. Тези в София знаят.
Моя съвет е, ако местният ви оператор е АресГаз, то бегайте далече от него.
А, във Варна знаят много добре и така обясняват, че да им пристанеш.
В Аксаково са единствените, така че, обичам ги- ко да прая.
morfei1 - специалист
пет мар 06, 2020 2:52 pmAntonii написа:
Но от тази година се изхитриха и вече ги има изразходваните кубици, но фактурират в MWh, които как се определят на базата на кубиците само те си знаят.
Коефициента на преобразуване би трябвало да бъде 10.55Kwh/m3.

100m3 x 10,55 = 1,055MWh

Според долната таблица

https://www.remixbg.com/software/Table_11.htm

1Kwh се добива от 0,107m3 природен газ или коефициент 10,7 което е близко до начина по който смятат доставчиците.

Според този документ е 10,64, които уж се води официален.

https://www.google.com/url?sa=t&source= ... 8761905415

Но при условия 20C и налягане 0.101325 MPa (1,01325bar) Ма дали целогодишно ти се подава това налягане при тия градуси и получават ли се разлики в отчитането при различен градус и налягане, не става много, много ясно.
Последна промяна от morfei1 на ср май 06, 2020 1:53 pm, променено общо 1 път.
В моите фактури коефициента всеки месец е различен, като е в рамките 10.54- 10.605.
Antonii - майстор
ср май 06, 2020 1:29 pmmorfei1 написа:
Коефициента на преобразуване би трябвало да бъде 10.55Kwh/m3.
Би трябвало, ама не е. Всеки месец е различен.
Принципно Булгаргаз издават протоколи за калоричността на природния газ на определен период от време и е възможно на базата на тези протоколи да се определя този коефициент.
Но мен като потребител това не ме интересува, защото това е некоректна методика по отношение към мен и всички останали.
Иначе цитираните документи всички ги знаем, но явно газаджийските дружества ползват някаква друга математика.
lov - майстор
Коефициента не е постоянна величина и се променя в зависимост от средната температура за всеки месец. Но методиката как се смята не съм я виждал но не съм я и търсил. :lol:
Но бъди сигурен че клиента винаги е от женската страна. :-D
morfei1 - специалист
Методиката на смятане е ясен. На мен ми е интересна методиката на определяне на въпросният коефецент и как се променя спрямо външните температури, когато се отклонява от зададените по БДС 20C и грубо 1,01бар налягане.

По фактура, през по-студените месеци спада или се повишава, този коефицент.... би трябвало да се повишава :roll: ?

Тема "Проблем при отопление на газ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: