Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
В тази цена влиза и комина. Стария го забрави.
liusien - специалист
нед авг 25, 2019 11:07 pmТрифон П.Трифонов написа:
Люска, да пишеш на зима как върви газомера!
И аз ши са отчитам нейде, само да ма прекарат, че съм да надупил и даже платил съм си, ма още не е свързана тръбата.
Разбира се, че ще пиша! Ще пиша и как вървят нещата още при първата сметка след монтиране и пускане на новият котел! Е, тя ще е нереална, защото до момента вече седмица не ползвам газ, а електрически бойлер за банята и кухнята, но - ще напиша!!! :-D
ESPACE - майстор
нед авг 25, 2019 9:24 pmТрифон П.Трифонов написа:
Работа на номинал, когато е мраз, а мразът е седмица- две през сезона. През останалото време, модулация в горната, ефективна половина от капацитета...
Къде го прочете това нещо, че котлите работят с най добро КПД в "в горната, ефективна половина от капацитета"? Това не е вярно, точно обратното. Потърси в нета, пълно е графики на зависимостта мощност/КПД при кондензните котли. Това беше валидно при конвенционалните.
пон авг 26, 2019 7:56 amESPACE написа:
нед авг 25, 2019 9:24 pmТрифон П.Трифонов написа:
Работа на номинал, когато е мраз, а мразът е седмица- две през сезона. През останалото време, модулация в горната, ефективна половина от капацитета...
Къде го прочете това нещо, че котлите работят с най добро КПД в "в горната, ефективна половина от капацитета"? Това не е вярно, точно обратното. Потърси в нета, пълно е графики на зависимостта мощност/КПД при кондензните котли. Това беше валидно при конвенционалните.
Леле, образованието продължава.
Това значи, че при кондензните котли, преоразмеряването не е проблем?
Например, 24 киловатов котел ще работи по ефективно от 14 кв., отоплявайки жилище 60-80 квадратни метра?
Мислех, че е важно само да работи в кондензен режим и на ниска температура, което ще рече- правилно сметна радиаторна площ.
ESPACE - майстор
Сам се убеди. Кондензните котли най-ефективно работят при минимална мощност и ниска температура на водата. Разликите не са големи, че да изпадаме в маниакални крайности, но ги има.

https://www.google.com/search?newwindow ... p83Xj_9DM:

пон авг 26, 2019 8:03 amТрифон П.Трифонов написа:
Това значи, че при кондензните котли, преоразмеряването не е проблем?.
Например, 24 киловатов котел ще работи по ефективно от 14 кв., отоплявайки жилище 60-80 квадратни метра?
Ами всъщност няма еднозначен отговор. На теория най-ефективно ше работи този от двата, който работи около минималната си мощност. Разликите обаче ще са малки.За мен никога не е била проблем горната граница при кондензните, даже е плюс при двуконтурните.
пон авг 26, 2019 8:11 amESPACE написа:
Сам се убеди. Кондензните котли най-ефективно работят при минимална мощност и ниска температура на водата.
Ами всъщност няма еднозначен отговор. На теория най-ефективно ше работи този от двата, който работи около минималната си мощност. Разликите обаче ще са малки.За мен никога не е била проблем горната граница при кондензните, даже е плюс при двуконтурните.
Понеже бързо се образовам, но тук явно нямаше голяма нужда;

-кондензните котли са максимално ефективни при минимална входна температура на водата. Това е най важно.

-работната крива, на кондензните котли, където те запазват висока ефективност е между 25% и 60% натоварване. Това е по маловажното, като особено след 60%, към максимална мощност, спада е малък, ок 2%, а около минималната кривата е стръмно надолу.

Пример;

14 киловатов котел е максимално ефективен между 3,5 и 8,4 киловата. От там нагоре, ефективността пада с ок.2%. Пренебрежимо малко, предвид работният режим в който ще се ползва най често.

24 киловатов котел- ..............между 6 и 14,4 киловата. Нагоре няма да посочвам, но надолу набутвацията е осезаемо по голяма от колкото на малкият котел.

Извод;

14 киловатов котел е по удачният избор за жилища до 100-120 квадратни метра. С уговорката, че става въпрос за едноконтурен котел.

ЕспейСър, уважавам знанията ти, но тук се доверявам на информацията в нета, както и на диаграмите, които ми посочи с линк.
Прикачен файл:
Typical-Seasonal-LTHW-boiler-efficiencies-at-part-load-CIBSE-2005.png
Typical-Seasonal-LTHW-boiler-efficiencies-at-part-load-CIBSE-2005.png (28.63 KиБ) Видяна 1387 пъти
Соколоф, тоя Валиант ( Вайлънт предполагам- VAILLANT) са пълна скръб бе.
Висока минимална мощност, модулация 3 към 1 някъде.
ESPACE - майстор
Не мисля да споря за очевидни неща. Ето по акуратно разграфени графики, едната в КПД, другата в ефективност, така че всеки сам да си прави изводите, аз моите съм си ги направил. По графиката, която ти си дал излиза че ако един кондензен котел е натоварен с 10% от номиналната си мощност, то той работи с ефективност 85%. Всъщност сега видях че това е графика за някаква сезонна ефективност.
Прикачен файл:
Part+2_Figure+2.png
Прикачен файл:
ariation-of-condensing-boiler-efficiency-with-the-load-and-the-return-temperature.png
ariation-of-condensing-boiler-efficiency-with-the-load-and-the-return-temperature.png (16.5 KиБ) Видяна 1366 пъти
andy_forresite - майстор
Не знам за какво ви е тази минимална мощност, освен ако няма да се топли една стая и нещо по бойлера. Икономията идва от горене към 1 час последвано от дълъг период на задържане на топлината.
Ефективността на дискутираните котли започва от там, където свършва тази при котлите на твърдо гориво (и пелети). Дали е 2% под над... все е висока из целия диапазон. Дватриесе лева на отопл сезон.
ESPACE - майстор
пон авг 26, 2019 10:23 amandy_forresite написа:
Не знам за какво ви е тази минимална мощност, освен ако няма да се топли една стая и нещо по бойлера. Икономията идва от горене към 1 час последвано от дълъг период на задържане на топлината.
Абсолютно съм съгласен, просто исках да уточня че кондензните не работят с най-добро КПД при макс. мощност, както повечето хора си мислят.
Еспасе, прав си, не отричам.
Просто, в 80% от сезона котлите работят в средата и на минимална.
Благофаря, за инфото, не го знаех това!
Знам, че не съм сгрешил.
Анди, тук идеята и големият плюс е, че може да работи на минимум, със сносна ефективност.
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на пон авг 26, 2019 11:38 am, променено общо 1 път.

Тема "Проблем при отопление на газ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: