Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте,

отопляваме къща на 3 етажа(320 кв.м.) с пелетен котел Дефро 24кВ., но искаме да сложим газов котел към съществуващата система, а пелетния да остане като резервен вариант. Единият от етажите (дневната) е с около 60 кв.м. подово, останалото са радиатори, бойлер със серпентина 200л. Можете ли да ми препоръчате котел, а още по добре и конкретна фирма в София, която да нагоди системата, ако е нужно и да монтира котела?

От фирмата, която изгради съществуващата система, не сме особено доволни, така че определено се надявам да се налага и този път да избирам на късмет.

Благодаря предварително!
LazarGanev написа:

1. Да речем - да
2. Не ти препоръчвам
3. Няма кой да ти го узакони и поддържа
4. Каква месечна подръжка на котлоните? Препоръчвам ти да не се отказваш от котлони на газ
Благодаря много!
m.eit - специалист
sveto написа:
Днес и в друг магазин ми казаха да пускам към всички радиатори ф16 и сериозно се замислям по въпроса...Някой от форума ще даде ли компетентен съвет?

Продавача е супер „компетентен„ щом ги говори тия работи.Ако отвориш каталога на „HERZ„ ще намериш вентили ,радиаторни със пълно пропускане,за гравитационни отоплителни системи,те със сигурност няма да ти ограничат дебита на тръбата Ф20 ! Имат ги 1/2 ,3/4 и 1 цол.Не съм се заглежда но е много вероятно да имат и секретни вентили такива за връщащата вода.!
:weedman:
pi6ligara - специалист
Здравейте на всички,топля на дърва двуетажна къща 80кв с пвц дограма,без изолация.Горя по 15 кубика дърва на сезон,като потдържам 25° по стаите при t° на водата 65°.Инсталацията се състои от 8 панелни радиатора,1 лира и 80л бойлер със серпентина,сумарно е 21 кв и е от затворен тип.Тъй като тази година си купих дърва април на цена от 80лв за кубик,взех да се замислям за смяна на вида отопление и понеже при нас има газ се спрях на нея.Мисля тази година да наслагам на вс радиатори без бойлера термо глави,а желанието ми е след като газифицирам да управлявам котела по t° на водата,не по стайна t°.Искам да ползвам газта само за утопление,без вода защото лятото при нас налягането на водата е ужасно и реално няма да мога да се къпя на газ,защото котлето ще изключва(пробвано вече).Въпроса ми е при тези мои критерии,удачно ли е да минавам на газ и драстична ли ще е разликата в цената за сезон?
LazarGanev - "Велик майстор"
Разбира се, че има смисъл! Сигурен съм, че сметката ти за сезон няма да е по-голяма, дори си мисля че може да е по-малка от тези 1200лв за дърва. Да не говорим за комфорта и хамалогията. Но изобщо не се отказвай от БГВ, това може да стане без проблеми с едноконтурен котел, но трябва да смениш бойлера, защото този е с малка серпентина и не е подходящ
pi6ligara - специалист
Не става въпрос за бойлера,къщата е стара,с дебели 50см зидове и 1 етаж приземен,но за сметка на това едно че разположението не позволява,защото банята и кухнята са на 2 кръга,а друго е че моя съсед сложи,в последствие се наложи да инвестира още незнам колко в хидрофор към кладенеца,а аз нямам кладенец и така.Неговия бойлер на газ лятото гори 40-50лв за къпане на 4 човека,толкова ще ми е месечно и на мен на ток и не виждам смисъл.В такъв случай,щом искам да управлявам котела по t° на водата,примерно 65° ,има ли смизъл да купя кондензационен котел,защото фирмата която газифицира при нас предлага котли на ARCA,VIESSMANN,SILE като за най добър препоръчва VIESSMANN VITODENS 100 26KW.
pi6ligara - специалист
Може би не можах да обясня добре.При мен водопровода е разделен,една линия отива в кухнята,а друга в банята и ако реша да ползвам двуконтурен котел мога да го свържа само към кухнята,поради изискванията за поставяне на котела да е на външна стена,а при нас налягането често спада.Моя съсед,чийто водопровод е един за цялата къща си купи двуконтурен котел и след това влезе в едни филми докато не си инсталира хидрофор към кладенеца,който да спомага за повишаване на налягането във водопровода,за това съм се отказал от идеята за БГВ .Много благодаря на Lazar Ganev за отговора,можете ли да ми кажете в моята ситуация,кой котел е най-подходящ от тези,които съм изброил или някой друг?
LazarGanev - "Велик майстор"
pi6ligara написа:
Може би не можах да обясня добре.
Не бе човек, аз те разбирам още преди да си се изказал напълно, но ти не ме разбираш :) .
1. Не виждам какъв точно е филма на съседа ти - един хидрофор струва 200лв и щом налягането е ниско е добре да има хидрофор в къщата, дори и да не сте чували за газов котел. Аз също имам хидрофор, макар че нямам кладенец.
2. За да ползваш топла вода, стоплена на газ, изобщо не е задължително да ползваш двуконтурен газов котел, дори аз винаги препоръчвам на клиентите си едноконтурен котел. Едноконтурният котел всъщност е външно двуконтурен, като втория контур е за серпентината на бойлера. Пак си ползваш топла вода стоплена на газ, но в бойлера, а не директно от котела. За целта само както казах в предния пост, бойлерът трябва да орговаря на определени условия, сегашния ти вероятно няма да стане.
3. Котел не бих искал да ти препоръчвам, поради факта, че няма да го поддържам аз, а някой друг. Нито му знам възможностите за сервиз (брой монтирани котли, брой обучени специалкисти, запас от резервни части и т.н.). За мен освен Висман, другите 2 марки са екзотики и ако стане тъй, че фирмата, която ги сервизира утре да я няма на пазара по някаква причина, или пък си влошите отношенията, то котелът ти ще остане без сервиз, на който да разчиташ и представи си какво правиш като откаже. Докато Висман е по-разпространена марка и по-лесно можеш да намериш сервиз. Освен това изброяването на 3 марки нищо не ми говори - важно е да дадеш конкретните модели, между които трябва да избираш. Може някои да са стари модели, които не са за препоръчване, а може и трите модела да са добри сами за себе си, но както казах - това не е достатъчно, за да направиш избора, нито пък цената е определяща винаги - има много други причини, част от които изброих. Но който и котел да избереш, ще си много попдоволен от дървата. Желая успешен избор!
pi6ligara - специалист
Благодаря,за котела вече разбрах,за хидрофора не ми е ясно към какво се свързва,ако не към кладенец,но това сигурно трябва да го чета другаде.За БГВ също разбрах.Един последен въпрос имам,може ли котела да се монтира в банята или не е желателно?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
pi6ligara написа:
...за хидрофора не ми е ясно към какво се свързва,ако не към кладенец....
Свързва се към източник на вода :wink:
http://h2o-air.com/hidrofori/198-hidrof ... em-za-tiah

Тема "Проблем при отопление на газ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: