Най - вълнуващия въпрос зимно време.
пон дек 06, 2021 6:22 pmшоп написа:
пон дек 06, 2021 9:54 amtraper 42 написа:
да ме убие чрез задушаване!!
Бих се замислил за димен датчик и СО датчик
Алармата е хубаво нещо.
О да,,, непременно.2 даже ще сложа!
Непременно!
Благодаря Ви!
Christo - майстор
вт дек 07, 2021 6:34 amtraper 42 написа:
пон дек 06, 2021 6:22 pmшоп написа:
пон дек 06, 2021 9:54 amtraper 42 написа:
да ме убие чрез задушаване!!
Бих се замислил за димен датчик и СО датчик
Алармата е хубаво нещо.
О да,,, непременно.2 даже ще сложа!
Непременно!
Благодаря Ви!
Пиша малко наизуст, защото не съм виждал такава камина. Ако е възможно, фотодатчик да казва, че кошницата е препълнена и да спира камината. Друго: да се огледа пътя на пелетите в шнека и бункера. Ако има неплътности по тях, да се затулят, така че да няма откъде да постъпва въздух и да поддържа горенето.
Здравейте! На квартира сме и в хола има някакъв климатик Tesla не знам точно модела. В спалнята сме с конвектор на Eldom, но нещо сякаш ни е висок тока. Може ли идеи за конвектор по-икономичен или нещо друго? Чудехме се за тези конвекторните печки с вентилатор дали няма да свършат по-добра работа? Въобще приемам всякакви идеи ако има вариант. Благодаря!
brum - майстор
По-икономична от конвектор би била термопомпа, или казано по друг начин климатик.

Всичко което не е термопомпа и топли на ток взема Х енергия и отдава Х енергия. Т.е. няма как да стане по-икономично.

Ако целите да смъкнете сметките за ток намалята времето през което отоплявате и смъквате температурата. Има умни устройства дето може да засекат кога да пуснат печката, че като се приберете да е топло, а през деня да не топлят.
вт апр 19, 2022 5:27 pmbrum написа:
По-икономична от конвектор би била термопомпа, или казано по друг начин климатик.

Всичко което не е термопомпа и топли на ток взема Х енергия и отдава Х енергия. Т.е. няма как да стане по-икономично.

Ако целите да смъкнете сметките за ток намалята времето през което отоплявате и смъквате температурата. Има умни устройства дето може да засекат кога да пуснат печката, че като се приберете да е топло, а през деня да не топлят.
Благодаря! Всъщност живеем в 50 квадрата а плащаме подобна сметка като на сестра ми, която живее в 80 квадрата. Хола ни е с климатик а спалнята ни с конвектора. Почти всяка сутрин всичко се спира понеже като напече слънцето и става много топло. Няколко часа всеки ден всичко е спряно. А вечер през студените дни засилваме климатика понеже пода изстива много. Климатика работи на 28-29 градуса. За мен това не е нормално и е в режим фън спиид. Преди сме имали климатик Фужитсу и с него повече от 24 не сме вдигали и то без фън спиид. Конвектора не знам каква сметка прави на месец, но климатика внквартирата за мен е пълен боклук. Предполагам за това са и сметките, но аз не разбирам много.
infomar
Климатика предполагам че работи на около 30 м2 помещение. При каква външна температура го пускате на 28-29 гр?
Поставете един електронен електромер на климатика и го засечете колко харчи за месец. Струват по 8-15 лв.
Kondor1 - специалист
Чувам пелетите станали дефицитни. Намират ли се или зависи от района?
agj - майстор
съб апр 23, 2022 7:18 pmNeveda написа:
вт апр 19, 2022 5:27 pmbrum написа:

Ако целите да смъкнете сметките за ток намалята времето през което отоплявате и смъквате температурата. Има умни устройства дето може да засекат кога да пуснат печката, че като се приберете да е топло, а през деня да не топлят.
Благодаря! Всъщност живеем в 50 квадрата а плащаме подобна сметка като на сестра ми, която живее в 80 квадрата. Хола ни е с климатик а спалнята ни с конвектора. Почти всяка сутрин всичко се спира понеже като напече слънцето и става много топло. Няколко часа всеки ден всичко е спряно.
Както е написал колегата - ако си поставите умно устройство на конвектора със сигурност ще намали сметките за ток. Устройство трябва да е с термометър който отчита температурата в стаята и съответно има възможност за регулирането й. Моя опит показва че изключването на отоплителните уреди през деня или ноща не е ефективно. Ефективно е ако умното устройство има възможност за програмиране на температурата през деня да поддържа примерно около 19 гр. Преди пребиране в къщи т да бъде увеличена до желаната комфортна за вас температура. Най икономично е когато температурата е около 20-21гр.
brum - майстор
agj написа:
Моя опит показва че изключването на отоплителните уреди през деня или ноща не е ефективно. Ефективно е ако умното устройство има възможност за програмиране на температурата през деня да поддържа примерно около 19 гр. Преди пребиране в къщи т да бъде увеличена до желаната комфортна за вас температура. Най икономично е когато температурата е около 20-21гр.
Ако става дума за климатик - има логика. Ако става дума за конвектор не е вярно. Единственото смислено нещо е да пуснеш конвектора по-рано, така че като се приберат хората да е наваксал и да е стоплил помещението. Така се гони комфорт.

Колкото по-високи са температурите вътре толкова повече скачат загубите на топлинна енергия. При 19 градуса вътре имаш повече загуби отколкото при 15 градуса вътре.

При климатика е по-различно. Климатика има различна ефективност спрямо натоварването. Колкото по-леко натоварен е толкова по-висока е ефективността. И проблеам е, че като го пуснеш на 15 до 23 градуса имаш период докато работи на пълно натоварване и с ниска ефективност. Като работи цял ден имаш повече загуби, обаче не стигаш до режимите на претоварване и ефективността е все висока.
agj - майстор
чет май 05, 2022 1:01 pmbrum написа:
agj написа:
Моя опит показва че изключването на отоплителните уреди през деня или ноща не е ефективно. Ефективно е ако умното устройство има възможност за програмиране на температурата през деня да поддържа примерно около 19 гр. Преди пребиране в къщи т да бъде увеличена до желаната комфортна за вас температура. Най икономично е когато температурата е около 20-21гр.
Ако става дума за климатик - има логика. Ако става дума за конвектор не е вярно. Единственото смислено нещо е да пуснеш конвектора по-рано, така че като се приберат хората да е наваксал и да е стоплил помещението. Така се гони комфорт.

Колкото по-високи са температурите вътре толкова повече скачат загубите на топлинна енергия. При 19 градуса вътре имаш повече загуби отколкото при 15 градуса вътре.
Четвърти сезон се отоплявам със конвектор и маслен радиатор. От конвектора се отказах още първата година сега съм с два маслени радиатора управлявани с устройства Соноф. Когато температурата е 15 гр през деня и когато няма никой в къщи а след това трябва да затопли до 20-21гр, трябва поне два - три часа преди пребиране да се включи уреда тогава той трябва да работи на по голяма мощност и съответно израсходва доста повече ток за достигне желаната температура. При затоплено помещение на около 19 гр. само се поддържа температурата и много по бързо се достига температура от желаните 20-21гр.
Дали това е така или не, може да се измери със споменатия вече ватметър. За да се прецени какъв режим ще буде предпочетен.

Тема "С какво се отоплявате" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: