• 1
  • 93
  • 94
  • 95
  • 96
  • 97
  • 104
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
speka_rs - майстор
Ето една тема за четене :
viewtopic.php?f=10&t=56321

Още една :
viewtopic.php?t=60104
Amt93 - помощник
Жилището ми е около 95 кв.м. Отоплявам се на парно и определено ми излиза скъпичко през отоплителния сезон. В момента се чудя дали да не взема да го спра и да сложа климатици, но пък не съм сигурен дали няма да плащам същата или дори по-висока сума, само че за ток... :?
вт фев 05, 2019 10:48 amAmt93 написа:
Жилището ми е около 95 кв.м. Отоплявам се на парно и определено ми излиза скъпичко през отоплителния сезон. В момента се чудя дали да не взема да го спра и да сложа климатици, но пък не съм сигурен дали няма да плащам същата или дори по-висока сума, само че за ток... :?
Колко скъпо? Кви климатици?!!!
шоп - майстор
Металснаб продава ф 5, C40E, S45E, S235JRC, 11SMn30, 11SMnPb37 с дължина 3 и 6м

Една пръчка 3 метра ф5 от конструкционна стомана Ц45 Н9 струва 1,80лева

Набутах се :-D с 1,8лева и покрай другите метали купих една бройка.
За 15 мин на стругчето врътнах две пружини. Повече време ми отне да намеря парче тръба 1 1/4 и да и пробия един отвор ф5,5
Другото е лесно.

Прикачен файл

IMG_20190205_090542 (2).JPG
bulhomes2 - майстор
Не зная какво значи H9, но с45 можеш да я закалиш и после да я отвърнеш във фурната. За да се задрави. И почваш производство - Лазар ще ти ги изкупува по 200 лв...
От миналата година се отопляваме на газ и сме доста доволни, вкъщи е топло, точна температура ми е трудно да посоча, но поддържаме около 21-22 градуса. Жилището ни е около 100 кв.м. и най-хубавото е, че с един газов котел разрешихме и двата проблема - и отоплението и топлата вода. :yawinkle:
Amt93 - помощник
вт фев 05, 2019 11:36 amТрифон П.Трифонов написа:
вт фев 05, 2019 10:48 amAmt93 написа:
Жилището ми е около 95 кв.м. Отоплявам се на парно и определено ми излиза скъпичко през отоплителния сезон. В момента се чудя дали да не взема да го спра и да сложа климатици, но пък не съм сигурен дали няма да плащам същата или дори по-висока сума, само че за ток... :?
Колко скъпо? Кви климатици?!!!
Средно плащам по около 200-250 лв парно на месец, зависи от отоплителния сезон (т.е до колко ми се налага да ползвам парното). За климатиците - не съм решил още какво ще правя, за момента е идея, която ми се върти в главата, но пък обмислям и отопление на газ, та ще видим.
шоп - майстор
вт фев 05, 2019 12:29 pmbulhomes2 написа:
Не зная какво значи H9, но с45 можеш да я закалиш и после да я отвърнеш във фурната. За да се задрави. И почваш производство - Лазар ще ти ги изкупува по 200 лв...
:-D Нееее, няма да продавам на никого. Ако има някой приятел с котел с димогарни тръби ще му свия пружините.

Стругчето ми е малко, часовникарско и се гордея с него, защото съм го рециклирал от-до. За прецеизни неща е. Пружини могат да се свиват и на ръка или на проста самоделна ръчна машина с редуктор.

Относно закалката си супер прав, но нужна ли е? В оригиналната система са сложени шпилки от СТ 3, които са в най-високата и термично натоварена част.

Иначе и самоделна закалка е възможна, и индукционна и химическа.
Преди време давах едни оси за индукционна закалка. За дребни елементи до метър по спомен цената бе 2 лв за килограм.
Но според мен в случая е излишно. Гледах едни турбулатори в Херц по спомен, та те бяха от обикновенна огъната шина от 2 мм лента.

Прикачен файл

SAM_9635.JPG
SAM_9635.JPG (108.77 KиБ) Видяна 1834 пъти
bulhomes2 - майстор
Не знам каква е тази химическа закалка. Индукционната в случая няма да е лесна, тъй като и да намериш индуктор с подходящия диаметър - трудно ще стане загряването и охлаждането от вътршната страна на пружината. Плюс това индукционната е повърхностна закалка, а тук би ни била по-добре обемната. Тя може да се получи във всяка пещ на ковач, не знам зъботехниците при какви температури леят и колко са им големи пещите, ... Трябва да се загрее до жълто (~750°С), бързо охлаждане във вода и после за няколко часа във фурната на максимум и охлаждане с фурната.
Тая ст3 не знам колко е устойчива на високи температури. Идеята ми за закалката е пружината да се скорави и да е устойчива на температурните промени в котела.
idealist - специалист
Абе, каква е температурата на изходящите газове на котлите ви, че търсите термообработка ? Чел съм от потребители, че въпросните температури не бива да са повече от 120 - 130 градуса по Целзий. В противен случай имаш неправилен процес на горене и преразход на гориво. Та, за к'ъв дявол ви е закалката ?
По въпроса с турболатори, почистващи механизми или както там се водят !? Да видим: Ако отидете с колата си в специализиран сервиз на марката, която притежавате, ще одерат поне четири кожи от вас. Ако обаче разполагате с:
подходящо помещение, необходимите инструменти, знания, умения, резервни части и помощ от добри приятели (ако се наложи), ще се справите сам/и на доста сносна цена. Само не ми ги разправяйте за разни гаранции и тем подобни, че съм се нагледал на ЧУДЕСИИ.
Та тъй и с разните подобрения по Грейко-то.
  • 1
  • 93
  • 94
  • 95
  • 96
  • 97
  • 104

Тема "С какво се отоплявате" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: