• 1
  • 61
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • 66
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Hursa - майстор
Ако външния топлообменик и ТРВ са оригиналните, ако е използван "оригиналния" вид фреон - вероятно няма проблеми. Но по-добре специалист да каже. До колкото знам - ТРВ се подбира и настройва така, че управлявайки пропускната си способност (а така и налягането в изпарителя), според температурата на изхода от изпарителя да не "допуска" постъпване на течна фаза в компресора (не съм много сигурен дали го разбирам правилно). Но как влияе на системата, ако например се "презареди" с фреон - ще съм любопитен да прочета мнението на специалист (дали не влияе на нормалното отработване на ТРВ).
Последна промяна от Hursa на ср дек 11, 2019 11:49 am, променено общо 1 път.
sean-john - специалист
По външното тяло не съм пипал абсолютно нищо всичко си е оригинално.А дали и как влияе презареждането с фреон на ТРВ незнам.
dilait19 - специалист
ср дек 11, 2019 10:54 amandy_forresite написа:
Може да постигнеш по-голяма делта и на двете температури със заиграване със скоростта на циркулационните помпи. С леко притваряне на някой радиатор пак става (да е с разлика 4.5-5.0°С). Пак казвам - хората се стремят да се вместят в 5 гр разлика, защото по-нагоре КОП пада, а ти постигаш малка делта и пак ти е достатъчно. Аз не бих пипал абсолютно нищо. Числата са чудесни според моите познания. Да бяха 37 вход вода, 45 градуса изход вода и 70 вход фреон на 48,4 изход фреон, да кажа може да се оптимизира, а то ... Ако беше взел по-малкия ТО сега нямаше да питаш :)
Я си свиркай :drinkers:
Колега при мен нещата са сходни с това което си дал за пример 39 връща вода, 41 изх. Вода, фреона 70-72вх.и37изход.От къде да почне оптимизацията?
tihar - специалист
ср дек 11, 2019 1:36 pmdilait19 написа:
... 39 връща вода, 41 изх. Вода, ...
не е ли много малка разликата? Какво захранва тази вода - радиатори ли? И аз съм с радиатори, но явно са достатъчно, за да имам 46 на изход и 33 обратно на входа (то и много тръби имам де)
andy_forresite - майстор
Лош набор от стойности за пример. В смисъл това са добри показатели, така че от никъде не започвай, нищо не прави . Но на теб това ти е известно :yawinkle:

Трябва да се внимава с количеството допълнен "фреон" при използване на климатик за тази цел. Производителят трябва да има таблица до еди си колко метра тръбен път - не се допълва; с еди си каква тръба над да кажем 10 метра - да се допълнят примерно по 20 грама/метър с този диаметър тръба. С малко хладилен агент компресорът ще е разтоварен, няма да вдига ампераж и хл. агент ще е с ниски и близки температури вход/изход. Това може да не е добре за компресора.
Многото тръби увеличават съпротивлението. Помпа с напор 6 м, ако прибутва в система с много фитинги, големи дължини и тесни тръби, напора заминава. Не съм сигурен, но в края на 10 метра дълга ППР тръба ф32, разположена хоризонтално, напора на цирк. помпа пада с 1 метър :?
Tihar, още дебИт, още. Повече m3/h - по-добър СОР.
dilait19 - специалист
ср дек 11, 2019 2:04 pmtihar написа:
ср дек 11, 2019 1:36 pmdilait19 написа:
... 39 връща вода, 41 изх. Вода, ...
не е ли много малка разликата? Какво захранва тази вода - радиатори ли? И аз съм с радиатори, но явно са достатъчно, за да имам 46 на изход и 33 обратно на входа (то и много тръби имам де)
Захранва 6 радиатори и една лира, хол24кв,2 спални от по 14кв,кухня 10кв,коридор 7кв,и банята Климатик Дайкин фтх50 /18ка :supz:
bobivg - специалист
ср дек 11, 2019 11:36 amHursa написа:
Но как влияе на системата, ако например се "презареди" с фреон - ще съм любопитен да прочета мнението на специалист (дали не влияе на нормалното отработване на ТРВ).
Презареждането както и по-малкото фреон влияят негативно на системата (джоба). Тук е описано подробно. http://vlashki-engineering.com/images/s ... ystems.pdf
По всяка вероятност неговия климатик е EEV не съм проверявал. Защо е по-добре EEV вместо TRV. http://vlashki-engineering.com/images/s ... valves.pdf
Срещал съм информация, че ако температурата на изпарение се понижи с 1 градус това са грубо са 2-3% загуба в увеличаване на ел. консумацията за същата производителност. Същото е и с повишаването на температурата на кондензацията с 1 градус.
п.п аз не съм баш точно специалист, защото не оправям такива машини.
Здравейте, имам няколко въпроса относно избора и разположението на конвектори за едно таванско помещение, както и пътя по който може да минат тръбите. Помещението е едно цяло, отопляемата площ е 58 м2, около 150 м3. От едната страна е калкан, а другите три страни са метална покривна конструкция с дървена обшивка. Има наклон в плочата и трябва да се направи изравнителна замаска преди да се слага паркета, но тъй като не искаме да натоварваме конструкцията на къщата, се чудим дали да не направим само изравнителна замазка без да вдигаме нивото заради тръбите на конвекторите. Знам че тръбите е добре да вървят по най-краткия път към конвекторите, но се чудим как и до колко е удачно да ги прекараме покрай стените или по покривната конструкция.

Въпросите:
1) Възможно ли е да се отоплява само с два конвектора, разположени в двата външни ъгъла около двете метални колони от покривната конструкция? Там най-малко ще се пречкат конвекторите в сравнение с под прозорците? Или пък да са общо 4 конвектора, по два конвектора в ъгъл, разположени под 90 градуса едни спрямо други. Има ли колонен тип конвектори? Ако може някакви препоръки за марка/модел или линк към търговец.
2) До колко е удачно, колко ще са загубите, ако тръбите не вървят по пода на пряко към конвекторите, а обикалят покрай стените? Идеята е там да ги покрием с дървен перваз, а нивото на паркета да си остане по-ниско от тях.
3) Възможно ли е топлите и студените тръби от пода да се качат на около 3 метра височина, където има метални греди и колони на покривната конструкция и по тях да стигнат до двете колони в ъглите? А тръбата за конденза да върви по пода, тъй като е по-тънка, няма изолация и няма да навдига изравнителната замазка?

Може би е добре да приложа някоя снимка или скица, но в момента нямам, като направя ще кача нещо.
tony-bobo - специалист
съб дек 29, 2012 1:38 ama_stoev написа:
Ми да, виждал съм. Всички не китайски чилъри го имат като опция. По морето няма чилър на хотелите без десуперхиитър. Поне за по-големите от 40kW нагоре съм го виждал с очите си. Понеже китайците са без конкуренция при малките размери, под 40kW, нямам наблюдения.
Първи резултат от гугле за heatrecovery heat pump. Взе че изплю китайска ;).
Изображение
http://www.china-heatpump.com/dual-sour ... t-178.html
На теория ма следните ограничения:
1 капацитет до 20% ако не се управлява кондензацията.
2 Ако се управлява кондензацията - трипътен на водата десуперхитъра може да е 100% от мощноста на агрегата.
Целта е да не сваля твърде много температурата, а от там и налягането на кондензация. При ниско восоко, ще свали и ниското, но не е чак такава болка.
Имаме един агрегат вода/вода продаден да топли БГВ от едната страна, от другата охлажда вода за климатизация. Агрегата си работи с вода 15* С на кондензатора без грижи.
Проблеми виждам с тази схема, теоретично е така но практично няма да стане. При десуперхеатера трябва да имаш постоянно нужда от топла вода, примерно перално помещение с 20 перални вътре. Ако ли не, и гледаме тази схема за обекновенно жилище цифрите не се връзват.
Така че не е вярно.
tony-bobo - специалист
вт окт 30, 2012 10:04 am2v6 написа:
baretata_7_62 написа:
Здравейте, интересува ме колко са ефективни термопомпите и за колко време високата им цена се изплаща. Искам да ги съпоставя с цените и ефективността на газовите котли и тяхната консумация. За да разбера кой от двата варянта е по удачен. Колко пари средно ще ми струва най ефективната ТП със сондажа и инсталацията общо и каква е нейната ефективност? Като се има впредвит че годишната ми консумация за отопление са 15 кубика дърва и 1200kW за топла вода, жилище около 100м2.
В момента отоплението на газ струва около 12 ст/kWh, горе-долу колкото е с акумулираща електрическа печка :idea:
С термопомпа цената е 5-9 стотинки (зависи от много фактори).
А ако се направи грешка при инсталацията и тя отива на 12 стотинки за КВ, че и повече.
  • 1
  • 61
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • 66

Тема "Термопомпи-консултации" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: