Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kretio74 - специалист
Някой опитвал ли е да върже автомобилни радиатори за локална парна (водна)инсталация :?
Имам идея да пробам но искам ако някой е пробал да дае акъл.
kuuuuuul - майстор
Аз така си отоплявам гаража от години,а 12в взимам от акомулатора на юпиеса,може да се сложи разбира се и 220в вентилатор.
torbalan - Дървен философ
при 90 градуса на топлоносителя и 20 градуса на въздуха наоколо...
мощността на автомобилния радиатор може да варира в доста широки граници...
максималната мощност ще се постигне, когато вентилатора върти на максимални обороти...

приблизително мощността на радиатора в киловати е горе-долу два пъти повече от мощността на двигателя, от който е свален...
пак повтарям - при вентилатор работещ на максимални обороти!
ArturDent - Почти Безобиден
torbalan написа:
приблизително мощността на радиатора в киловати е горе-долу два пъти повече от мощността на двигателя, от който е свален...
пак повтарям - при вентилатор работещ на максимални обороти!
:shock: Бах, ма.а му, ако наистина е вярно. Множко ми се види.
Значи аз имам радиатор 200 kW. При нормален дебит на топла вода към него, би трябвало да мога да отоплявам помещение като Метро?
kretio74 - специалист
да де това ми е идеята. Ако се използва радиатор от дизел щото са по големи и за вентилатор се вземе тангециален или пък на автомобилният вентилатор се намалят оборотите може би ще има КПД по-голямо от фабричните конвертори
kuuuuuul - майстор
Принципа на действие на фабричния и на самоделката е един и същ така че ме съмнява да може да се постигне по добро КПД.Мойта с/ма вдига доста шум и го пускам само когато искам да се затопли по бърже./котлето е също в гаража/
Чаро - Акълия
Не съм сигурен дали мощността е х2 на тая на двигателя, но със сигурност не е по-малка.
Там дебита е много голям. Аз съм мислил за вградено такова 'конвекторче' в баните. Но от авто-радиатор от парното.
Какво искаш да топлиш?
Виж и тук- има данни... имаше и цени.
Не се занимавай с радиатор втора ръка. Ако ще се охлаждаш не забравяй и кондензна вана...
Успех и не забравяй да споделиш резултата.
kretio74 - специалист
kuuuuuul написа:
Принципа на действие на фабричния и на самоделката е един и същ така че ме съмнява да може да се постигне по добро КПД.Мойта с/ма вдига доста шум и го пускам само когато искам да се затопли по бърже./котлето е също в гаража/
аз уточних, че или ще намаля оборотите на автовентилатора или ще ползвам тангециален. за дебита не говоря защото ако е като на автомобила ще трябва да отопявам помещение като на Метро нали?
:?
kuuuuuul - майстор
Един от вариантите които съм обмислял е с въздуховоди до стаите и един радиатор но е малко сложно за изпълнение.Щом си мераклия трябва да пробваш за да се убедиш да ли е добре за твойте условия. :2thumbs:
filmatoplo - майстор
Кулллл направи го че Метро и Била да видят от теб и да си направят отоплението така :wink:

Тема "ПСЕВДО КОНВЕКТОРИ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: