• 1
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
SLK - помощник
ср авг 01, 2018 10:16 pmbulhomes2 написа:
Ако някой се интересува от нещо и аз го знам и аз го знам - обяснявам подробно с точки. Примерно за настройване ножовете на абрихт: 1. Двата плота се правят идеално успоредни. 2. Приготвяте си дървена летвичка с размери.... и т.н.

Не упреквам никой, че не мога да Ви разбера. Само уточнявам, че не е толкова лесно за "всички". Би било хубаво да има подробни обяснения от типа на 1. Вземате едикояси платка от едикъдеси.. 2. Закачате я към USB-то и с пускате едикоя си програма... Ясно ми е, че ако сам потърся информация за няколко дена вероятно ще го схвана, но непозната терминология да почнеш да учиш сам си е мъка. Явно трябва да ме "опре" и тогава ще го мисля по-сериозно.
Ок, да запонем отначало тогава, както направих и аз преди време.
Понеже системата работи под Linux, първо трябва да се инсталира такава операционна система на комп'търа на който ще качвате софтуера за домашна автоматизация.
Затова ще дам линк към едно много подробно видео, което обяснява това стъпка по стъпка.
Разбира се версията на инсталираната ситема е стара, но ние ще инсталираме последната 18.04 версия на Ubunrtu Mate, като най-близка до интерфейса на Windows. Убунту както може да предположите е напълно безплатна, за разлика от масово използваната система струваща стотици долари (сещате се за коя говоря нали?).
Ето линка, като се надявам за разбиране от модераторите, че той се дава само за обучение по темата, а не представлява някаква реклама:

https://nau4i.me/%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D1% ... 1%82%D1%83

След като изгледате видеото изтеглете последната версия на Ubuntu Mate (последна версия 18.04).

След успешна инсталация на операционната система ще обясня и необходимите допълнителни инсталации и настройки на Linux системата, за да активираме домашната автоматизация, както следват:

========================================================================
# install apache2------------------------------------
Ubuntu Мате 18.04

LAMP #https://devanswers.co/installing-apache ... ntu-18-04/
sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade
sudo apt update && sudo apt install -y apache2
------------------------------------------------------------------------

# FIREWALL SETTINGS---------------------------
#sudo ufw allow OpenSSH

sudo ufw allow in "Apache Full" && sudo ufw enable && sudo ufw status
------------------------------------------------------------------------

# mysql-server-----------------------------------
sudo apt update && sudo apt install -y mysql-server && sudo mysql_secure_installation
#sudo service mysql status

# Натискаме първо ENTER и въвеждаме парола, след това само 'y' ,y,y,y...
#sudo mysqladmin -p -u root version #version proverka za parolata
------------------------------------------------------------------------

# PHP----------------------------
sudo apt update && sudo apt -y install php libapache2-mod-php php-mysql
#php -version

====================================================================
#ИНСТАЛАЦИЯ НА PHPMYADMIN
sudo apt update && sudo apt install -y phpmyadmin


Ако някой е стигнал успешно до тези редове без грешки, значи знае какво прави, за останалите командите се задават в терминален режим, но това по-нататък.
Последна промяна от SLK на ср авг 01, 2018 11:08 pm, променено общо 4 пъти.
gnt69 - майстор
ср авг 01, 2018 10:16 pmbulhomes2 написа:
Ако някой се интересува от нещо и аз го знам и аз го знам - обяснявам подробно с точки. Примерно за настройване ножовете на абрихт: 1. Двата плота се правят идеално успоредни. 2. Приготвяте си дървена летвичка с размери.... и т.н.

Не упреквам никой, че не мога да Ви разбера. Само уточнявам, че не е толкова лесно за "всички". Би било хубаво да има подробни обяснения от типа на 1. Вземате едикояси платка от едикъдеси.. 2. Закачате я към USB-то и с пускате едикоя си програма... Ясно ми е, че ако сам потърся информация за няколко дена вероятно ще го схвана, но непозната терминология да почнеш да учиш сам си е мъка. Явно трябва да ме "опре" и тогава ще го мисля по-сериозно.
И на мен ми е интересно ама ми звучи сложно. А и всеки си има приоритети. Каквото и да правя все ще горя 3-4 тона пелети в зависимост от зимата. преди три години като подкарах горелката ми беше интересно чак бях пуснал мониторинга на Грейко на един лаптоп в мазата ама 2-3 пъти забива и отвъртахме сметката. Преди това бях почнал да си пиша на коя дата колко торби съм сложил в бункера ама и там я отървахме. Важното е да е топло. Аз лично съм се отказал да инвестирам повече във подобрения на системата. Купувам пелети слънчогледови и газ. :partyman:

Гледам колегата е написал бая подробно огромно благодаря. На зима докато се грея и мързелувам край радиаторите може и да се пробвам. =D>
Evgeniy - майстор
Да, в нашите случаи нещата са специфични и една инструкция от типа "прави 1, прави2..." може да се повтори за нещо универсално, типово за да заработи от раз.
От друга страна всеки си има негови специфични нужди и един такъв контролер, който да прави точно каквото той си пожелае е нещо наистина ценно и си заслужава.
Купуването на модулите и качването на програмите е наистина по силите почти на всеки, който може да качва снимки във форума. Е, има и малко запояване.
Аз съм готов да помогна, колкото е по силите ми за адаптиране на моите програми за нещо малко по-различно от моята конфигурация.
Направихме интересен клонинг за колегата Elpunto който управлява парно със слънчеви колектори с буфер и газов котел, като превключва между двата вида отопление по зададени параметри автоматично или ръчно и сега се тества.
Jacket - специалист
Не бях влизал тук от години. Виждам че и още хора с подобни проекти са се появили, браво :) Бяха ми се счупили картинките от първите постове че този хостинг съм го забравил че съществува. Изрових бекъпите и го съживих, че гледам темата още си стои отгоре. Живот и здраве след някоя друга година започвам строеж на къща и темата пак ще ми е актуална :)
taylor1 - напреднал
Прекрасен труд и много полезен. За жалост морално остарял, но пък за по-стари котли и горелки би свършил чудесна работа.
SLK - помощник
вт юли 16, 2019 11:00 pmtaylor1 написа:
Прекрасен труд и много полезен. За жалост морално остарял, но пък за по-стари котли и горелки би свършил чудесна работа.
"Старата любов ръжда не хваща" :)
Evgeniy - майстор
Във връзка с "морално остарелия труд" да добавя, че заради противоречивите изисквания колко да се толи буфера от котела, така, че соларите (4 бр х2.6 кв.м) да дават максимума, без това да наруши комфорта на отопление и БГВ, прибавих към контролера и функция да проверява онлайн прогнозата за облачността в % за града в следващите няколко часа. Това е и критерий колко енергия да се запаси в буфера. Иронията е, че когато четох за соларни контролери, които проверяват прогнозата за времето за оптимизиране на добива, се изсмях, а сега го прилагам на практика.
  • 1
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37

Тема "Температурен мониторинг" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: