• 1
  • 85
  • 86
  • 87
  • 88
  • 89
  • 104
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Lisko - майстор
вт окт 23, 2018 12:30 amLazarGanev написа:
пон окт 22, 2018 9:34 pmfbr написа:
Кой каквото няма, за него си мечтае. Не са малко юзърите, дето минаха през почти всички начини на отопление.
Зависи. Например на климатици, нафта и въглища никога не съм се топлил, но изобщо не ми липсват :wink: . За газ наистина съм мечтал от началото на газификацията, оттогава смених 3 жилища, но нямах късмет да ползвам. Има хора, особено руснаци, които избират жилището задължитено да е газифицирано. Аз изхождах от други по-важни неща. Иначе съм минал и през каминка с водна риза (комфорт, ама мизерийка и хамалогия), маслени радиатори (комфорт, ама скъпо), ел. подово, лошо изпълнено ( некомфортно и скъпо). В момента съм с водно подово (изключително комфортно) имам пелетен котел на слънчогледови пелети (евтино и комфортно, сигурност при ниски температури, но пак има хамалогия), имам термопомпа въздух-вода (евтино и безгрижно, изключително комфортно, но не ме подсигурява с БГВ зимъска - лятото съм изцяло със солар). Към системата имам вързан и газов котел, но на пропан-бутан. Ако имаше природен газ, това щеше да е основния енергоизточник, щеше да ми осигурява и БГВ-то зимата, а едно помещение 40м2 щеше да е свободно, а не пълно с пелети :)

Не съм минал на газ, защото ме плаши първоначалната инвестиция. Карам на нафта. Хамалогия няма. Камиона минава и зарежда когато им падне случай. Само пускат фактурката в пощенската кутия. Ако пропуснат да заредят и ми свърши - ми се полагат примерно 100 литра утешителна награда. Затова никога не забравят. Резервоара е някъде 2 тона и е извън къщата.
naster - майстор
Приятели в северна Германия също имат парно на нафта - така купиха къщата. Много икономично било. Ние тук си представяме нафтовата печка в на баба къщата.
LazarGanev - "Велик майстор"
Изобщо мне си представяме на баба нафтовата печка. Имам клиенри, които минаха от нафта на газ или пелети. Единият ми сподели, че преди давал 2 пъти в годината по 5000лв за нафта (общо 10000лв), а сега минава с 5 тона пелети. Не знам защо такава голяма разлика, но няма да ме лъже. Явно не е намирал евтина нафта.
Lisko - майстор
Не съм правил точна сметка, но мисля че минавам с около, а може би под 2000 лева, на година.
naster - майстор
Икономично. Така се изразиха. Не евтино, не сме коментирали суми. Има сигурно разлика в цената на гориво за отопление (неакцизна нафта?, едва ли), както и за стойност на преобразуването на системата. А и предполагам достъпност на други енергоизточници: пелети, газ. В някакво село са близо до град се намират... А в БГ парно на ток и нафта са ценово табу отдавна.
fbr - майстор
В Германия нафтата за отопление е с нисък акциз. Ама и никой не се сеща, да кара кола с нафта за отопление. В този ред на мисли, допреди няколко години, пропан-бутана на битови бутилки в България беше без акциз, но тогава и сега (вече с акциз) цената в бутилки е по-висока от тази за автомобили.
До преди две седмици се отоплявах с печка на дърва и пелетизиран котел.
Печката е заменена с печка с водна риза, която зарежда буферен съд, чрез горната му серпентина.
Като си пална печката, контролера на буфера си мисли, че котела си е свършил работата и му дава почивка.
Печката е подвързана по всички правила на отоплителното изкуство:
-предпазна група, трипътен на 60 градуса, филтър, възвратна, кранове, мед....
Доволен съм.
Здравейте колеги

От как разбах за пелетните камини съм в размисъл за начина на оптоление.За сега 2 инвенторни климатици и ел печка за малката спалня.разполагам с ап 70 кв2 отопляема площ вкл банята и коридора.Апаптамента е в сграда на 6 ет аз съм на 4 ет.Има изградена оптолителна система с радиатори с общ колектор предвидено за сградно парно но уви не стана.

Искам да отоплявам както следва

Спалня 17 м2 две външни стени без изолация и една към стълбището една вътрешна стена . монтирани глидери 24 броя чугунени глидери колор чешки с мощност ако не греяа 2,49 кв.дограма дървен стъкопакет
Спалня 10,5 м2 една външна стена с голям прозорец монтирани 10 бр глидери 1,04 кв дървен стъколпакет
Кухня хол едно помещение две външни стени без изолация една вътрешна към друг оптопляем ап , монтирани 41 глидери или 4,24 кв там ще бъде евентуално камината.
Баня 2,5 кв2 лира
Насочилсъм се към камина около 10-12 15 кв марка Ecospar или някоя от италианските или испанските мисля че ще е достатъчна за оптоление ако е така може да вържа и бойлер с серпентина.
Камините който съм разглеждал са с разход от 1 -3 кг /час.Идеяата ми е с около 4 т пелети да се отоплява апартамента с тем около 23 - 25 гр.през деня и 21 през ноща.
Моля за вашето мение дали глидерите за достатъчни за отопление на тази квадратура или е необходимо още да се допълват
Дали ще се справя с това количество пелени или ще е необходимо още к-во пелети.
Имам скромни наблюдения за Bunit 25 Кв но съседите които го ползват топлят същия апартамент с температура 20-22 гр. с около 2 тона според мен е студено но на тях им е добре.Виждам , че има доста специалисти и настройчици за пелени камини, който се надявам да ми помогнат да се ориентирам в пелетното отоление
Моля за мнение и коментар на идеята ми за топло
P.S

Публикувам питането си тук защото не успях да се ориентирам мн добре в темите на форума
Благодаря предварително на отзовалите се !!!
CappY - специалист
Ние бяхме в два офиса по 50кв. всеки - с по един климатик Едното помещение беше с три вътрешни стени, четвъртата беше прозорец от пода до тавана.
Другото беше с две вътрешни стени, другите 2 стени - прозорци от пода до тавана. И двете бяха последен етаж. Общо за ток плащахме около 200-300лв. на месец. Жените постоянно дигаха на 24-25 градуса и ходехме по къс ръкав в офиса. :)
съб ное 24, 2018 1:02 pmbrodski написа:
Здравейте колеги...

... защото не успях да се ориентирам мн добре в темите на форума
Благодаря предварително на отзовалите се !!!
Най малката от марката дето си харесаш.
Имаш 70 квадрата и ок 7 киловата радиатори, при 90/70/20 вероятно, което няма как да се постигне с пелетно "парно". Най слабата е 10.

viewtopic.php?f=10&t=55467

viewtopic.php?f=10&t=52540
  • 1
  • 85
  • 86
  • 87
  • 88
  • 89
  • 104

Тема "С какво се отоплявате" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: