Най - вълнуващия въпрос зимно време.
brum - майстор
Мощността която консумира за да затопли преди да се приберете е по-малка от мощността която би консумирал ако работи цял ден. Ако искаш да провериш физичните закони - давай, тествай с електромера.
agj - майстор
чет май 05, 2022 3:32 pmbrum написа:
Мощността която консумира за да затопли преди да се приберете е по-малка от мощността която би консумирал ако работи цял ден. Ако искаш да провериш физичните закони - давай, тествай с електромера.
Мощността която консумира е еднаква , времето за което я поддържа е различно. Когато поддържа температура, се включва през определено време, за определено време и спира. Когато е на затопляне не спира да работи докато не достигне желаната температура. И чак след това влиза в режим на включване и изключване.
Тествал съм с електромера и съм сигурен в това което пиша. Освен това много по лесно и бързо се достига желана температура в затолена стая отколкото в студена.
brum - майстор
Последен път го казвам, че вече не знам как да го обясня. Мощността която консумираш е равна на загубите които имаш. Като държиш топло цял ден загубите са по-големи отколкото ако топлиш само вечер. Физика!
вт фев 07, 2006 2:00 pmmasteradmin написа:
Ако трябва да обобщим истината е в инверторните климатици.
Ако трябва да изкажа моето мнение, живеем в къща на село с инверотрни климатици А+++ сме отопляваме 3 помещения и цената е над 200 лв. на месец, а не е и много топло.
В дневната имаме камина и съм съгласна с Владо - топлината е много по-голяма, да не говорим за удоволствието да гледаш огъня.
В София сме също на климатици но там излиза по-ефтино защото имаме по 1 външна стена.
Заради това се включих във форума търся майстор и съвети за камина с водна риза - за да изчисли какъв тип трябва да бъде разбира се както казват англичаните "безплатен обяд няма все някой плаща супата".
Lisko - майстор
чет май 05, 2022 6:56 pmagj написа:
чет май 05, 2022 3:32 pmbrum написа:
Мощността която консумира за да затопли преди да се приберете е по-малка от мощността която би консумирал ако работи цял ден. Ако искаш да провериш физичните закони - давай, тествай с електромера.
Мощността която консумира е еднаква , времето за което я поддържа е различно. Когато поддържа температура, се включва през определено време, за определено време и спира. Когато е на затопляне не спира да работи докато не достигне желаната температура. И чак след това влиза в режим на включване и изключване.
Тествал съм с електромера и съм сигурен в това което пиша. Освен това много по лесно и бързо се достига желана температура в затолена стая отколкото в студена.
"Мощността която би консумирал цял ден" е неправилен израз в този контекст. Колегата brum е искал да каже - "енергията която би консумирал". Мощността е скоростта на енергията, тоест моментна величина. Енергията се събира, изразходва и плаща. По-примитивните устройства работят само с една мощност и включване изключване, както сте писали.
Очевидно е че ако поддържа цял ден топло ще е отдадена повече енергия и ще платиш повече отколкото ако стоплиш само вечерта. По-очевидно става ако мислено увеличиш периода в който те е нямало примерно на 10 дни, след това се прибираш вечерта и пускаш да стопли.
Ние сме на природен газ в къщи, горелката може да работи с различна мощност и съответно въздуха през топлообменника може да се подава с различна скорост. Ако е захладило докато ни няма, заработва на максимална мощност, а после когато вече е близо до зададената минава на по-ниска мощност. Вижда се и на цифровия индикатор (мощностите са от 1 до 9), вижда се и по силата на пламъка, а пък за въздуха и звуково и с ръка се усеща кога духа по-силно.

Писал съм програма за терморегулатор. Отначало си мислех - хе, проста работа - като падне градуса - пускаш - като се дигне спираш. Обаче на практика хич не е толкова просто ако искаш минимален хистерезис, защото дори и да спреш точно когато достигне, градусът продължава да се вдига (зависи датчика къде е и какъв е) и аналогично, като пуснеш да топли, се оказва че още малко продължава да пада градуса. И почваш да се почесваш - добре, кога точно да пусна и кога точно да спра. И да си спомняш диференциалното смятане.
Ако някой премести датчика - оппа, програмата дето досега работеше добре изведнъж вече не е добре. И какво точно искаш -дали температурата да осцилира около зададената, дали само под нея или само над нея, тоест какво се изисква от конкретната задача.

Тема "С какво се отоплявате" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: