• 1
  • 74
  • 75
  • 76
  • 77
  • 78
  • 104
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
preslav - майстор
От всички прочетени до момента мнения, от всички теми (прочетени до момента) стигнах до извода, че най-доброто отопление е термопомпа на газови пелети.
Doks - напреднал
vinse написа:
Втора зима съм с нискотемпературна термопомпа въздух вода на панасоник и съм доволен . Преди бях на отопление с пелети, не мога да дам съпоставка 1:1 на разхода преди и сега, защото в момента отоплявам по-голяма площ. На пелети при 24 часа отопление на около 80кв отиваха около 1300кг, грубо около 450 лева + около 50 лева ток (за спиралата и помпата на водата). В момента отоплявам към 110кв, сметката ми за ток за този декември беше 355лв.
Помпата се справя добре и при много ниските температури, не усещах да има осезаема загуба на топло при -24 градуса. Като цяло безпроблемна, минуса който съм забелязал, че при най-ниската степен на въртене на водната помпа (степените са 3) на дистанционното се показа грешка и термопомпата гасне, интервала на гаснене е различен, няколко часа, ден, няколко дни. Проблема се решава като пуснеш водната помпа да работи на втора степен, тогава няма ядове, но така системата е една идея по-шумна.
Колко излезе като пари покупката и инсталирането?
vinse - помощник
Конкретно модел не мога да се сетя, но е такъв, който може да отоплява до 150кв.м, помпата+инсталацията излезна 12-13хил. преди година и половина. За по-малка квадратура са по-евтини.
olelemaiko - специалист
Kondor1 написа:
gnt69 написа:
Бихте ли споделили с нас невежите накъде отива отоплението и какъв ще бъде следващия хит.
Газ? Макар, че той не е следващ, а предишен. Но към момента в парично изражение е не по-скъп от пелетите - само дето не се налага да сипваш чували или да ги складираш.

Прикачен файл

589585eaf2397be56e61aaca239db293.jpg
589585eaf2397be56e61aaca239db293.jpg (34.45 KиБ) Видяна 2024 пъти
gnt69 - майстор
olelemaiko написа:
Kondor1 написа:
gnt69 написа:
Бихте ли споделили с нас невежите накъде отива отоплението и какъв ще бъде следващия хит.
Газ? Макар, че той не е следващ, а предишен. Но към момента в парично изражение е не по-скъп от пелетите - само дето не се налага да сипваш чували или да ги складираш.
Сподели де не се скъпи как е топло ли е, какви пари излезе инвестицията, колко струва на месец, колко струва на сезон. :partyman:
olelemaiko - специалист
gnt69 написа:
Сподели де не се скъпи как е топло ли е, какви пари излезе инвестицията, колко струва на месец, колко струва на сезон. :partyman:
Илюстрацията е с друга идея.

Китай е единствената страна в света, където се използва биогаз от древни времена. Данните за първите инсталации за биогаз в Китай принадлежат към началото на 16-ти век преди новата ера.

Аз се отоплявам на дърва.Писал съм вече за това . :partyman:
gnt69 - майстор
olelemaiko написа:
gnt69 написа:
Сподели де не се скъпи как е топло ли е, какви пари излезе инвестицията, колко струва на месец, колко струва на сезон. :partyman:
Илюстрацията е с друга идея.

Китай е единствената страна в света, където се използва биогаз от древни времена. Данните за първите инсталации за биогаз в Китай принадлежат към началото на 16-ти век преди новата ера.

Аз се отоплявам на дърва.Писал съм вече за това . :partyman:
А извинявай тогава, аз мислех че споделяш като мене от опит. Нама да те питам тогава. :partyman:
Kondor1 - специалист
gnt69 написа:
olelemaiko написа:
Kondor1 написа:
Газ? Макар, че той не е следващ, а предишен. Но към момента в парично изражение е не по-скъп от пелетите - само дето не се налага да сипваш чували или да ги складираш.
Сподели де не се скъпи как е топло ли е, какви пари излезе инвестицията, колко струва на месец, колко струва на сезон. :partyman:
Котелът е отдавна и е стара технология. Сега има кондензни, които чувам, че са по-ефикасни. За цени не мога да кажа със сигурност - някакви 3500лв за Бош бях чул, но дали има и по-евтини не мога да кажа. Кондензният иска връзка с канализация за изтичане на вода - това е по-особеното. За топло е малко по-слабо от пелетите, но 21-22 градуса успява да държи при -10 навън. В моя случай излиза около 8лв/24ч, което на пелети е някакъв идеален вариант да горя чувал и половина на денонощие (реално 2-3 чувала). Разни статистики твърдяли, че на газ разходите в пари са равни на пелетните - разликата е, че освен да цъкнеш копчето и да платиш на края на месеца няма какво друго да сипваш и почистваш. Но никой не може да ти гарантира след 1-2 години дали няма да вдигнат цената 1.5-2 пъти и ползите да останат в миналото.
gnt69 - майстор
Е така е и аз едно време 2005-2006 като правих отоплението на къщата основната идея беше да избягам от монополистите газ и ток. Дърва имаше под път и над път. Ама сега какво стана и там монополисти. В Русе има 5-6 фирми които режат дърва в гората и 100 които купуват от тях цепят и продават. Слънчогледовите пелети са евтини към днешна дата с такова се топлим, а утре никой не знае на каквото е изгодно. :partyman:
Kondor1 - специалист
Проблемът с дървата наоколо е, че масово лъжат с измерването. Уж 1 кубик ама ако го мериш излиза 0,4-0,6. Обяснението е, че е "обемен". Едни продават на палети подредени дърва. Там по-ясно може да видиш, че е 0,80х0,90. Така че цените на дървата са много плаващи и въображаеми - инфлация на кубиците.
  • 1
  • 74
  • 75
  • 76
  • 77
  • 78
  • 104

Тема "С какво се отоплявате" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: