Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте,

Дойде време и аз да търся съвет но първо малко ТТ данни. Къща която обитаваме е пристройка и надстройка на съществуваща по-малка. Пристройката представлява приземен етаж с гараж котелно и маза. Първият етаж(над приземният) се състои от спалня, баня, дневна с кухня и коридор общо около 44 кв (площта е без стени и тераси). Вторият етаж съдържа 3 спални, баня, тоалетна, коридор, хол и дневна с кухня – 120кв. Последният етаж е мансарден около 105кв и има същия брой помещения като втория. Не отоплявам нито една баня, тоалетна и коридор. Естествено има и стълбище което е около 2х5,5м и има един радиатор(за цвят) между етажи 1 и 2.
Къщата има 5см изолация на стените като северната стена е с 10см. На тавана има различни участъци с различна дебелина – между 5 и 15см. Изолацията на всякъде е от стиропор.

Последните 5 години се топлим на слънчогледови пелети с Viadrus U22 + Ferroli P12 която миналият сезон преработих на P7(следвайки инструкциите от форума). На сезон изгарям 5,5т пелети а след като преработих горелката на P7 изгорих 4,15т но беше и по-топла зима. Moщностите на P12 са 1- 27kW а 2 и 3 – 31kW а на P7 1 – 14kW a 2 и 3 – 22kW. Никога не съм виждал температурата на водата да надвишава 51С а и в най-студените дни/нощи стайният термостат е спирал горелката. Поддържам 22,5С денонощно и съм доволен на 95% от температурите в различните помещения.
Имам следните панелни радиатори тип 22/600 по етажите:
Етаж 1 – 2м(h500 единственият различен) и 1,4м ( единствената хладна стая и смятам или да го сменя с тип 33 или да сложа конвектор)
Етаж 2 – 2,3м – 1бр, 1,4м – 4бр, 1,2м – 1бр и 1м – 1бр.
Етаж 3 – 1,8м – 1бр, 1,4м – 4бр, 1,2м – 1бр и 1м – 1бр.
Стълбище – 0.8м – 1бр.

Тази сезон сме в процес на присъединяване към синьото гориво. За целта съм се оборудвал с Condens 2300i W 24/30 C. Да знам, че беше по-добре да взема едно-контурен но това е друга тема. Все още котелът не е помирисвал газ.

Та да мина към питанките.
1. Първо затворихме системата по разбираеми причини. По мой сметки водата в нея е между 250 и 300 литра. Не е ли препоръчително да добавя още един разширителен съд (освен този в котела)? Ако да, 18 литра достатъчен ли ще е?
2. Из цялата тема постоянно има споменати грешки на инсталатори - тръба от котела до колектора Pex-Al-Pex 20x2. Към момента и на мен са ми поставили такава. С каква да искам да я сменят 32 или 25(на котела изводите са ¾” а колекторите към основните ми щрангове(28мм мед) са 1,5”)?
3. Стаен термостат. Предполагам 2300iW е съвместим със всички Bosch управления CT,CR и CW. Така ли е?
4. Четейки инструкцията оставам с впечатлението, че котелът може да работи с датчик за външна температура дори и без CT/CW управление. Ако е така какво би станало ако временно наглася стайният термостат да добавя още едно съпротивление към външният датчик като имитира външна температура > +20С ? Как мислите, дали това би спирало котелът?

Надявам се, че съм предоставил достатъчно информация за да може да ми се отговори на въпросите.

Хубава вечер!
Мартин
шоп - майстор
пет окт 30, 2020 6:37 pmmartobg написа:
тръба от котела до колектора Pex-Al-Pex 20x2. Към момента и на мен са ми поставили такава. С каква да искам да я сменят 32 или 25(на котела изводите са ¾” а колекторите към основните ми щрангове(28мм мед) са 1,5”)?
Как така са ти поставили? Три етажа и да тръгнат с тръбичка с вътрешно 16мм?!
Проект нямаш ли, майстор, фирма?
Да не си по програмата за енергийна ефективност?
пет окт 30, 2020 6:56 pmшоп написа:
пет окт 30, 2020 6:37 pmmartobg написа:
тръба от котела до колектора Pex-Al-Pex 20x2. Към момента и на мен са ми поставили такава. С каква да искам да я сменят 32 или 25(на котела изводите са ¾” а колекторите към основните ми щрангове(28мм мед) са 1,5”)?
Как така са ти поставили? Три етажа и да тръгнат с тръбичка с вътрешно 16мм?!
Проект нямаш ли, майстор, фирма?
Да не си по програмата за енергийна ефективност?
Проект сигурно има някакъв но на мен лично никой не ми го е показвал. Та 25, 32мм или по-големи да слагам?
Инсталатора току що ми обяснява, че газифицирал бил училище и там сложил 20х2 и нямало никакъв проблем с котел 100+ KW.
Не съм по програма за енергийна ефективност.
шоп - майстор
пет окт 30, 2020 7:20 pmmartobg написа:


Проект сигурно има някакъв но на мен лично никой не ми го е показвал.
Как така?
Който плаща той поръчва музиката?
Не се знае дали има проект, не сте запознати с него?
Как допуснахте хора у Вас без да знаете какво ще правят?
пет окт 30, 2020 7:38 pmшоп написа:
Как така?
Който плаща той поръчва музиката?
Не се знае дали има проект, не сте запознати с него?
Как допуснахте хора у Вас без да знаете какво ще правят?
Не мислех, че е чак толкова важно да гледам проект за поставянето на котел и 5м тръби. А някакви идеи по другите ми въпроси?
Здравейте отново! Дойде време пак да се топлим... :) Миналия отоплителен сезон бях писал за моето котле termet ecocondens silver plus (4-35кв), което харчеше като лудо газ и реших да обадя какво се случи! Още в началото на февруари ме посети техник, и както предполагах, машинката имаше нужда от настройка! Смениха някакъв клапан, настройка с газ-анализатор (не бе направена при монтажа) и разхода спадна със сто кубика. Засичал съм го 2 поредни месеца! Лятото сложихме изолация на таваните (гипсокартон с двойна вата) и сега нещата, мисля са наред! За 8 дни разхода е 50 кубика, температура на водата 53гр, през деня-23гр., нощна-21гр.
ср ное 18, 2020 2:16 pmkiril.st написа:
Здравейте отново! ... и разхода спадна със сто кубика. ... и сега нещата, мисля са наред! За 8 дни разхода е 50 кубика, температура на водата 53гр, през деня-23гр., нощна-21гр.
Честито! 100 кубика са си сериозно количество. А би ли припомнил каква площ отопляваш?
Peter Ivanov - помощник
Здравейте, хора! Имам питане относно нправилни настройки за работа на терморегулатора ct 200 на Бош. Машинката е свързана от два дни жично с Bosh condens 2300i W. Отоплява се скромна площ от 65 кв. М. Хол - 27 кв.м. 30 глидера Н600, две спални по 12 кв. м. с по 12 глидера Н600, коридор - 8 глидера и лира в банята. Външна изолация на целия блок, хубава дограма ПВЦ. Терморегулаторът е монтиран в най-студената стая - северна спалня. Настроен за работа по външна температура, като търсената в помещенията е 23 градуса. От приложението е избрана опция "влияние на помещението 0", като може да е до "3". Доколко разбрах, по този начин изваждаме от уравнението вътрешната температура на самата спалня, където е терморегулаторът. За това тя е ограничена на 21 градуса с механична термоглава. В хола и детската спалня - 2 механични термоглави на 24 градуса. Радиатор в коридора и лирата - без термоглави, отворени на макс. По препоръка на човека, който монтира терморегулатора, ограничената температура на подаване на топлата вода от котела е 45 градуса. В момента терморегулаторът подава към системата 45 градуса постоянно. Достига се исканата температура в хола и детската, а в спалнята не надвишава 21 (нормално). Показва, че горелката е в долната част на модулация. Дневната програма е на две части (поради постоянно присъствие на хора в жилището) - дневна - 23 градуса и вечерна 20 градуса. Вечер горелката работи пак на същата степен на модулация, но се случва да изгасва и включва котела за 15 мин. Подава същата температура към системата и ако не огранича температурата на радиаторите в другите две стаи, там си стои 22-23 градуса (което е топло за сън). Въпросът ми е - добре ли са направени тези настройки? Как точно котелът "преценя" колко да подава и т.н., след като уж не взема предвид вътрешната температура? Как да се настроят подходящо wdc - кривите? (не намерих нищо за тях). Дали ще е по-удачно да мина на вътрешнна температура, като мисля, че при зададени 21 градуса в спалнята (най-студеното) и отворени термоглави навсякъде , температурата в другите помещения ще достигне 23 градуса (надявам се) преди 21 в спалнята? Добре ли е да е толкова ограничена температурата за подаване или да я вдигна до 60-70 примерно и да оставя да се оправя ct 200 <E>:-D</E> <E>:-D</E> Преди два дни, когато беше по-топло забелязах, че от време на време подава към системата 38 градуса вода, което значи, че модулира (мисля). Но сега е постоянно на 45. Притеснява ме, дали не работи като on/off в момента на да изключва по температура на водата, а не по помещение (щом и вечерта не спира при зададено 20 градуса). Има ли някакво време за самообучение на ct 200? Не искам да го "човъркам" постоянно, за да не го обърквам. И къде се гледа в това приложение разхода, че не откривам такава опция? <E>:-D</E> Благодаря! <E>:finga:</E></r>
LazarGanev - "Велик майстор"
Ами доста неправилни настройки. Като се започне от оразмеряването на радиаторите - в спалните трябва да са преоразмерени и термоглавите да са там, а СТ200 да е в дневната. В помещението с СТ200 термоглавата трябва да е максимално отворена. При работа с модулиращ термостат като СТ200 не трябва да се ограничава толкова ниско температурата на водата. И да СТ200 се самообучава и не трябва да се бърника постоянно
Peter Ivanov - помощник
нед яну 10, 2021 12:59 pmLazarGanev написа:
Ами доста неправилни настройки. Като се започне от оразмеряването на радиаторите - в спалните трябва да са преоразмерени и термоглавите да са там, а СТ200 да е в дневната. В помещението с СТ200 термоглавата трябва да е максимално отворена. При работа с модулиращ термостат като СТ200 не трябва да се ограничава толкова ниско температурата на водата. И да СТ200 се самообучава и не трябва да се бърника постоянно
Първо, благодаря за светкавичното включване от Lazar (надявах се да вземе отношение) =D> За още ребра в спалните и аз си го мислех, но ще остане за лятото. До тогава да продължавам ли да регулирам по външна температура, или да го направя по вътрешна? Ще вдигна границата на водата, но до каква степен? Главата в спалнята я отварям, а другите ок ли е да са на 24 или и тях да отворя? Ще пратя снимки на сегашните показания и настройки.
Прикачен файл:
Screenshot_20210110_130558_com.bosch.tt.bosch.controlng.jpg
Прикачен файл:
Screenshot_20210110_130529_com.bosch.tt.bosch.controlng.jpg
Прикачен файл:
Screenshot_20210110_130604_com.bosch.tt.bosch.controlng.jpg

Тема "Проблем при отопление на газ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: