• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Чаро - Акълия
Е не ти ли стана ясно?
Единя е на топлия колектор или там някъде, другия някъде близо до долния изход на серпентината.



Хубаво е да разтърсиш гилза за датчика и с помощта на тройник да го вкараш в бойлера през серпентината. Има готови такива- за датчици, термометри. Не занм дали ще те устрой дължината им ...
Ако изходите на серпентината са 1/2, готова гилза ще намали силно циркулацията през бойлера. По-добре е да си я запоиш от тънка медна тръбичка и подходящ месингов нипел, да речем.
romanpm - майстор
katn , и мен ми трябва подобна джаджа , от къде я купи фи 20 ли е и колко струва ако не е тайна ? :? :)
filmatoplo - майстор
На мен ми трябва обаче от едната страна да е с вътрешна резба да завия меден преход с медна тръба .В БГ Терм сигурно има или в Рувекс .
Slavi77 - помощник
Здравейте! Имам известен проблем с диференциален термостат ДТ-2 за управление на солар. Имам поставен панел на Висман Витасол-100 с бойлер с две серпентини 150л. Възможно ли е при температура на въздуха от 32 градуса ,температурата на колектора да става максимум 55 а на водата в бойлера около 45-47. Имаме го от миналото лято и досега никога не покачвал по-високи стойности.През май месец редовно се превключваше на ток.Термостата е оставен на заводските настройки . Възможно ли е това да е причината да не може да вдигне градусите. Ако някой знае какви са перфектните настройки за това устройство нека да сподели.
шоп - майстор
Това е цяла система, не е само до настройки. То при това силно слънце и високи градуси навън и варел боядисан в черно ще се нагрее до 45-47 гр.

Колко е дължината на тръбния път, с какво Ф са тръбите каква е изолацията, изложението и наклона?
Ако черпиш и БГВ през деня колектора идва малко малък за 150л и 45-47 гр в бойлера може и да са нормални, но не и точно в дните от последната седмица..
LazarGanev - "Велик майстор"
По описаните температури изобщо не е от стайния термостат, нито от бойлера, а баш си е от панела. Откакто ги направиха с магични свойства - да се ограничават сами, за да не прегряват, чувам много подобни оплаквания
пет юли 03, 2020 7:01 amLazarGanev написа:
По описаните температури изобщо не е от стайния термостат, нито от бойлера, а баш си е от панела. Откакто ги направиха с магични свойства - да се ограничават сами, за да не прегряват, чувам много подобни оплаквания
Лазаре, мойте двата, дето ми ги монтира, загряват оня 500л кютук до 70+ градуса. Отделно малкия бойлер. Него съм нагласил да го топли по хладничък-35. Горе е над 40, та ми е добре.
Снимката е още топла. Двама изкъпани снощи, а пералнята дърпа от малкия.

https://photos.app.goo.gl/yuLLjMZtwrNeGNJ97

Утре стават 3 месеца. Вижда се и колко ми е добива. Настроил съм отчитането реално, като съм засичал и обем по температурна разлика, като дори не включвам загубите.
Нали го чепкахме това ограничение, при какви температури започва, до къде стига...?
LazarGanev - "Велик майстор"
Това че твоите са добре, не означава че при други няма проблеми. Като няма как да засечем кой панел кога спира да поема топлина, всеки може да си приказва каквото си иска. Факт е, че при Слави (и не само при него) има проблем, който насочва към панела. Друга възможна причина виждаш ли? Всяка друга причина би означавала голямо дТ и висока температура в панела. Така че аз съм свалил доверието си от този панел. :wink:
kozl - майстор
Я това сега го научавам за панелите.
Сина има подобна слънчева система и като е в отпуск в жегите ходя да пущам гореща вода. То има и автоматичен термостатичен вентил за над 90 гр. ама за да не се износи, че скъп, та аз като вентил :-D
Ма повече от 60 и неколко градуса не съм заварвал в бойлера, но за панела нямам спомени за Т.
А и трябва да потърся какъв му е панела, че не помня, но стъклото ме не е обикновено и е в алуминиев кожух, че комшията мноо държеше да има убав външен вид и да не ръждясва. Направило ми е впечатление, че бързо панела се освобождава от снежната покривка и изглежда пък това е резултат от някаква циркулация през опредемен период за некави секунди :?
Но аз не мога да го наблюдавам постоянно, а от време на време. Та може и да съм в заблуда.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "питане относно диференциален термостат" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: