• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 37
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
dyaneff - майстор
Много благодаря за уточнението. Три дена откакто съм дръпнал PDF-а го гледам и го мисля , даже смятах да експерементирам с потенциометър същият начин на свързване (както е написал Jacket), но така поне съм по-спокоен.Когато го пусна ще докладвам. Още един път благодарности на Zoro 5 и Jacket.
Zoro5 - специалист
Този датчик може да си го мериш и само с волтметър. Захранваш го с батерийка 9V през резисторче 5-10ком и ако си уцелил крачетата върху дачика при стайна температура трябва да измериш 2.95V.Умножаваш х100 и това е температурата в Келвини. Вадиш 273 и получаваш в Целзии. Като се убедиш че всичко е ОК връзваш към контролера.
mityom - специалист
Jacket, а колко най-много могат да са отдалечени датчиците от пикото, става въпрос за двата термо и хидрото
Jacket - специалист
Принципно доста ако кабела е дебел (поне 1 квадрат), тъй като консумацията на датчиците е много ниска и загубите са нищожни. Все пак повече от 4-5 метра не е хубаво. Проблем се получава повече от външни смущения (други кабели, уреди с емисии), и заради това дължината на кабела може да е проблем, но това доста трудно може да се предвиди. Имам датчици в снопове с високочестотни кабели, които не се смущават, имам и случаи в които се е налагало да местя самото PicoIP за да не се смущава. Просто входовете са много чувствителни, за това колко по-нискоомен е датчика, толкова по-добре.
Това е за датчиците, които измерват стойности (температура и влажност), за ключовите датчици вече смущенията не оказват влияние.
mityom - специалист
а мога ли да използвам кабел екраниран примерно ТЧП и да закача екрана на минуса на пикото, все пак ще помоге ли
Zoro5 - специалист
LM335 може теоретично и на 1000м да го вържеш, но трябва да се калибрира както е с кабела. Специално този датчик има ниско съпротивление (под 1ом) и не го бъркат толкова смущенията, с екранировка ще е още по-добре, но трябва да се внимава самия екран да не се оголи и да опира някъде.
mityom - специалист
тъй като набавям частите изкам да попитам мога ли да ползвам LM335Z и каква е разликата ако има
Jacket - специалист
Екранировката на теория трябва да помага, но честно да ти кажа досега не съм пробвал.
LM335 можеш да използваш, но ще можеш да мериш максимум до около 57 градуса, тъй като тогава датчика подава 3,3V (330 келвина) което е максимума на входа на пикото. Него можеш да го използваш за измерване на околна температура, тъй като може да измерва и отрицателни стойности, докато LM35 под 0 градуса просто връща 0 волта и не знаеш точно колко под нулата е. Има начин да се свърже за да обръща поляритета, но тогава пикото не може да го хване.
Между другото ако на някой му се експериментира и намери по-подходящ датчик, който да работи стабилно и да мери в по-голям диапазон, няма проблеми да го добавя в програмата. Просто трябва да се захранва с 3,3 или 12 волта и да връща от 0 до 3,3 волта.
Zoro5 - специалист
Jacket, погледни TC1047VNBTR в Комет ( на Микрочип е). Недостатък му е, че е с 3 проводника и корпуса му е малък (смд) и ще затрудни някои хора да си го свържат.
Не бях съобразил тези 3.3V и даже се чудих на тия 57о. По принцип може да се сложи делител паралелно на LM335Z (на входа на пикото) с два резистора 1+3ком 1% и точно ще се хваща пълния обхват без загуби, но ще трябва да се въведе коригиращ коефициент 0.75, а най-добре да може да се калибрира при 0°C в софтуера за да се "хване" нулата, а и за да се донастрои производствения толеранс ,който е +-2°C.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 37

Тема "Температурен мониторинг" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: