• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
pavelari - майстор
Колеги, търся компетентно мнение по отношение на една термопомпена инсталация. Поради високи разходи /големи сметки за ток/ в момента правя някои експерименти, но понеже материята е доста тежка ми трябва помощ. На всички, желаещи да нищим казуса - благодаря предварително.
Става дума за инсталация вода/вода с две помпи - на този етап не казвам колко киловата за да не се получава подвеждане, а и първите ми питания са принципни.... Помпите са поместени в абонатна, там са и резервоарите за вода, там става и изхвърлянето на охладената вода. В стаите има вентилаторни конвектори - от стенен и таванен тип. В едно от големите помещения има термостат за централно включване. Конвекторите нямат електрически вентили за спиране на водата при достигната температура и спрян вентилатор. Може да възникнат и други въпроси ако не съм изчерпателен на този етап...

1. Трябва ли, скоростта на циркулацията на водата да се променя и ако да - то според какво?
2. Допуска ли се помпата да работи само през част от денонощието а не постоянно - да речем 12 часа бачка / 12 почива.
3. Когато помпите са две - задължително ли е да работят винаги заедно - дори и в преходния сезон, когато по принцип може да се справи и само едната.
4. До колко градуса е редно да вдигат помпите... И до колко е необходимо да се дозагрява водата с нагревател.
5. Коя е оптималната стайна температура, когато нямаме дозагряване на водата.


На този етап ще ми е полезна информация само за зимния режим, но всички промени, които мисля тепърва да правя е редно да не се отразяват сериозно върху преминаването на летен режим.
torbalan - Дървен философ
1. да, променя се - според разликата в температурите вън и вътре (тоест, според мощността, която ти е необходима да се грееш)
2. защо да не се допуска?
3. не, защо да е задължително?
4. в бумагите на термопомпата пише до колко градуса работи ефективно... над тази температура - може да подгряваш с нагревател...
EmoZ - специалист
pavelari написа:
. . . .

1. Трябва ли, скоростта на циркулацията на водата да се променя и ако да - то според какво?
2. Допуска ли се помпата да работи само през част от денонощието а не постоянно - да речем 12 часа бачка / 12 почива.
3. Когато помпите са две - задължително ли е да работят винаги заедно - дори и в преходния сезон, когато по принцип може да се справи и само едната.
4. До колко градуса е редно да вдигат помпите... И до колко е необходимо да се дозагрява водата с нагревател.
5. Коя е оптималната стайна температура, когато нямаме дозагряване на водата.

На този етап ще ми е полезна информация само за зимния режим, но всички промени, които мисля тепърва да правя е редно да не се отразяват сериозно върху преминаването на летен режим.
Въпросите са ти изключително неясни, помпи хубаво, но (голямо НО) циркулационни ли, термопомпи ли (термопомпени агрегати) въобще не се разбира за какво горовиш

1. не е ясно за какви помпи става въпрос, това е хубаво да го уточниш, инак 'скоростта на циркулацията' (както му казваш) ерго масовия дебит на топлоносител е в пряка зависимост от отоплителния товар (щом говорим за отопление), отоплителния товар зависи от топлинните загуби на отопляваните помещения, който основно зависи от температурата на външния въздух и температурата в отопляваните помещения.

2. Нужно е уточнение!

3. Нужно е уточнение, но Мощност = Товар, Мощност = F(масов дебит на топлоносител, температурна разлика), ерго товара определя дебита ерго броя работещи циркулационни помпи, и/или броя работещи термопомпени агрегати.

4. Кои помпи ще вдигат градуси, термопомпените агрегати имат характеристика от, която веднага може да се види колко градуса 'вдигат', всичко оисано в х-ката им е нормално за тях. Дозагряването е толкова, колкото е необходимо за да се достигне температура на топлоносителя на входа на отоплителната ти система, която да позволи на отоплителните тела да достигнат зададената т-ра в отопляваните помещения.

5. Стойността зависи единствено от режима на ползване на отопляваните помещения и желаният комфорт на обитателите.
pavelari - майстор
torbalan написа:
1. да, променя се - според разликата в температурите вън и вътре (тоест, според мощността, която ти е необходима да се грееш)
..
До тук добре - некоректно съм задал въпросите.. няма как макар, че ако се замислите няма резон циркулацията за работи по часово 12/12 например - значи сигурно става дума за термопомпите...н.з.
Нека да зачекнем т.1. Колегата ме ориентира, че циркулацията не бива да е постоянна. Значи ли, че една от причините да имам високи разходи е това, че имам едноскоростна помпа. Коя е фирмата изпълнител, на този етап няма да кажа... Пак казвам, задавам общо въпроса за да чуя някакви мнения.
Колега "torbalan" може ли да ми съдействаш по въпроса как да контролирам скоростта - в смисъл не електрически - при увеичаване на темп. разлика вън и вътре вдигаме ли скоростта или я намаляваме - или по подробно за принципа на поведение на циркулацията. Благодаря
AntonBM - специалист
Поддържам становището на EmoZ. Ако искаш компетентни отговори, дай малко повече пояснения.
От първия ти пост останах с впечатлението, че са ти изпълнили тази скъпа и хубава инсталация, но са я орязали от страна на автоматиката. Имаш контрол on/off в зависимост от температурата на едно контролно помещение и нямаш никакво регулиране на температурата на помещенията чрез конвекторите. Нито с мотор-вентили, нито чрез скоростите на вентилаторите им...
Ако е така, защо се учудваш, че са ти високи сметките? Нормално е. Ти нямаш опция да регулираш температурата на помещенията и със сигурност ги прегряваш.
Ако вентилаторите ти конвектори имат автоматика за промяна на скоростта и спиране на вентилатора в зависимост постигнатата температура в помещенията, това вече е друга работа. Тогава няма нужда да регулираш дебита през тях, понеже при спрял вентилатор те почти не консумират топлина – т.е. топлоносителя се връща със същата температура обратно. Тогава on/off на термопомпата няма нужда да е от контролен термостат на голямо помещение, а трябва да става в зависимост от температурата на топлоносителя (може на изходящия или връщащият се). В този случай няма нужда да се следи и външната температура. Ако времето е по-топло, конвекторите ще затоплят бързо стаите, ще се изключат и температурата на топлоносителя ще се повиши – термопомпата ще спре, но циркулационната помпа се оставя да работи. Тя е с ниска консумация на ток. Тук може да се направи оптимизация – при спиране на термопомпата циркилационната помпа да минава на по-ниска скорост и така да пестиш енергия, но това си заслужава само в случай, че тя е над 0,5kWh. Ако циркулационната ти помпа е едноскоростна може да се мине на управление по часовник 5 мин.работа 5 почивка. При включване на термопомпата този часовник се байпасира и помпата работи непрекъснато.
Сондажната помпа не трябва да работи при спрял компресор на термопомпата.
EmoZ - специалист
Павка, не 'некоректно', а неясно си задал въпросите си, но както и да е.

Искаш компетентно мнение, което няма как да бъде формулирано без да се изпишат 5 страници, за да се обхванат всички възможни случаи на това, което евентуално си имал предвид. Уважи малко тези, които биха искали да ти помогнат, изчисти енигматичните моменти във въпросите си, 'се пак търсиш компетенции по термопомпени агрегати, а не по дедуктивни методи за дешифровка на откъслечна информация.

Успех.
filmatoplo - майстор
Сега на тоз етап кажи киловатите на термопомпата и квадратите на сградата , за какви резервоари с вода става дума -нямаш достатъчно воден дебит и наваксваш непрекъснато с воден резерв ли.колко литра са резервоарите .
pavelari - майстор
Дотук много добре... Виждам, че има желаещи да помагат и за това сега ще дам пояснения

Имаме 2 бр. помпи по 12 киловата всяка - общо 24 /електрическа мощност/ и съответно по данни на производителя те трябва да дават до към 100 киловата отоплителна мощност. Дали е така не мога да съм сигурен, но това е обект на последващи експерименти с топломери.. а ако успеем да сведем разходите за ток до очакванията ми при задоволителни температури от 21-23 градуса в рамките на 8-17 часа всеки работен ден няма и да ме интересува колко на практика са топлинните киловати.
Тези помпи черпят от резервоари вода, която набавяме със сонда. Сондата има поплавък за ниво в кладенеца, който ще заменя с реле, понеже поплавъка нещо не ме кефи, но това е друга тема.. Водата е с температура 14 градуса. От резервоарите с отделни хидрофори се помпа към всяка термопомпа. При спрели термопомпи - спира всичко /сондажа при напълване на резервоарите до горно ниво а хидрофорите по налягане/.
Термопомпите се включват при температури 40 градуса и се изключват при достигане на 46. Заедно двете помпи достигат от 40 до 46 за около 10 минути работа при външна температура -5 градуса и за 8 минути при около 2 градуса.
По време на загряването, разликата на изходяща и връщаща се вода при термопомпата е 3 до 5 градуса а при изстиване от 5 до 1 градус и това при всяка една от тях.
Конвекторите са с трискоростно ръчно управление и изключват по температура на околния въздух, без да се спира минаващата през тях вода /двутръбна система/. Имам и термостат в едно от големите помещения /то е 80% от общия отопляем обем/ и е настроен на 22.5 градуса. Той спира всички конвектори когато подмине 22.5 и ги пуска с хистерезис +/-1 градус.
Общия отопляем обем е около 2000 кубика и според мен тези помпи трябва да стигат за отопление, и то при едни нормални условия на работа - т.е. да има и почивки на термопомпите.
Като цяло нещата съм ги овладял, но си мисля, че има още какво да се направи по въпроса за оптимизирането.
Умишлено не исках да давам много инфо от начало, за да не ви подвеждам...
Интересна ми е хватката с меренето на разлика вътре-вън - това ще може ли някой по подробно като принцип да го обясни /освен при управлението на циркулацията, то според мен трябва да се използва и за управление на самите термопомпи - доста инертно ми се вижда това отопление, особено ако го ползваме само през деня, както е при мен/.
filmatoplo - майстор
Значи познах , една помпа от сондажа зарежда съдове , от съдовете хидрофор праща към термопомпите - след тях водата къде се връща в сондажа ли, или в канала .Се га пък ще гадаем колко бр са конвекторите и по колко киловата .Колко циркулационни помпи въртят през конвекторите .Имаш ли буферен съд .
Чаро - Акълия
Имаш проблем с дебита на сондажа/кладенеца? Защо са ти резервоари на сондажната вода? Спомена кладенец- от кладенец ли черпиш вода?
Ако имаш достатъчно дебит не виждам смисъл от буфери, хидрофори...

Ако машините не са инверторни, дебита не се променя.
Може да се направи, както писа Антон, с автоматична смяна на скорости. Не мисля, че това е от голямо значение.
Сложи буфер на вътрешната инсталация. От данните които даваш, ми се струва че няма. "Отвържи" машините да се разтоварват в него. От него подвържи друга циркулационна помпа, която да захранва само конвекторите. Те да я управляват.
Тоя стаен термостат не му виждам смисъла. Ако в друго помещение температурата падне по една или друга причина, кво правим- чакаме да изстине и голямото ли?
Много неясно си обяснил...

Какво имаш предвид-
pavelari написа:
Интересна ми е хватката с меренето на разлика вътре-вън - това ще може ли някой по подробно като принцип да го обясни /освен при управлението на циркулацията, то според мен трябва да се използва и за управление на самите термопомпи - доста инертно ми се вижда това отопление, особено ако го ползваме само през деня, както е при мен/.
Ако мислиш за автоматично намаляване на температурата на флуида според външната температура... то си зависи от контролера на машината. Той трябва да има такава логика-ще го обясняват разбиращите. Води се плаващ сетпойнт.
Инертно? - обясни.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Термопомпена система - за професионалисти!!!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: