• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
purkinie - напреднал
Здравейте!

Живея САМ в къщта ( два етажа с две нива на етаж общо 250км2)в североизточна България, строена преди 17г ( измазана от вътре и от вън с дъвена дограма). Същата има изградена парна инсталация , състояща се от руски котел АОТВ 23.2кВ и 168 броя чугунени глидери (високи-58см, широки 11см) и две лири в банята. Но неможахме да я подкараме ( причина в майсторите - забравили да махнат куфража от кумина).
От 7 год зимата отоплявам 52м2( кухня, трапезария и хол) в което живея с печка с водна риза Прити ( 55х55х95см, а размерите на водната риза са три стени от 40х25 см), НО БЕЗ ДА СЕ ползва ризата, вследствие - заминала риза, като цяло е студено.Отоплявам се на дърва ( цената е 25-30лв./кубик предимно габър и меше).
Искам да ме посъветвате най- ефективен начин да се възползвам от изградената инсталация за по-добре усвояване на топлото, като ми се иска да си сложа и серпентина на бойлера за топла вода:

1. Подкарване на Котела и топлене на цялата къща?
2. Преправане на водната риза с ламарина 3мм, и свързване на радиаторите в стаите които искам да се отопляват и серпентината в бойлера?
3. Закупуване на нова печка с водна риза, и същото като т.2 ?
4. Проблем ли е това, че печката е на по-високо ниво от бъдещата серпентина в бойлера с около 1.5м ? Надявам се помпата да разреши това???

П.С. Идеята ми е да се "изтиска максимално" горенето на дърва.
Един ден да има повече обитатели в къщата.
Замислям се за външна изолация.

Следват снимки ( малките числа са броя на чугунените глидери)

Прикачен файл

parno 017-1.JPG
Първи етаж с две нива
parno 017-1.JPG (33.72 KиБ) Видяна 6289 пъти

Прикачен файл

parno 010-2.JPG
Втори етаж с две нива,разликата е 1.20м
parno 010-2.JPG (28.59 KиБ) Видяна 6289 пъти

Прикачен файл

parno 005-VR.JPG
Водна риза
parno 005-VR.JPG (49.63 KиБ) Видяна 6289 пъти

Прикачен файл

parno 002-VR.JPG
Водна риза с размери 40х25см или площ -0.3м2 или обем от 9 литра вода
parno 002-VR.JPG (59.45 KиБ) Видяна 6289 пъти

Прикачен файл

parno 003-VR.JPG
Водна риза с размери 40х25см или площ -0.3м2 или обем от 9 литра вода
parno 003-VR.JPG (59.74 KиБ) Видяна 6289 пъти
Zoro5 - специалист
purkinie написа:
1. Подкарване на Котела и топлене на цялата къща?
Твойта работа е малко "вода гази, жаден ходи". Махаш кОфража от кОмина и т.1. Наслагай си някакви термовентили по радиаторите и отоплявай навсякъде но с намалена Т на неизползваните стаи. По принцип не е добре да се оставя къщата да мръзне под 0°. Външната изолация и нова дограма може да ти смъкне сметката поне 2 пъти но си е цифра да ги направиш. И наистина е хубаво да има повече хора в къщата за да дежурите на смени край котела. :wink:
armagedamian - специалист
Махаш кофража от комина и ти е решен проблема. :)
Ако не можеш направи външен комин.Много лесно става сега продават тухли 8-ки с готов вътрешен отвор (мисля че беше около 25см в диаметър).Правенето на комин с тях е като детска игра.Задължитрлно обаче ги изолирай отвън или поне ги измажи. :-D
piron45 - майстор
Абе пич, по голяма щуротия не съм виждал. Как можа да се топлиш с печка с водна риза без да пълниш ризата с вода. Че ти си изгорил два пъти повече дърва за отопление защото си изкарвал топлото през комина, пък си и изгорил ризата . Направо не ми го побира акъла :?
Комина вероятно ти е тухлен, ако трябва разкърти на мястото където е кофража и го извади след което ще си оправиш и комина. Ако не знаеш как се прави гледай филма "БАШ МАЙСТОРА".
Подготви си котела за пускане, но щом си сам в момента не виждам смисъл да отопляваш цялата къща. Единия вариант е да отопляваш само помещенията които обитаваш както ти казаха по горе, но се замисли дали няма да ти е по изгодно да си сложиш един - два климатика за обитаемите стаи. Пък ако някога напълниш къщата с народ котела ще си го имаш като вариант.
purkinie - напреднал
Благодаря на първите се включили!

Писах, че системата не е заработила, това за кофража го разбрахме на пролет и махнахме кофража. Но зимата системата беше пълна и някои от ребрата се спукаха, отделно за тези 17 години има и други поражения. Идеята ми е да използвам максимално добре цялата топлина- сега печката стопля тези 52м2 , но само толкова , ако се използва водната риза за серпентина и лира в банята + още две стай когато се наложи си мисля, че ще е по- икономично от колкото паленето на котела и отопляване на всички стай, които са и необитаеми?
Вие как мислите?

Прикачен файл

IMG_6205-k.JPG
Котела в мазата
IMG_6205-k.JPG (52.46 KиБ) Видяна 6174 пъти

Прикачен файл

IMG_6206-k.JPG
Котела в мазата
IMG_6206-k.JPG (60.43 KиБ) Видяна 6174 пъти

Прикачен файл

IMG_6202-p.JPG
Печката
IMG_6202-p.JPG (46.28 KиБ) Видяна 6174 пъти

Прикачен файл

IMG_6203-p.JPG
Печката
IMG_6203-p.JPG (46.83 KиБ) Видяна 6174 пъти

Прикачен файл

IMG_6204-b.JPG
Корозирали тръби в банята
IMG_6204-b.JPG (35.37 KиБ) Видяна 6174 пъти
filmatoplo - майстор
Язък за майсторлъка на старата инсталация - не попадна на хора :wink:
pac_ - специалист
purkinie написа:
Здравейте!

Живея САМ в къщта ( два етажа с две нива на етаж общо 250км2)в североизточна България, строена преди 17г ( измазана от вътре и от вън с дъвена дограма). Същата има изградена парна инсталация , състояща се от руски котел АОТВ 23.2кВ и 168 броя чугунени глидери (високи-58см, широки 11см) и две лири в банята. Но неможахме да я подкараме ( причина в майсторите - забравили да махнат куфража от кумина).
От 7 год зимата отоплявам 52м2( кухня, трапезария и хол) в което живея с печка с водна риза Прити ( 55х55х95см, а размерите на водната риза са три стени от 40х25 см), НО БЕЗ ДА СЕ ползва ризата, вследствие - заминала риза, като цяло е студено.Отоплявам се на дърва ( цената е 25-30лв./кубик предимно габър и меше).
Искам да ме посъветвате най- ефективен начин да се възползвам от изградената инсталация за по-добре усвояване на топлото, като ми се иска да си сложа и серпентина на бойлера за топла вода:

1. Подкарване на Котела и топлене на цялата къща?
2. Преправане на водната риза с ламарина 3мм, и свързване на радиаторите в стаите които искам да се отопляват и серпентината в бойлера?
3. Закупуване на нова печка с водна риза, и същото като т.2 ?
4. Проблем ли е това, че печката е на по-високо ниво от бъдещата серпентина в бойлера с около 1.5м ? Надявам се помпата да разреши това???

П.С. Идеята ми е да се "изтиска максимално" горенето на дърва.
Един ден да има повече обитатели в къщата.
Замислям се за външна изолация.

Следват снимки ( малките числа са броя на чугунените глидери)
Само с махане на кофража няма да стане! Ако инсталацията е изградена с черни(безшевни) тръби и е пълнена а после е празнена имаш вече доста ръжда в системата !Препоръчително е една система като се напълни и заработи да не се празни,защото това води до скъсяване на живота на системата!Ако не заработи ,тогава е проблем.Празнене и констатиране на причини за неработене.Ако повечето тръби са като тези в банята.това значи само едно-изграждане на нова инсталация с нови тръби и материали!А и имаш спукани радиатори!Знаеш ли как се разглобява чугунен радиарор-било то работил,било само пълнен с вода и после изпразнен и стоящ неизползван?Смяната на глидер на чугунен радиатор е най-голямото наказание при ремонт!В повечето случаи Си обречен на провал!Т.е не се развива нипела и се чупи съседния глидер.И после имаш доста скап и нямаш радиатор.Това е загубена кауза!Затова Ти предлагам следното:
1.Нова камина с водна риза("Прити" или подобна).
2.Изграждане на една малка инсталация на етажа който живееш(предполагам 1-вия).
3.Разбирам от написаното ,че ще Ти трябва да стоплиш хола кухнята,банята,трапезария и стая 13,5м2 и евентуално(препоръчително) един бойлер със серпентина.
4а.Защо камината ще е на 1,5м по-високо от серпентината на бойлера?Бойлера ще е на стената а не "стоящ тип)?При системи "отворен тип" не можеш да пращаш водата където Си искаш(нищо ,че има помпа),защото най-високата Ти точка е разш.съд.Ако камината е по-високо от бойлера ще има проблем с обезвъздушаването му!
4.От дървата можеш да "изстискаш" почти всичко само с пиролизен котел(80-90% кпд)!
Камините имат малък кпд!За момента това Ти е изхода от ситуацията.Няма смисъл да Се занимаваш с възстановяване на изгорялата водна риза на камината(освен ако имаш време,нерви и търпение)!Като заключение обобщавам с едно изречение:Нова по-малка система на единия етаж с нова камина,цирк.помпа със съответното управление),колектор и тръби с Ал вложка,термо вентили на радиаторите.Ако искаш мнение и за радиатори-добър резултат се получава с панелните радиатори(по-малко вода,по-бързо загряват).Чугунените радиатори са "спомен от миналото"!По-бавно загряват,повече вода,малка мощност на топлоотдаване(около90вата на глидер),много мръсотии в системата и образуване на доста количество "батак"!За тях най-важното е ,че са предвидени за изграждане на "парни инсталации" с пара(от там "парно") и по-малко за "отоплителни инсталации"!Но всичко е въпрос на личен избор,правиш това което сметнеш за добре.Успех в избора и пиши за резултата!Весели празници!!!
:)
purkinie - напреднал
pac_ Много съм ти Благодарен за мнението.

т.2 От въпроса ми отпадна!

Сега съм изправен пред дилемата :

Подкарване на котела
1. ПРЕДИМСТВА : ( готова изградена инсталация + възможност за връзване на бойлера със серпрнтина).

2. НЕДОСТАТЪЦИ:( оглед на не функционирането му, и корозията на някои тръби, както и възможността от намиране на спукани радиатори,отопляване на цялата къща, и други възможни ненадейно изникващи)

ИЛИ

Подкарване на НОВА ПЕЧКА С ВОДНА РИЗА
1. ПРЕДИМСТВА : малка и функционална система за отопление, възможността да се отопляват и 1-2 други стай когато му доиде времето, изпозване на топлото от печката в помещението в което гори)
2. НЕДОСТАТЪЦИ : може би най-главният - невъзможност за свързване на серпентината на бойлера - причината е в това , че банята се намира на Първо ниво , А ПЕЧКАТА ще е във ВТОРО ниво - и от там разликата от около 1.5м надолу от ПЕЧКАТА;
финансови средства - около 1000лв?

Към pac_ :
1. В комина на парното е свързана печката, с която 7 год. отоплявам цялото ВТОРО ниво ( кухня, трапезария и хол).
2. Идеята ми беше, че така и така горя 10-15 куб. дърва за сезон - да се използват по-добре било то със Котела и изградената инсталация, ИЛИ с бъдещата нова и малка инсталация КАТО ПРИОРИТЕТ ми е свързването на бойлера.
Вие как мислите?
П.С. Къщата е много "изборчена"?

Прикачен файл

parno 017-1-1.JPG
Първи етаж с Двете нива
parno 017-1-1.JPG (39.6 KиБ) Видяна 6024 пъти
pac_ - специалист
purkinie написа:
pac_ Много съм ти Благодарен за мнението.

т.2 От въпроса ми отпадна!

Сега съм изправен пред дилемата :

Подкарване на котела
1. ПРЕДИМСТВА : ( готова изградена инсталация + възможност за връзване на бойлера със серпрнтина).

2. НЕДОСТАТЪЦИ:( оглед на не функционирането му, и корозията на някои тръби, както и възможността от намиране на спукани радиатори,отопляване на цялата къща, и други възможни ненадейно изникващи)

ИЛИ

Подкарване на НОВА ПЕЧКА С ВОДНА РИЗА
1. ПРЕДИМСТВА : малка и функционална система за отопление, възможността да се отопляват и 1-2 други стай когато му доиде времето, изпозване на топлото от печката в помещението в което гори)
2. НЕДОСТАТЪЦИ : може би най-главният - невъзможност за свързване на серпентината на бойлера - причината е в това , че банята се намира на Първо ниво , А ПЕЧКАТА ще е във ВТОРО ниво - и от там разликата от около 1.5м надолу от ПЕЧКАТА;
финансови средства - около 1000лв?

Към pac_ :
1. В комина на парното е свързана печката, с която 7 год. отоплявам цялото ВТОРО ниво ( кухня, трапезария и хол).
2. Идеята ми беше, че така и така горя 10-15 куб. дърва за сезон - да се използват по-добре било то със Котела и изградената инсталация, ИЛИ с бъдещата нова и малка инсталация КАТО ПРИОРИТЕТ ми е свързването на бойлера.
Вие как мислите?
П.С. Къщата е много "изборчена"?

За да Ти работи правилно котела при него(в комина) не се свързват никакви други печки,камини и подобни.Котела е руски но е морално стар!С ниско кпд.Виж само какъв хубав шкаф е.;-) При всички случаи ще береш много ядове докато подкараш старата инсталация(течове,ръжда,мръсотии,спукани глидери-много трудно се сменят и са с малък коеф.на топлоотдаване и малка мощност(90вата).)!
Нямаш ли комин в стаята13,5м2?Ако има комин,нямаш проблем-камината ще е там и бойлера ще е добре разположен .Поне това виждам от скицата.
purkinie - напреднал
Лека полека нещата започват да се изясняват!
Прав си за котела - той ще е "трошачка" за дървата и стопляне няма да има! Остана единствената възможност - изграждане на нова система , но идва и дилемата КЪДЕ?

1. На първия етаж в тази стая от 13.5м2 ИМА кумин - там поставена печката ще топли доволно там , както ще е възможно и да се "върже" и бойлера на ПЪРВИЯ етаж, както и да се отоплява целия хол - ЕДИНСТВЕНИЯ ми проблем е прокарването на тръбите с алуминиева вложка както и незнам дали ще затопля тези 52м2, в които живея с тези 44 глидера?

2. В хола, както е сега, + свързване на единият радиатор от 21 глидера в хола + "свързване" на бойлера в банята на ВТОРИЯТ етаж + свързване на стая от 27 м2 ( тя ще е постоянно намалена и използвана за гостуване)


П.С. Възможно ли е АКО печката е в хола да мога да свържа бойлера на ПЪРВИЯ етаж и да се затопля водата ВЪПРЕКИ по-ниското ниво на бойлера от около 1.5 м???

П.С.С. По-скоро клоня печката да се намира в хола- незнам но така съм свикнал
  • 1
  • 2

Тема "Моля, помогнете ми за избор на отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: