• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 169
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ror - специалист
явно не знаете, че панелните и ал. радиатори имат сходно топлоотдаване за 1-ца размер, разликата е във водното съдържание
LazarGanev - "Велик майстор"
Master_Kenobi написа:
Лазареее, къде си!
Тук съм, ида, ида :) !
joropet, котелът ти е хубав, но системата насреща издиша! Минималната мощност на котела е 9кВт, а насреща имаш 5кВт радиатори - нормално е да прегрява и изключва, преди да е достигната зададената температура След това пак включва, за да си изпълни заданието и пак прегрява и т.н. Послушай takezo и другите и няма да имаш проблеми. Ако двойно увеличиш броя на ребрата ще си по-близо до истината от сега. За да е икономичен газовият котел трябва да работи колкото се може повече време на минимална мощност, с редки прекъсвания. Важното в цялата работа е инсталатора да може да осигури условия за това. :wink: Понеже постоянно получавам такива въпроси за завищени сметки за газ, включително и в други форуми, ще кажа за кой ли път, че за големия разход най-голям принос има некадърно изчислена и изградена система, после изборът на неподходящ по мощност (голям) котел, "икономия" на средства за подходящ термостат и програматор.
Направих си труда да се обадя на двама клиенти, първозимници, които чувствам по-близки и сметнах, че няма да се сърдят да споделят първи впечатления от отопление на газ. И двамата са с двуконтурен газов котел 20-6.8кВт с програматори
Първият клиент е младо момче, несемеен, нов апартамент с 3 панелни радиатора и лира. Сметка за ноември 42лв (отоплява след 10 ноември), за декември утре ще ходи да плаща и ще ми звънне да ми каже цифрата. Аз за там се притеснявах, защото апартаментчето е много малко и няма как да се развие по-голяма система.
Втората клиентка (каквам клиентка, защото жената движи нещата :) ) е с панелен изолиран и с хубава дограма апартамент, четири членно семейство с големи деца, гимназисти, много разход на гореща вода, а в кухнята няма нищо на ток - всичко е на газ (и фурната). Има четири големи панелни радиатора. Сметки за ток за ноември и за декември - по около 50лв. Питах я колко е сметката за ток - около 45лв каза, но това е заради пералната и хладилника, който е стар.
Много са доволни и двамата, и аз заедно с тях.
//Добавено:
Окуражен от задоволството на двамата клиенти се обадих и трети, чийто котел (същия, като на пъвите двама) е пуснат на 15.12.2008. Апартаментът е панелен, неизолиран, с нова дограма и присвоена тераса, 4 алуминиеви радиатора (около 10кВт общо). Сметка за втората половина на декември, когато беше студено и почивахме в къщи - 38лв (отопление и топла вода, без готвене).
Аз нямам газ, не мога да споделям лични впечатления :sad:
Да добавя, че и тримата клиенти са хора, които разполагат и не обичат да се ограничават откъм комфорт, т.е. не стоят на студено - температура 21-22°С. Всичките са си взели препоръчания от мен термостат за да икономисват, когато не са в къщи, както и нощно време - температура 16-17°С
sasooooooooo - "специалист"
Лазаре, като дойде време за мойта газова инсталация, щ'и платя командировъчни до Бургас, за да свършим едно полезно дело... :-D
Обещаваш ли?
LazarGanev - "Велик майстор"
Не го казвам за реклама, а за сравнение, че на газ може и така, и така. При добре подбрани параметри и уреди, отоплението на газ е много икономично, но при действане наизуст или безотговорно се получават плачевни резултати понякога
Стефан - майстор
Преди секунди по БТВ казаха, че газ още няма. За какво спорите тогава? А дали ще има, ще видим....
LazarGanev - "Велик майстор"
Стефане, подаването на газ не е прекъсвано за битови потребители. Май правят изключение някои градове. И не спорим, а обсъждаме. Но ако ти пречим - да спираме :?
joropet - напреднал
Благодаря за всички отговори.

LazarGanev, би ли изпратил на л.с. или ако не те притеснява отговори тук с марка и модел за термостата. Благодаря.

Поздрави
LazarGanev - "Велик майстор"
Универсален термостат няма (всъщност има, но тене вършата . Всяка фирма, производител на котли си разработва собствени термостати, съвместими със своите котли - да ги модулират и да управляват определени модули, като има и евтини, които управляват само чрез ON/OFF. Но дори и да вземеш скъп, модулиращ от определена марка и го монтираш на котел от друга марка, той в най-добрия случай ще управлява само ON/OFF. Някои марки имат котли, които работят само с част от термостатите им, така че аз не мога да дам решение за твоя котел, при положение, че не съм работил с тази марка и не съм запознат с продуктите и. Трябва да се обърнеш за съдействие към фирмата-монтажник или към вносителя. Аз работя основно с котли Вайлант ценовата им листа включва три страници с модели програматори с цени от 60лв до 1300лв в зависимост от целите, които поставяме пред него. В доста случаи се налага комбинация от няколко модула, но така или иначе има готово решение за всеки проблем. За домашни нужди най-често се ползват 2-3 модела на цени от 200-300лв, в зависимост от конфигурацията на отоплителната система и желаните екстри.
joropet - напреднал
Благодаря и за тази информация. Ще попитам във фирмата за предлаганите модели.

Поздрави
EmoZ - специалист
joropet написа:
Привет, вчера установих за мой ужас, че за 15 дни съм изразходил около 415 м3 газ :x . Това остойностено е около 450 лв по нови цени. Температурата която се достига максимално в помещенията е 20 градуса, при зададена темепература на котела в граници от 65 до 70 гр. Както може да предположите това си е даже некомфотно. Живея в София, в тристаен апартамент , ново строителство 2007 година, с изложение юг-запад . . . .
415 nm3, при 92% КПД на котела чинат точно 3550.74 kWh, т'ва за 15 дни (360 часа), означава, че средната полезна топлинна мощност на изхода на котела за тоа период е 9.863 kW. Което за котела ич не е невъзможно.

Ся ако радиаторите ти са на 600mm присъединителен размер (което на мен ич па не ми се верва кат' ти гледам остъклението на чертежите, ма както и да е), начи мощността на отоплителните ти тела, барабар с лирата е 9.764 kW. Ако имаш и БГВ и кат' туриме некакви дребни загуби може и да изплюска 3550.74 kWh, щото инак физически е невъзможно, а па и то е физизески невъзможно, щото:

'мощността на инсталацията ти (радиаторите) от 9.764 kW е при температурен режим 90/70С на отоплителните тела, ти държиш 70/'на колко дойде' да го кажем на 50С, начи автоматично си редуцирал мощността на инсталацията на 5.606 kW с лирата в това число.
(това се смята чрез корекционен фактор за логаритмичната температурна разлика - нема да го обеснявам, че не ти требва да го знаеш)'

Коментари (включая и личното ми мнение), а и неколко въпроса:
1. очевидно е, че нема как да изплюскаш толкова газ колкото си написал и да го засмучеш през отоплителните ти тела на инсталацията си, ако:
1.1. отчета на разхода на газ ти е грешен (сигурен ли си, че това е 'ново' - 'старо' показание на прибора или е просто показание на прибора) - ма много вероятно;
1.2. котела ти е пълен аут, що се отнася до настройките на горивния процес (зверски загуби от недоизгаряне на горивото) - твърде невероятно;
2. товара на апртамента ти е почти улучен, защо:
2.1. 'улучен', щото отоплителните тела са избрани на база номиналната им мощност при номинален температурен режим 90/70 и отговарят на номиналният ти отоплителен товар при положение, че не формираш топлинни загуби към съседни отопляеми помещения;
2.2. 'почти' е, щото не е отчетен температурният режим при, който реално ще ги търкаляш, а той е 70/50С;
3. сигурен ли си, че съседните ти апартаменти се обитават и обитателите им се отопляват - това е много важно, щото:
3.1. ако не са населени и/или обитателите им не се отопляват формират доплнителен топлинен товар (загуби към неотопляваните съседни помещения), така щото номиналната мощност на инсталацията ти няма да може да покрива товара и ще зъзнеш;
3.2. никой проектант и/или изпълнител на инсталацията ти не може да знае каква ще е ситуацията след пускане на сградата в експлоатация, така че не може да предвиди
3.3. и не на последно място това е много гадна работа - да знаеш!

Извод:
1. при 'сички положения ще трябва да увеличиш броя на глидерите на радиаторите (ако те интерсува с колко точно пиши, да не се аба напразно), ако не искаш да зъзнеш в по-студените дни, колко по студени също мога да ти го сметна (т.е. след каква външна температура инсталацията няма да може да ти покрие отоплителния товар);
2. скопената ти инсталация не може да доведе до такваз зверска консумация на газ (к'во като спира често котела, нали зат'ва така е направен, за да спира когато си постигне заданието, колкото требва толкова);
3. ревизирай си отчета на консумацията на газ - т'ва е или от твоя грешка или настройката на горивната техника на котела (горелката) е пълен аут.

За сега толкова.

Успех.

п.п. При тая ситуация с газа, при цена на един топлинен мегават час произведен с газ съизмерим с този от нощна електроенергия не се занимавай с глупости, ами си купи електронагревателни уреди :) .
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 169

Тема "Проблем при отопление на газ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: