Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте,колеги!
Интересувам се, някой от вас ползвал ли е такива фитинги?
Примерно като тези
http://www.thermodesigntotal.com/subcategory-11.html
Как се държат при прегряване, какви им са предимствата и най-вече недостатъците?
Също така, коя система, ако правилно се изразявам се изполва, и съответно най-лесно се намират фитинги?
И не на последно място, с какви преси работите?
Благодаря предварително
LazarGanev - "Велик майстор"
системите са страшно много. виж в твоя град и в твоя склад какви продават и си купувай съответните глави. Аз ползвам на Рехау - нямат ментета. :)
2betrendy - специалист
аз съм използвала такива. Всички тръби за парното и за водата в нашата къща ги направихме с тези пресовани фитинги. Да, има различни системи, ние ползвахме на фирмата REMS. Самите клещи имат различни накрайници за различната дебелина на тръбите.

Предимствата за мен са:
- много по-лесно и бързо се работи с такива
- вероятността да протекат е много по-малка (ако се скриват тръби под гипскартон, това е много важно). Имат до колкото знам някаква гаранция по този въпрос.
- нямат нужда от допълнително затягане

И не на последно място, с тези клещи с които се затягат може и жена да работи с тях. :-D Има също и електрически машинки за затягане (с тях и 3 годишно дете би могло да работи), но те са професионални и скъпи. :sad:

Недостатъци:
- излиза по-скъпо ... друго не се сещам ... :?
filmatoplo - майстор
Следващия път при новия бум на строителството :wink: кога ли ще е това :?
Освен ръчните преси на Ремс, виждали ли сте по магазините и на други фирми? Някъде бях срещнал, че се продават и за 80 лева, защото на горната фирма са по 200 :?
pac_ - специалист
На "Wavin" са пластмасови и се работи без преса,просто калиброваш тръбата и я мушкаш във фитинга.Не знам какъв живот има пластмасата,а и здравината на самия фитинг в замазка или в стена :?
naskov - майстор
И аз не знам, защото са отскоро
pac_ - специалист
Само,че имат изискване да се работи с тяхна тръба с Al вложка.Не знам защо е така,може би с цел да пласират и тръбата освен фитингите.Тръбата не е по-различна от всяка една друга от предлаганите на пазара.Предполагам "търговски трик" с цел печалба? :? Поне при нас така се предлагат тези фитинги-с изискването да купиш и тръба от тях. :)
ESPACE - майстор
Разгледай пак тръбата на Wavin и ще откриеш разликата. Малко е по дебелостенна. Не е 20х2, а по 2,25. Ако си се пробвал да пъхнеш Вавин-ска тръба в пресфитинг или обикновен адаптор пак щеше да си забелязал , че е по трудно. 10 години уж дават на сглобката със техните SmartFix и тяхната тръба но времето ще покаже. Засега имам един протекъл такъв но с испанска тръба -правих си експерименти. Срязах да видя какво представлява отвътре. Нищо особено - законтрящ пластмасов пръстен и по дебеличък О-пръстен. Относно пресфитингите работя с NTM и Slovarm и електрически REMS. Няма проблеми и с двете марки стига тръбата да се калибрира както трябва и да не се подгънат о-пръстените. Евала на Wavin за калибраторите им дето се слагат на винтоверт - нямат грешка. А SmartFix е най бързата и лесна система за работа. Ако бяха и по евтини щеше да е върха.

Тема "Прес фитинги" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: