• 1
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • 66
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
fbr - майстор
пон юли 26, 2021 1:15 pmmaiden написа:
Едно е 200лв (газ или ТП) на месец, друго е 800 (с нагревател) :)
Е няма как да стане. Нито газа е 1/4 от цената на тока, нито термопомпата ще може да изкара такъв коефициент на преобразуване.
speka_rs - майстор
Колега каквото и да решиш може да се сложи в един шкаф и да не се вижда нищо от цялата лудница.
Ако говорим за оригинална термопомпа и газов котел, нещатата като изглед не се различават много. Ако е нещо правено и бюджетно, тогава е съвсем различен въпроса.

п.с. Пусни ако обичаш някоя снимка на тръбите в банята да придобием някаква представа.
пон юли 26, 2021 1:15 pmmaiden написа:
Имах впредвид дали ще са 2500лв за газов котел или 10 000лв за термопомпа.
Иначе месечните сметки са от значение. Едно е 200лв (газ или ТП) на месец, друго е 800 (с нагревател) :)
Ееее!!! Отново си леко-далеко. До тук нито веднъж не си бил "точен" в претенциите си.
2500 е само котелът. Ами монтаж, газов път (струва между 50 и 100 пари на метър, не на Петър!!!), надзор, тръби, фитинги....
Къде бяха само 2 тръби, къде са 5?!! Същата работа и по натам.
Грижиш се за поддържането на такава квадратура, пък любител на "македонска стрелба"!
Как пък сметна 10000 за термопомпа? Също напосоки или пристрастно?

Не си подготвен по темата. Сигурно затова са ти толкова много неуточнените въпроси.

"Не са ми важни сметките"!!! Хахааааа!!!

Чети пак назад и наблегни на ко ти писа Лазар!
Моята добавка, по въпрос на избора е, че интересувайки се, четейки и по чужди форуми, без да питам като русавелка- газта е до 10 години. Това е информацията ми преди 2, като въпреки това избрах Лазар да ми скове перфектната газова инсталация. Живея веднъж и сега, на години съм...
Отчиташ ли своите години, бъдещето, прогнозите за енергоизточници?
пон юли 26, 2021 1:23 pmfbr написа:
пон юли 26, 2021 1:15 pmmaiden написа:
Едно е 200лв (газ или ТП) на месец, друго е 800 (с нагревател) :)
Е няма как да стане. Нито газа е 1/4 от цената на тока, нито термопомпата ще може да изкара такъв коефициент на преобразуване.
На тия дребни сметки, отговорът е- газ-"ток" 2/1, термопомпа-"ток" 3/1, получаваш- плащаш, средно за сезон. Това е грубо към момента.
За изборът е важно да се вземат предвид още няколко, немаловажни фактора.
2v6 - майстор
ср юли 07, 2021 5:14 amtony-bobo написа:
вт окт 30, 2012 10:04 am2v6 написа:
baretata_7_62 написа:
Здравейте, интересува ме колко са ефективни термопомпите и за колко време високата им цена се изплаща. Искам да ги съпоставя с цените и ефективността на газовите котли и тяхната консумация. За да разбера кой от двата варянта е по удачен. Колко пари средно ще ми струва най ефективната ТП със сондажа и инсталацията общо и каква е нейната ефективност? Като се има впредвит че годишната ми консумация за отопление са 15 кубика дърва и 1200kW за топла вода, жилище около 100м2.
В момента отоплението на газ струва около 12 ст/kWh, горе-долу колкото е с акумулираща електрическа печка :idea:
С термопомпа цената е 5-9 стотинки (зависи от много фактори).
А ако се направи грешка при инсталацията и тя отива на 12 стотинки за КВ, че и повече.
Вече цифрите от 2012 и лятото на 2021 са невалидни :-D
  • 1
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • 66

Тема "Термопомпи-консултации" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: