Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Kondor1 - специалист
Чисго нови да, но след 6-7 години...
LazarGanev - "Велик майстор"
Няма откъде да дойде разликата. Шумът идва от помпата и вентилатора, какво да ги направи по-шумни след 7 години?
vesel - специалист
Единият ми котел май вече е към 15 годишен. Колкото беше шумен в началото, толкова е и сега. Основният шум е от вентилатора, а при палене се чува един специфичен звук и толкова. Ако си направите един хубав шкаф около котела ще забравите даже, че го има :roll:
Kondor1 - специалист
А какъв експлоатационен срок има един газов котел? Камерата където става горенето дали не се амортизира след 10-15 години.
Antonii - майстор
Принципно е 10години за повечето котли, но за целия котел като агрегат. Даже си го пише в техническата документация, като след този срок дори да работи се препоръчва замяната му.
И по белите държави това се прави.
ESPACE - майстор
вт окт 20, 2020 5:15 pmAntonii написа:
Принципно е 10години за повечето котли, но за целия котел като агрегат. Даже си го пише в техническата документация, като след този срок дори да работи се препоръчва замяната му.
На кой котел в документацията пише подобно нещо?
Antonii - майстор
На повечето, поне на немските.
Но под документация неразбирайте - инструкция за употреба.
Пише го в техническата документация придружаваща пратката от завода производител до вносителя.
LazarGanev - "Велик майстор"
Няма такова нещо. Вече има много котли над 15 години, а на запад има много по-стари и не си ги сменят
ESPACE - майстор
вт окт 20, 2020 8:20 pmAntonii написа:
На повечето, поне на немските.
Я покажи или дай линк към такава документация, поне към една, не към повечето. Или снимай.
Даваш ли си сметка че ако някой напише такова нещо това ще е страшен автогол. Единственото, което съм чел да е споменавано 10 години е, че даден топлообменник ще изкара поне толкова.
Antonii - майстор
За котли има всякакви, има и на по 50години и то работещи.
Но по нормативи всяко изделие с електроника живота му е 10години.
След това няма жив човек на земята който да гарантира, че тази електроника ще работи коректно. В случая проблема не е в Т/О. А все пак тези тип съоръжения са си съоръжения с повишен риск.
И на запад, където цената на задължителната застраховка на жилището зависи от това, ги подменят превантивно или си плащат по-високата застраховка.
За документи не мога и няма как да ви пусна, че не съм се сетил да ги снимам, за да се доказвам в някой БГ форум, но съм го виждал с очите си за немски котли (произведени в Германия за Германия).

Тема "Проблем при отопление на газ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: