Най - вълнуващия въпрос зимно време.
vlax - майстор
пон дек 30, 2019 9:12 pmbijonisler@gmail.com написа:
Аз се отоплявам с климатици и съм много доволен. Отоплявам всекидневна с кухня и коридор голям. В наи студените месеци плащам по 100лв само за климатиците
Жилището не ми е малко но толко използвам и е санирано много добре
Пропусна да кажеш,че и вие сте се санирали много добре,ходите облечени в кожуси. :-D
:partyman:
bijonisler@gmail.com - специалист
пон дек 30, 2019 9:23 pmvlax написа:
пон дек 30, 2019 9:12 pmbijonisler@gmail.com написа:
Аз се отоплявам с климатици и съм много доволен. Отоплявам всекидневна с кухня и коридор голям. В наи студените месеци плащам по 100лв само за климатиците
Жилището не ми е малко но толко използвам и е санирано много добре
Пропусна да кажеш,че и вие сте се санирали много добре,ходите облечени в кожуси. :-D
:partyman:
Ако не вярваш проблема си е твой.
plamen6703 - майстор
Аз ти вярвам, имам комшия и той като теб плаща такива сметки с климатици, казва, че ги пуска вечер преди лягане цитирам "да отвръща въздуха" и толкова плаща! :partyman:
LazarGanev - "Велик майстор"
Е, за санирано жилище, което се топли с пелетна камина, 100лв допълнително за доотопляне с климатици що да не даде човек? :-D
viewtopic.php?p=1006696#p1006696
aristokrata - специалист
Не очаквам да ми повярвате, но 2 стаи по 16м^2 отоплявам с 1 вентилаторна печка и 1 инфрачервен панел 600W, сметката за ток ми е максимум 70лв на месец повече от летните. Може би защото уредите работят по 6-7 часа на ден, сметките са такива. Държа над 20°С, с жената сме топлолюбиви.
Както и да го изчислявам, най-рентабилно ми е да утоплявам по този начин.
fbr - майстор
вт дек 31, 2019 11:03 pmaristokrata написа:
Държа над 20°С, с жената сме топлолюбиви.
Вие сте направо аристократи.
radius - майстор
:lol: тук под 26° го водят студ! :lol:
явно във форума има "специалисти" , които определят кой как трябва да се топли . И ако някой като мен се подлъже да сподели собствения начин те веднага му казват, че е супер зле и тъп . Дерзайте , то форумите са за това .
Последна промяна от yakiya на пет яну 10, 2020 3:09 pm, променено общо 1 път.
gnt69 - майстор
чет яну 09, 2020 10:38 pmyakiya написа:
Къща 240кв. РЗП . Mазе и два етажа по 80кв. всеки. Отоплявам се 10-та година с чешки пиролизен котел ATMOS 25кW . Подържам 22-24 градуса навсякъде . За сезон се справям с 16-20 кубика дърва (сравнително сухи гледам да са ) за да е по-пълноценно КПД-то и да няма сажди в комина.
Около 1800лв. делено на 7 месеца = 257 лв на месец или средно около левче на квадрат. Топлата вода също се подгрява чрез котела , освен когато е по-топло и не го пускам .
Минуса е, че има хамалогия по прибирането на дървата (..ама нали сме мъже и не се плашим от работа) , но топлината която дава и цената ме устройват напълно.
Тъй си мислиш щото нямаш Грейко. И аз се топлех с същия Атмос ма не ми харесваше че вечер си лягах с мисълта за котела и сутрин същото, като отвориш очи и бягаш в мазето да сложиш на котела, отделно евтините дърва свършиха.
Преди 5 години го продадох и си взех Грейко горелка и котел. Сега се топля 2 пъти по евтино и без хамалогия със слънчогледови пелети. За сезон харча 3-4 тона по 200 лева. Веднъж на ден слизам до котелното изваждам 2-3 лопатки пепел под горелката и разбутвам ръчката за почистване на димогарните тръби.
Къщата ми е подобна на твоята 2 етажа по 100 квадрата + 40 квадрата мази + 300л бойлер. Топля всичко без 2 стаи на тях съм затворил термоглавите.
В сравнение с дървата хамалогията и ангажимента е никакъв 2-3 минути на ден за почистване на пепелта, на две-три седмици слагаш 20-30 чувала в бункера и един път на месец-месец и половина чистиш по основно котела за 15-20 минути.
Като те кефи да се топлиш на дърва се топли ама ако ти писне да знаеш че има по мързеливо и по евтино отопление от пиролизата. :partyman:
LazarGanev - "Велик майстор"
пет яну 10, 2020 12:29 amgnt69 написа:

Като те кефи да се топлиш на дърва се топли ама ако ти писне да знаеш че има по мързеливо и по евтино отопление от пиролизата. :partyman:
А, не [-X
Съгласен съм, че на слънчогледови пелети (с Грейко) е по-евтино и много по-комфортно, но не съм съгласен, че на клипчето има пиролиза! Аз досега в моята практика съм виждал много пиролизни котли, но пиролиза не съм виждал никъде. Всички са били подвързани като най-проста каминка с водна риза и се карат на 60-70*С. За да има пиролиза, първото условие е дървата да са поне 2 годишни, с влага под 20%. Ако гориш 16-20м3 дърва на сезон, трябва да имаш на склад 40м3 в началото на сезона. Второто условие е котелът да работи в режим 90-70*С, като има трипътен вентил на 71*С - това е най-важното условие, за да има пиролиза. Третото условие е да има буфер по 80л/кВт, т.е. за 25кВт котел - 2т. буфер - иначе няма къде да отиде тази топлина. Дори и да спрем само до тук с изискванията, аз такова котелно не съм виждал. Иначе да - "пиролизни " котли съм виждал много за по 5000лв, но без пиролиза единственото им предимство е големия бункер :)

Тема "С какво се отоплявате" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: