• 1
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
евгени1 - специалист
Все още нищо не съм направил, на техника ми му излезе работа във В.Търново и докато не я свърши, няма да се върне. За сега машината работи с отворен кран и не е правила проблем.
евгени1 - специалист
евгени1 написа:
Все още нищо не съм направил, на техника ми му излезе работа във В.Търново и докато не я свърши, няма да се върне. За сега машината работи с отворен кран и не е правила проблем.
Направих промените - монтирани са още един ТО със същата мощност в паралел с испаритела, ресивър след кондензатора, филтър дехидратор преди ТРВ-то, манометри на високото и ниското налягане и сменена дюза на ТРВ-то с номер 5. Напълнихме системата първо с 2 кг фреон и я пуснах да работи. За няколко минути температурата на изхода на компресора стигна 75 гр. от тук нагоре продължи да се покачва по бавно и като стигна 85 гр изключи термостата, като за това време подгря водата с няколко градуса. Допълвахме фреон до 2,5 кг, до 3,2 кг, и накрая до 3.7 кг /толкова пишеше на капака на външното тяло с маркер/, но температурата на фреона след всяко допълване се покачваше по същия начин. Това е със затворен кран. Високото налягане след всяко допълване е 14, 16, 18, 21 бара, ниското от 6 до 8 бара, като ампеража през всичкото време е 6 - 6,5 ампера. ТРВ-то беше отворено почти до края. С повечето фреон отварях крана с няколко оборота докато спре покачването, но почти не затопляше водата. Изпуснах част от фреона, но положението не се подобри много. Това са данните преди изключване.
кондензатор
вх. фреон 75
изх. фреон 37
изх. вода 38
вх. вода 32
испарител
вх. фреон 9
изх. фреон 11,3
вх. вода 15,1
изх. вода 13,2
високо налягане 16
ниско 6
Тази температура я достигна за 1 час, при зададена 42 гр. , като изключи термостата.
Преди промените бях настроил машината да работи с леко отворен кран, като за 30 минути загряваше водата от 32 до 42 гр, като вх. фреон беше 43 - 45 гр а изх.37 -38 гр.
Възможно ли е да не е вакумирана системата добре, и за това да работи така. Дайте идея какво да направя, че само гълта ток а не топли.
п. п. Превключих на външния ТО като фреона пак минава през ресивъра и филтъра. Тук и двете налягания са 12,5 бара. Възможно ли е проблема да е в ресивъра, защото го взех от стар климатик, или във филтъра /той е нов/.
denuchi - специалист
Докъде е докара. Виждам до никъде. Този термостат който е изключил къде се намира и на колко е настроен. Как са свързани двата топлообменника. Какъв ресивер постави колко литра. При 21 бара водата колко градуса беше, изходящата.
евгени1 - специалист
Здравей те. Зимата започна, и е време да ви запозная до къде я докарах с моята прословута машина. След доста разговори по телефона с Боян, махнах това което бях сложил за ресивър и свързващите го 6 мм тръбички, след това смених 8 мм тръба която свързва испаритела с компресора с 16 мм. При това положение наляганията се оправиха, и с доста проби и реглаж на ТРВ то стигнахме разлика 3 гр. между входящата и изходяща сондажна вода, и машината работеше добре, за което съм му много благодарен.
Тази есен нарязах всичко и вкарах компресора при топлообменниците, като я направих само вода/вода. Смених фреона с 22, като напълних 2,5 кг и според мен работи по добре от колкото с 407, но разликата на сондажната вода не мога да я направя по голяма от 2.5 гр.
Прилагам данните при които работи машината при външна температура 0-1 гр.
вх. фреон - 60 гр
изх. фреон - 38 гр
изх. вода - 40 гр
вх. вода - 30 гр
исп. вх. вода -14.3 гр
изх. вода - 11.8 гр
вх. фреон -3 гр
изх. фреон - 10.5 гр
налягане -15/4 бара
Компресора консумира 5 ампера, и за ден харчи около 4.5- лв.

Благодаря на всички които се включиха и помагаха до сега, но ще помоля за още едно включване.
2v6 - майстор
евгени1 написа:
...Тази есен нарязах всичко и вкарах компресора при топлообменниците, като я направих само вода/вода. Смених фреона с 22, като напълних 2,5 кг и според мен работи по добре от колкото с 407, но разликата на сондажната вода не мога да я направя по голяма от 2.5 гр.
Прилагам данните при които работи машината при външна температура 0-1 гр.
вх. фреон - 60 гр
изх. фреон - 38 гр
изх. вода - 40 гр
вх. вода - 30 гр
исп. вх. вода -14.3 гр
изх. вода - 11.8 гр
вх. фреон -3 гр
изх. фреон - 10.5 гр
налягане -15/4 бара
Компресора консумира 5 ампера, и за ден харчи около 4.5- лв.

Благодаря на всички които се включиха и помагаха до сега, но ще помоля за още едно включване.
И защо искаш да правиш разликата на сондажната вода по-голяма от 2.5 градуса?
При тези данни имаш проблем с топлата вода - разлика 10 градуса означава слаб поток :idea:
евгени1 - специалист
На топлата вода имам 2 помпи грундфос- едната е с 3 скорости и дебит 1800 л, другата 25/40 2 скорости, но няма данни за дебит като двете са вързани в паралел.Предполагам че дебита общо е поне 3000 л.
2v6 - майстор
евгени1 написа:
На топлата вода имам 2 помпи грундфос- едната е с 3 скорости и дебит 1800 л, другата 25/40 2 скорости, но няма данни за дебит като двете са вързани в паралел.Предполагам че дебита общо е поне 3000 л.
Това са малки помпички и предполагаемия от теб дебит е при напор 0.
Напора на помпата при циркулация винаги е по-голям от 0.
Имаш два варианта:
1. Намаляваш съпротивленията по пътя на водата (тесни тръби, притворени кранчета, вентили с малък светъл отвор ...).
2. Добавяш още една помпичка.

Различни помпи не е добре да се свързват успоредно (вход с вход и изход с изход).
Може да работят на отделни кръгове - една помпа за една група радиатори.
евгени1 - специалист
2v6 написа:
Това са малки помпички и предполагаемия от теб дебит е при напор 0.
Напора на помпата при циркулация винаги е по-голям от 0.
Имаш два варианта:
1. Намаляваш съпротивленията по пътя на водата (тесни тръби, притворени кранчета, вентили с малък светъл отвор ...).
2. Добавяш още една помпичка.

Различни помпи не е добре да се свързват успоредно (вход с вход и изход с изход).
Може да работят на отделни кръгове - една помпа за една група радиатори.
Разделих топлата вода на 2 кръга и монтирах по мощни помпи. Сега разликата между изходяща и входяща вода е 8 гр, достатъчно ли е.
2v6 - майстор
евгени1 написа:
Разделих топлата вода на 2 кръга и монтирах по мощни помпи. Сега разликата между изходяща и входяща вода е 8 гр, достатъчно ли е.
Най-добре е между 4 и 6 градуса.

При мен също го има този проблем:
Прикачен файл:
TP3_2014_10_31_1215.png
Когато e включен долния радиатор и подово циркулацията се качва над 1200 л/ч и отдаваната мощност отива над 12 кВт.

http://2v6.net84.net
евгени1 - специалист
За сега ще работи така, и ако ми попаднат по мощни помпи ще ги сменям.
Благодаря за съдействието.
  • 1
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34

Тема "Термопомпа от нов климатик, радиатори и подово" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: