• 1
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • 66
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
чет юли 15, 2021 6:28 pmJ25 написа:
За сега е на 15 градуса а конвекторите настроени на 22-23 и си правят температурата и изключват.Когато беше на 18 градуса конвекторите работиха постоянно и не изключваха.
Както рече Лазар...
ср юли 14, 2021 7:10 pmLazarGanev написа:
Максимално високата, но достатъчна. С проба-грешка ще определиш за твоята система, универсален отговор няма
Опитай с 16 де, тука няма НК!
filmatoplo - майстор
Аз говоря за температура на водата която циркулира през конвектори те 7 градуса.Управлението на конвекторите на снежинка ,и настроени на температура 5 -6 градуса под външната .Ако това не ви задоволява пробвайте съветите на други.
LazarGanev - "Велик майстор"
Колкото по-ниска е температурата на циркулиращата вода, толкова по-нисък е СОР на машината и по-некомфортна е въздушната струя. С по-висока температура на водата - хем по-комфортно, хем по-икономично. Не е проблем, ако конвекторите не изключват, ако стайната температура е близко до зададената
Здравейте.
Имам изградено парно, апартамент 100 кв.м.. Смятано е за термопомпа с преоразмерени радиатори, заради по-ниската температура на топлоносителя. Имам и газ в блока.
Дилемата ми е дали да си пусна газта или да сложа ТП.
Принципно съм фен на ТП и новите технологии като цяло.
Притеснява ме само да не е много грозно, тъй като цялата техника трябва да се намира в банята (около 9 кв.м огромна баня, която е много красива и в момента има само един плосък бойлер). Но при ТП или газ трябва някъде около него да се слагат помпи, разширителни съдове, кранове и т.н.
На въпроса : ако взема моноблок всичко е вътре в него -> помпа, разширителен съд, топлообменници и т.н.
Някой правил ли го е ?
Възможно ли е с моноблок да се "разммина" само 1 кабел за захранване и 2 тръби за водата и това е ?
Или не е точно така ?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Термопомпа на газ и дилемата отпада
LazarGanev - "Велик майстор"
нед юли 25, 2021 10:21 ammaiden написа:
Възможно ли е с моноблок да се "разммина" само 1 кабел за захранване и 2 тръби за водата и това е ?
Или не е точно така ?
Въобще не е така. Мини на газ и не се занимавай с глупости.
brum - майстор
Смятай за следващите 10 години дали термопомпата ще си избие парите спрямо газ. После отговора е ясен .

Бях я правил тази сметка и газта печелеше. Но са сложни факторите - необходима мощност и ефективност. Та може при определени обстоятелства термопомпата да е на сметка. Но за апартамент е много съмнително и залагам, че газта е на сметка.
Не са ми важни сметките. Искам да стане изчистено, тъй като нямам котелно, а всичко ще е в банята.
От апартамента в банята излизат 2 тръби в момента в единия горен ъгъл. Там някъде трябва да е котелът за газ или вътрешното тяло на термопомпата. Въпроса е да няма нищо друго. Имаме къща 300 кв.м. РПЗ "на село" и там котелното е стаичка 4 квадрата с тръби, кранове, манометри и т.н. Не искам нищо такова. Т.е. ако е моноблок и може всичко да е във външното тяло, а вътре само един панел - СУПЕР. Ако не - газ. Там всичко си е в котела, от който излизат 2 тръби за вода.
нед юли 25, 2021 6:15 pmmaiden написа:
... газ. Там всичко си е в котела, от който излизат 2 тръби за вода.
Нека да са пет (5)!
Щом дизайнът на банята е определящ, сметките наистина не са важни- предложението ми е за електроенергия.

Все пак, след като си стигнал до тук с въпрос, то явно размерът има значение- на сметките.
нед юли 25, 2021 6:15 pmmaiden написа:
Не са ми важни сметките...
Имах впредвид дали ще са 2500лв за газов котел или 10 000лв за термопомпа.
Иначе месечните сметки са от значение. Едно е 200лв (газ или ТП) на месец, друго е 800 (с нагревател) :)
  • 1
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • 66

Тема "Термопомпи-консултации" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: