• 1
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
andro440 - майстор
задай си въпроса по правилно ,з какво ти е този датчик,ако си с контролер за печката ? Често ,колегите разчитат на механичен термо превключвател ,който захранва помпата и я пуска ,на опредена температура
dako_5 написа:
Някой има ли схемите за свързване на датчик за помпата и на LM335 без делител, че в началната страница линковете не работят
greenhrast - специалист
Бравос на Jacket, RESPECT! =D> =D> =D>
hakama - специалист
Да не пускам нова тема...
Какво мислите за тези продукти - няма ли ги вече на пазара? Това за бойлера не знам колко е смислено, предвид, че е по-добре да работи нон стоп отколкото да се включва при нужда?

http://www.bloombergtv.bg/boom-and-bust ... estitorite
kuuuuuul - майстор
Как стигна до извода, че бойлера трябва да е постоянно включен? :shock:
vesoel - специалист
Привет, показвам Ви разработена и утвърдена автоматизация и мониторинг с всички възможни екстри за дома Ви. Тук е възможно всичко, което си поискате да стане!!! Моля разгедайте тук https://www.facebook.com/search/top/?q=vismart и ако се интересувате можем да помогне за хората с опит към тази сфера да си го разработят сами за домовете си...
Evgeniy - майстор
Искам да ви представя още един вариант на температурен мониторинг + контрол, но този път е с малък IoT модул: ESP8266 - Wemos D1 mini. Концепцията на малко и евтино компютърче с WiFi, което да осъществява интернет сврзаност на всякакви малки устройства много ме впечатли и се впуснах в работа с тях.
Ето основните компоненти:
- ESP8266 - 3 USD
- LCD Дисплей - 2 USD
- Релета - по 1 USD
- Захранване от зарядно за телефон.
- Кутия за DIN рейка. - 1-2 лв.
- 5 цифрови сензора DS18B20 2.5 USD
Прикачен файл:
DSCN7153_.jpg
Програмирането е на LUA скрипт за NODEMCU.
Функциите, които исках да постигна и заложих в програмите са:
- Връзка с безжичните тероглави (MAX! EQ-3 система). От там чете състоянието на стайния термостат в хола и следи на колко процента е отворен трипътния вентил на радиаторния кръг.
- Чете 5 цифрови температурни сензора (на буфера, на котела, радиаторния кръг и външна температура).
- На 5 минути изпраща данни на сървъра на ThingSpeak.com, където са достъпни във вид на графики или за експорт на данни.
- Управлява 2 релета: едното за помпата на радиаторния кръг, другото за горелката.
- Показва настройката и данните на 3 последователни екрана на дисплея
- Има малък Web сървър, където показва основните данни и компоненти и страница за настройка от телефона.

Така едновременно с температурния мониторинг имам управление на помпата и контролер за Буфера и котела.
Действието е следното: При включване се свързва с безжичната мрежа и си взима IP адрес, който показва на дисплея. От браузър на телефона на този IP адрес се правят настройките - над колко процента на трипътния да включи помпата и при какви температури на буфера да се пали котела. (с корекция по външна температура и положение на трипътния)
ето Web информацията и настройките:
Прикачен файл:
Web_.jpg
Web_.jpg (21.87 KиБ) Видяна 2758 пъти
А това са показанията на дисплея:
Прикачен файл:
Display.jpg
А тук може да се видят данните от контролера:
https://thingspeak.com/channels/272873
elpunto - помощник
Evgeniy системата която описваш за температурен мониторинг + контрол ме интересува.
Търся подобна система за моето локално парно + слънчева инсталация.Ето какво представляват системите накратко :

- газов котел за отопление + БГВ (Битова Гореща Вода)
- слънчева система за отопление + БГВ, слънчевата система - Солар включва
1. 4 бр. плоски колектора, около 10 кв. м
2. буферен съд 500 л. с две серпентини
3. контролер за управление на външния кръг т.е. циркулационната помпа
4. контролер за управление на вътрешния кръг т.е. циркулационната помпа + два ел. маг. вентила

Газовият котел и Соларът захранват радиаторите на къщата, но работят независимо т.е. в даден момент работи
само котелът или Соларът.Не могат да работят едновремено.

Соларът работи целогодишно, работи добре, но искам да повиша ефективността му.Ето защо ми трябва система за
температурен мониторинг + контрол.Системата трябва да следи Т* на колекторите, Т* на буферния съд, и в зависимост от
това да може дистанционно да включва/изключва газовия котел както и да включва/изключва Солара.

Evgeniy мисля, че твоята система ще може да управлява това което описах по горе.
Evgeniy - майстор
elpunto написа:
Evgeniy мисля, че твоята система ще може да управлява това което описах по горе.
Да, би могла, тъй като в сегашния си вид следи 5 цифрови сензора и управлява две релета (освен другите неща). А логиката е въпрос на програмиране.
Дистанционното включване може да се направи с втори такъв модул, който да активира реле по сигнал от основния.
Ако държиш на ръчно управление по интернет, а не само на мониторинг, може да се отвори порт на рутера, ако разполагаш със статичен IP адрес, но трябва да се помисли за парола. Другият начин е през поле на мониторинговия сайт, което се чете от контролера, а записваш от телефона.
elpunto - помощник
Evgeniy радвам се, че и ти мислиш така т.е . че системата за
мониторинг + контрол (М+К) е изпълнима като идея и "на живо".
Системата М+К ще повиши ефективността на моето "слънчево парно"
и ще подобри температурния комфорт на жилището.
Във времето към системата М+К биха могли да се добавят и още функции . . .

Evgeniy възможно ли е, с теб да се видим
в удобно и за двама ни време и да обсъдим системата М+К ? :?:
Аз живея в София - Банкя.
Evgeniy - майстор
С удоволствие. Отговорих на лично, защото аз живея в Габрово а и да не разводняваме темата.
  • 1
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37

Тема "Температурен мониторинг" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: