• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 16
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Transporterr - специалист
и така с какво и как уплътнявате тръбни съединения?
кое уплътнение и за кои материали е подходящо..?
наглед един прост въпрос, само че който не е съединявал тръби само за него изглежда прост!Например оказва се че има ленти за висооки температури и високи налягания.Оказва се че всъщност "моташ там няколко врътки и готово" също не работи ,особенно ако не искаш полвината съединения да ги преправяш..
Има ли значение материала на резбовите съединения например месинг -поцинковани тръби или хром-месинг при парните инсталации,и препоръчва ли се специално уплътняване ако температурния интервал е -10 +100 °С ?

.. така с какво уплътнявате и как, също така и защо (ако не е търговска ,фирмена, лична или семейна тайна) :)
Последна промяна от Transporterr на пон дек 28, 2009 8:40 am, променено общо 1 път.
vanko68 - специалист
Аз съм фен на новите материали като тефлонова лента или течния тефлон.Но съм длъжен да призная,че от 15-20 връзки по незнайна причина поне една протича.И се оказва,че от добрите стари кълчища май по-сигурно няма. Верно ,че се работи по-бавно и нямат добър естетичен вид (ако клиента държи на това),но по отношение на сигурността са на 100%.
EDI - майстор
Кълчища и сапун.Няма по-здраво нещо.
svetliopi44 - Чирак...
Аз използвам уплътнител за резби ... така ми го дадоха в магазина ... :)
В малка туба подобно на хармоника ... течността е червена на цвят подобна по плътност на мармалад ... страхотна работа върши ... нямам нито един теч с нея до сега ...
Правил съм и инсталация за отопление с нея ... никакъв проблем ...
А ... също е доста икономична ... цената беше около 12 лв.
filmatoplo - майстор
Еди от една школа сме :wink: калчища и сапун и си свиркай. :-D Светльо кажи марката на лепилото - без калчища ли се маже и за колко време правиш водна проба . 99% се налага при мен до 1-2 минути да се пуска под налягане така че часове за чакане нямам. :wink: и в повечето случаи фитингите трябва да са сухи също невъзможно понякога.
null - специалист
баща ми като млад е бил чирак водопроводчик и от него знам следното -
увиваш резбата с калчища после мацваш малко блажна боя.
проверено. после тръбата ръждясва, сглобката бе можеш я разви. за протичане не говорим въобще.
това беше за старите поцинковани тръби...
НЕ ГО ПРАВЕТЕ У ДОМА
:)
filmatoplo - майстор
Първите години 90-те и аз бях оплескан със синя боя -така всеки си имаше цвят за почерк .После да е жив и здрав Жоро от Бургас той ми каза за италианската смазка - настърган сапун и направен на кашичка - това му е хубавото че си сменяш по желание цвят и аромат - след работа просто си измиваш ръцете с вода :-D .
svetliopi44 - Чирак...
Филма не се сещам за марката ... утре ще ходя на там и ще я видя и ще снимам ... мажеш директно и пускаш водата ... предполагам прави някаква реакция и стяга веднага... навиваш на ръка (без ключ)
Уплътнява добре и месинг към черна тръба ... шишето е около 150г. но е страшно икономично ...
EDI - майстор
Сега продават различни уплътнителни гелове, които могат да заместят сапуна.Пробвах това лято на вилата една такава сглобка от метал към полипропилен с кълчища и гела.Върви мазно и се навива лесно, досега не е мръднала.
mitaka_vk - специалист
Един от вариантите е с калчища и тефрон отгоре, много добро е като уплътняване. Става и само с тефлон ама трябва по дебел слой за навиване.

И най важното е да усещаш момента по колко да навиеш на резбите :-D
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 16

Тема "С какво и как уплътнявате" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: