• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 26
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
dedobot - помощник
Здравейте,
възможно ли е към съществуваща инсталация от газово котле /9-24квч/ и алуминиеви радиатори да се прибави и вентилаторен конвектор ?

Идеята ми е вместо да добавям нови глидери,на мястото на единия радиатор да сложа конвектор 3-4 квч,а хартисалите по този начин глидери да ги разхвърлям по другите радиатори.
По настоящем капацитетът на инсталираната глидерна мощност /6 квч/ идва малка за котела-с конвектора ще стане към 10 квч,но пък ме притеснява че конвекторът изисква доста голям поток на вода-към 300л/ч и не съм сигурен дали ще "съжителства" успешно с ал. радиатори .Инсталацията е котле,колектор и всеки радиатор на отделна връзка към колектора.
Кое е по добре- конвектор или по традиционния начин - нови глидери и добавянето им към съществуващите радиатори ?
fitnes___ - специалист
аз съм на такава снема 3 конвертора и един алуминиев радиатор
vanko68 - специалист
Нямаш проблеми с конвектора.Погрешна ти е представата,че той изисква по-голям поток.Необходимия поток зависи от мощността,която изискваш от уреда,същите 300 л ще ти трябват ,ако радиатора е 3-4 Квт,колкото е вентилаторния конвектор.Разбира се ,ако входящата и изходящата вода са с еднакви показатели за двата варианта.
Може да се окаже,че му е необходим по-малък дебит поради по-доброто топлоотдаване.
LazarGanev - "Велик майстор"
Колкото е по-висока температурата на водата, толкова по-малко девит е нужен.Слагай конвектора и не се притеснявай
filmatoplo - майстор
Като го монтираш,догодина ще смениш всичките радиатори .
sasooooooooo - "специалист"
А по този конвертор през лятото, ако се пусне студена вода, става ли за охлаждане?
vanko68 - специалист
Разбира се,че става,нали това е идеята при вент.конвектори-имат си кондензна ваничка и вентилатор за увеличаване на възд.поток.
filmatoplo - майстор
Става само да можеш да му осигуриш безплатна вода с постоянна температура 7или 10 градуса , искам да кажа да нее от водомера а от кладенец или сондаж . После при охлаждане се образува конденз -отвеждащия контур на конвектора се свързва с канализация .
sasooooooooo - "специалист"
Аха, значи в апартамент не става, заради ограничения ресурс от безплатна вода :-D
dedobot - помощник
Благодаря за отговорите!
Само охлаждането ще го пропусна, че нито имам студена вода,нито къде да отведа конденза.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 26

Тема "вентилаторен конвектор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: