• 1
  • 82
  • 83
  • 84
  • 85
  • 86
  • 104
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
tntcom - специалист
На локално парно на твърдо сме. Но мисля да минеме на локално на газ и нова инсталация, или вариант2 само на климатици.
optimeon написа:
Ние се отопляваме с парно и пускаме климатик
Парното(на газ ли е) не стопля ли достатъчно, за да си пускате и климатик?
vanku60 - напреднал
Къща 140 м кв. отопляеми 120м кв.Котел на твърдо гориво- антрацитни в-ща.Доста е хайлашко,защото не се гаси а се добавят в-щата 3 пъти в денонощието и се вади сгурията 2 пъти седмично.За сезон 4 месеца изгарям 2,5 тона за около 900 лв.Преди да го запаля с в-щата и след като ги изразходя няколко дни паля само на дърва.Кюнците се чистят веднъж-преди отоплителния сезон.Къщата е със среднокачествена пвц дограма и вътрешна изолация само на таваните.Ако има интерес ще дам подробности.
Жоро Георгиев - специалист
До сезон 2016-2017 (от ноември до април) се отоплявах с въглища, котел Viadrus U22. Температура на водата в радиаторите 70 гр. Среден разход на сезон 2 тона или 800лв+40 лв. транспорт. Топла вода- бойлер с две серпентини (солар и парно) и ток. Готвене - котлони на LPG-60 лв, фурна на ток. Среден разход на ел. енергия през отоплителния сезон 75 лв. Котела се палеше винаги около обяд или след обяд. С изключение на събота и неделя, когато се пали от сутринта. Общо разходи за сезона 1350 лв.
От сезон 2017-2018 преминах на газ. Котел BOSCH Condens 2500W двуконтурен, термоуправление CR 100. Зададени параметри: от 0800 часа до 2200 часа поддържа 22,5 гр- от 2200 до 0800 18 гр. Максимална температура на водата за отопление 70 гр. След като сутринта достигне зададената стайна температура, се изключва и започва да включва от време на време с по ниска температура. Май модулация му се казваше на това. Топла вода от същия бойлер. Има си автоматика и си следи температурите на парното и солара и вллючва която му трябва. Случвало се е да работят и двете серпентини. Ако се случи в бойлера да няма топла вода, със завъртане на два крана се ползва топла вода директно от газовия котел. Ел. енергия за топла вода не се използва. Готвене изцяло на газ (котлони, фурна). Разход на газ (ноември-април) 777 лв. Ел енергия средно 40 лв на месец. Общо разходи за сезона 1017 лв. Допълнителни бонуси: Няма мъкнене на въглища от тротоара до мазата и после до седмия етаж. Няма изхвърляне на сгурия. Няма цапотене и мръсотия. Няма пушъци и миризми. Прането се прибира чисто.

П.П. Обитавам 95 кв/м панелно жилище на седми-последен етаж. ПВЦ дограма и 4 см външна изолация от фибран.
Здравейте,
Искам да попитам за мнение, защото ми предлагат слънчогледова пелетна горелка Prity PPW33 с котел Prity SLB http://prity-bg.com/products/%D0%BF%D0% ... B8/ppb-33/ .
Ценово стои добре но искам да попитам вие какво мислите :) .
hakama - специалист
Откъде може да се намери тръба фи 80мм и дебелина ~0,5-0,9мм - Неръждавейка.
Знам, че "американски камини" ползват такива тръби?
Здравейте и от мен.
Аз ползвам инфрачервено подово отопление на Heat life от миналата зима и останах изключително доволна от него.
Разходите са малко, отоплява целия апартамент и се слага лесно от работниците във фирмата.
Жоро Георгиев - специалист
съб окт 20, 2018 12:37 pmcvetelina123 написа:
...Разходите са малко...
Кои разходи са малко? За инсталация на отоплителната система или после за отопление? Какво означава малко, за едни малко са 10 лв за други малко може да са 1000 лв (дай боже всекиму)? Каква е квадратурата на "целия апартамент"?
naster - майстор
съб окт 20, 2018 12:37 pmcvetelina123 написа:
Аз ползвам инфрачервено подово отопление на
За безплатна реклама с първото мнение?
hakama - специалист
С какво по-добро може да сменим котлето с водна риза на твърдо гориво (16KW), че сдаде багажа - за 111кв.м апартамент с изолация, среден, трети етаж (без асансьор)?
Добре ще е да има автономност и се чудим дали да не вложим повече пари.
Пелети, газ, друго?
И колко хиляди ще трябват? Няма с кой да се кооперираме, двамата под нас нас също са на твърдо гориво, но сами ще трябва да си изградим.
LazarGanev - "Велик майстор"
А газ има ли във входа?
  • 1
  • 82
  • 83
  • 84
  • 85
  • 86
  • 104

Тема "С какво се отоплявате" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: