Най - вълнуващия въпрос зимно време.
"Стесняването" на прозореца между начална и крайна точка, стеснява и температурната амплитуда на подаваната вода.
Да го имаш предвид само, не че е проблем. Дори напротив.
Peter Ivanov - помощник
Пак съм аз :-D Значи направих препоръчаните настройки и увеличих допустимата температура на подаване до 65*С (за всеки случай). На 50 *С работеше на макс почти постоянно, но и времето беше по-топло, така че си оставих аванс. Сега навсякъде е 23*С, а в стаята на малкия даже 24*С. Супер. Имаше спиране на тока онзи ден за малко и се наложи да настроя наново ct200. Досега не бях обръщал внимание, но в менюто на приложението показва колко градуса вода ще подаде към системата за да държи зададените параметри. Ето:.
Прикачен файл:
Screenshot_20210112_190638_com.bosch.tt.bosch.controlng.jpg
В същото време на дисплея на котела ми показваше постоянно 50*С като текуща на подаване. Не бях обръщал внимание, защото преди съвпадаха (както казах макса беше 50 и показваше 50 на котела). Сега в приложението се покачва и слиза според външната температура, а на котела не мърда. Дали е нормално това? В стаите си е топло и не знам дали подава 45 или 58... Проблемът не е липсата на комфорт, а се притеснявам дали всъщност СТ 200 контролира температурата на котела. В същото време влязох в менюто на котела и открих, че почти през цялото време работи между 10% и 15% от максималната си номинална мощност, което е супер и цял ден се е изклюил веднъж (гледам го през 10 мин :lol: ) : Та така :)
Последна промяна от Peter Ivanov на вт яну 12, 2021 9:37 pm, променено общо 2 пъти.
Peter Ivanov - помощник
Само да допълня - опитах да измеря температурата на повърхността на един от радиаторите, който е напълно отворен. Термометър е електронен (за измерване на човешка температура и такава в помещението). Показваше 43,7 *C, при подаваща (според приложението) 58*С. Не знам каква трябва да е разликата, но ме съмнява ако подава 45* С (както показва дисплея на котела) да успява да излъчи такава топлина. От друга страна не знам колко верен този термометър :-D сигурно има някакви граници.

НОВ ЪПДЕЙТ : Видях чрез менюто на котела моментната температура на подаване (полезни били тези книжки с упътванията :-D ). и тя варираше около 47*С. Сега съм на раздвоен - да се радвам ли, да се притеснявам ли? Това, което е от приложението да не би да е текуща максимална граница някаква? От друга страна, котелът си топли и на 47*С, ако приложението иска да го юрне на 58*С, то ще заврим. А все пак навън е 5 градуса все още... Ако сега сме на 58-60*С за отопление, кво ще правим като стане -10*С? :? Опитах със стрелките да вдигна тази температура на дисплея 45*С, направих я 55*С и веднага запуши коминчето, съответно започна да покачва датчика за подаващата вода. Един вид ръчно си я увеличих. Не знам направо. :rolleyes: А контролера има връзка с котела - пусках и спирах топлата вода - отчита.
Голяма играчка пада тука.
Не го бърникай повече- така не си правиш услуга!
Радвай се и не го мисли повече!
Peter Ivanov - помощник
Здравейте пак! Пиша, за да кажа, че днес (след 10 дни чудене и четене) най-после си реших проблема. Върнах котела към фабрични настройки, свързах го отново със СТ 200 и... тадаааам - чудо! Машинката си работи супер. Дисплея на котела ми, от друга страна, вече не показва "-45-" (например), а " 46.7", примерно. Оказа се, че при първоначалния пуск, инсталаторът ми го е нагласил на някакъв вид "ръчен режим", т.к. нямах контролер. В последствие, човекът който монтираше СТ 200 не е изключил този режим, нито е нулирал настройките на котела. За това, въпреки, че контролерът е изчислявал температурата, нужна за затопляне, котелът просто не я е приемал, понеже е бил ограничен от ръчния режим. Та така. Дано тази сага да бъде полезна на някой! Лека и успех на всички! :)
marinmnm - специалист
Може ли някой да каже мнение за японските газови котли Rinnai ? :)
Kondor1 - специалист
Има ли някакво обяснение за следното: Газов котел. Налягане на водата в системата 0.8-1, котелът работи седмици и месеци без спиране и налягането почти не се променя. Спирам котела сутринта, вечерта преди да го пусна налягането е малко над 0.5. Допълвам до 1, пускам, работи няколко дни. Спирам сутринта, вечерта пак около 0.5. Термоглавите на радиаторите може ли да влияят някак като се отварят при изстинала вода примерно. Някой ще предположи, че има теч - не съм забелязвал досега и по-важното, защо го няма при работещ котел.
ESPACE - майстор
Започни с проверка на разширителния съд.
Kondor1 - специалист
Какви варианти има да не е наред - да тече от него?
vesel - специалист
Малко по-назад в темата ( страница 120) бях питал за подобна ситуация. Наистина се оказа разширителния съд. Мембраната вътре се пробива и там където трябва да има въздух под налягане се изпълва с вода. Като се напълни изцяло, при превишаване на налягането по време на подгряване се отваря защитния клапан и изпуска част от водата в системата. В резултат, като изстине котела и налягането се оказва ниско.
Пробвай да натиснеш игличката на раширителния съд, не трябва да изтича вода. Може пък и да трябва да се напомпи, ако е изпуснал въздуха.
Другото е да има пробив във водната система - тръби, радиатори, фитинги.

Тема "Проблем при отопление на газ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: