Най - вълнуващия въпрос зимно време.
пон апр 26, 2021 11:04 amKondor1 написа:
Като става дума за едноконтурни инсталации и бойлер, може ли да се топли със серпентина без трипътен вентил (или както се казва тоя превключвател)? Предполагам, че охлаждането на радиаторите ще води до изстудяване и на водата в бойлера.

Имаме инсталация с 2 контура, но се ползва като едноконтурна последните години. Душът е относително далече от газовия котел и става голямо чакане докато дойде първоначално топла вода от него. Отделно, че по едно време много вдигаше температурата и гасеше на 90+ градуса, а на минимална степен за топла вода не беше достатъчно топла през цялото време. Затова си караме с ел. бойлер, които има и серпентина (долна - не знам дали е добър вариант). Бях чувал за вариант бойлерът да се пълни с гореща вода и да играе ролята на буфер - затова при свръзването на тръбите предвидих 1 кран повече и малко тръба и сега може да се пренасочва пълненето с гореща или студена вода. Т.е. топлата вода от газовия котел може да отива директно към душа или да минава през бойлера. Така и не съм го пробвал, защото трябва да се ползва постоянно топла вода цял ден, за да не изстине, а да се допълва постоянно. Вариантът е да се държи включен на ток и от газовия котел само да се допълва с гореща вода, за да не свършва. Мисля си обаче, че ако се отвори и серпентината може да се получи по-добър вариант - серпентината държи бойлера подгрят и при пускане на душа се допълва веднага с гореща вода. Някой дали е реализирал и изпробвал подобна схема?
Какви работи питаш.....Това, поради незнаене, голямо страдание се търпи.
Едноконтурният котел си има трипътен моторвентил.
Кощунство е да имаш газ, да си купиш неподходящ котел и да се къпеш на ток. Комшиите от маалата са го разбрали и по цяло лято им гледам коминчето да пуши, а тук, образовани люде......Ужас!
съб апр 24, 2021 7:11 pmfbr написа:
То не е екзотика и двуконтурния да се ползва с бойлер.
Сега и тук е момента да обясниш как се прави, та Кондора да не плаща грешни пари за електроенергия.
LazarGanev - "Велик майстор"
Kondor1, слагаш един тройник на входа между възвратния клапан и бойлера. Оттам смучиш вода и с една циркулационна помпа я подаваш на входа на газовия котел за БГВ, а изходящата вода от газовия котел я подаваш с тройник към изхода на бойлера. Като тръгне помпата, котелът отчита движението, запалва горелката и започва да смуче от долната част на бойлера и да я вкарва в горната, като по този начин го пълни с гореща вода отгоре надолу. Някъде по средата забождаш сензора на контактен термостат, който да спре помпата когато се загрее бойлера. На някоя сбирка може да изпия някоя бира за твоя сметка :wink:
Трябваше да оставиш колегата да обясни, може и той да обича бира.
LazarGanev - "Велик майстор"
ами пиеше ми се и не издържах :wink:
fbr - майстор
Само Бира да ви се пие. Да не сетите и за други работи в последствие, мезелъци, тънки ичкии, че отиде бюджета за помпата.
пон апр 26, 2021 1:39 pmfbr написа:
Само Бира да ви се пие. Да не сетите и за други работи в последствие, мезелъци, тънки ичкии.
Тихо, че с тия пости направо ми иде да си врътна кранчето на газта, барем със студ да изкупя греха!
Още шест дни.
Kondor1 - специалист
Котелът е стар и се очертава смяна с нов. От тая гледна точка мисля какъв да бъде - предполагам няма смисъл от едноконтурен след като има прокарани тръби за двуконтурен. Мярнах нещо да се говори за размери на котела. Едноконтурните по-компактни ли са?
LazarGanev - "Велик майстор"
Това, което съм описал не може да стане, ако тръбите са вкопани и са подвързани директно към водопровода. Казваш, че нови тръби не могат да се пуснат, така ли? Беше споменал за някакъв допълнителен кран, той какво точно прави?
ESPACE - майстор
Преди да прави каквото и да било трябва да си оправи котела, сега има проблем. Вероятно боклуци в пластинчатия топлообменник.
пон апр 26, 2021 11:04 amKondor1 написа:
Отделно, че по едно време много вдигаше температурата и гасеше на 90+ градуса, а на минимална степен за топла вода не беше достатъчно топла през цялото време.
LazarGanev - "Велик майстор"
пон апр 26, 2021 4:47 pmESPACE написа:
Преди да прави каквото и да било трябва да си оправи котела, сега има проблем. Вероятно боклуци в пластинчатия топлообменник.
+1
Или направо смяна на котела (щом предстои), за да избегнат едни допълнителни разходи без гаранция за положителен изход

Тема "Проблем при отопление на газ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: