• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 12
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
kuuuuuul - майстор
Да си представим следния вариант,колектора празен се е напекъл здраво,включва се помпата и в първия момент имаме много пара която си заминава на вън,евентуално една част ще кондензира но все пак при всяко включване ще имаме загуба на флуид и ще трябва често да се долива :?
Тани - модератор
nnikbg написа:
Нямам представа защо не тръгва. В Гугъла търся "Курс за обучение на инсталатори на слънчеви водонагревателни системи" и се появява това за което говоря

[PDF] Курс за обучение на инсталатори на слънчеви водонагревателни системи
Формат на файла: PDF/Adobe Acrobat - Бърз преглед
Курс за обучение на инсталатори на слънчеви водонагревателни системи. Разработен от: Черноморски регионален енергиен център в рамките на проект: ...
http://www.earth-net.info/earth-net_bg/ ... ../SWH.pdf

Като го стартирам от Google.bg си се отваря. Дано не съм досадил на някого. Чао
Явно си го направил с копи->пейст и затова не е станало , този линк вече работи :


http://www.earth-net.info/earth-net_bg/ ... df/SWH.pdf

сега ще го прегледам. Благодаря от името на всички!
LazarGanev - "Велик майстор"
kuuuuuul написа:
Да си представим следния вариант,колектора празен се е напекъл здраво,включва се помпата и в първия момент имаме много пара която си заминава на вън,евентуално една част ще кондензира но все пак при всяко включване ще имаме загуба на флуид и ще трябва често да се долива :?
Няма накъде да избяга парата, защото системата е затворена, но е без обезвъздушител. Помпата не е много по-различна, просто има по-голям остатъчен напор (не съмзапомнил колко, но мога да проверя. Това се налага, защото не е пълна цялата система с флуид и като вземе да тласка помпата по едната тръба нагоре, другата се изпразва и няма кой да и помага. Ако бойлерът се загрял, консумация няма и помпата е спряла, тогава наистина колекторът загрява доста. Ако в това време е имало разход на вода и бойлерът е изстинал, трябва да се включи помпата. Ако е колекторът е загрял над 180-190°С помпата не включва, поради опасност от стагнация на течността. Ако е до по-ниска температура помпата си тръгва, водата от първите количества течност, влязла в колектора се изпарява, но течността не стагнира,а като злезе от колектора започва да се охлажда и да кондензира - проблеми за работата няма
Тани - модератор
kuuuuuul написа:
Яааа,ми тя интересна тази идея,само обезвъздушаването ме притеснява.За изплащането на системата сме говорили много,най-грубо около 200-250лв/годишно,за себе си съм стигнал до извода че трябва да се избере разумния минимум.В момента обмислям да си направя още едно колекторче което да помага в дните с по малко слънце,а през другото време да се покрива :?


Всъщност не си отговорил на въпроса ми ти лично за колко години ще си върнеш инвестицията?
filmatoplo - майстор
Няма такова нещо при нормални условия панела да е на 130 гр и помпата да включи , няма как панела да остане неразтоварен и да вдигне толкова.Сутрин контролера сравнява температурите на бойлера и панела в диапазон 10-70 на бойлера и 40-99 на панела и пуска или спира помпата с диференциална разлика от 3-10 гр в приоритет на панела .
kuuuuuul - майстор
Тани написа:
kuuuuuul написа:
Яааа,ми тя интересна тази идея,само обезвъздушаването ме притеснява.За изплащането на системата сме говорили много,най-грубо около 200-250лв/годишно,за себе си съм стигнал до извода че трябва да се избере разумния минимум.В момента обмислям да си направя още едно колекторче което да помага в дните с по малко слънце,а през другото време да се покрива :?


Всъщност не си отговорил на въпроса ми ти лично за колко години ще си върнеш инвестицията?
Мойта с-ма е около 1000лв и се надявам за 6-7г. да се изплати :?
Тани,имаш ли възможност за още един бойлер и него да пускаш когато е жега?

За другата с-ма лятото спре ли веднъж скоро няма да тръгне защото празния панел ще загрее много бързо което означава че трябва да върти постоянно(в момента съм включил само 80л бойлер и темп. му е 60гр а колекторите са 68гр при постоянно въртяща помпа.

П.С. Немога да се справя с тези цитати :sad: оправих цитата :)
LazarGanev - "Велик майстор"
:-D при тази система на Вайлант логиката е друга и точно това е тънкостта - ако няма консумация на вода и бойлерът стигне 90°С - вече няма нужда от подгряване и помпата се спира за да не се натоварват температурно компонентите. На панела няма какво да му стане - той е една купчина мед, за която 200°С са никакво натоварване. Течност в него няма и няма за какво да се притесняваме.Много умни идеи има в тази система, акто разбира се има и някои неща с които трябва да се съобразяваме.
Едното нещо е, че трябва да се спазват наклоните на тръбите за да се осигури безпроблемно събиране на течността в бойлера. Второто нещо е, че има ограничение на височината - мисля,че беше до 11м разлика между панела и бойлера. Сега май чух, че има нови модели с 2 помпи последователно и панела може да се качва на по-високо.
Тани - модератор
kuuuuuul написа:

Мойта с-ма е около 1000лв и се надявам за 6-7г. да се изплати :?
Тани,имаш ли възможност за още един бойлер и него да пускаш когато е жега?
Ами моята ще струва около 4000 , но ще ми пести поне 600-700 лв годишно , та времето е същото 6-7 години :-D Ако взема да смятам и за подгряването на басейна киловатите , ще е за много по-кратко, но него го смятам като бонус и не го включвам в сметките.
Не винаги по-евтиното е по изгодно! Контролера може да е скъп , но ми позволява много голяма гъвкавост и адаптивност на системата. Бойлера е приоритетен , но мога да ползвам какво ли не за излишната енергия. Пролет и есен дори смятам да подпомагам отоплението - киловат да е АВАНТА е :-D Всъщност системата в момента е само скелета на проекта .По нататък ще има повече колектори , буфер , термопомпа , някакъв алтернативен котел за най-студените дни и евентуална липса на електричество , но това ще е в бъдеще след години. В общи линии спестеното ще се реинвестира , та изплащането ще продължи дълго (:
За другата с-ма лятото спре ли веднъж скоро няма да тръгне защото празния панел ще загрее много бързо което означава че трябва да върти постоянно(в момента съм включил само 80л бойлер и темп. му е 60гр а колекторите са 68гр при постоянно въртяща помпа.
Идеята е само в аварийни ситуации да се справя , а и по време на ваканция да речем! През другото време ще гледам да я натоварвам , за да не се стига да прегряване!

Прикачен файл

product_147.jpg
product_147.jpg (33.61 KиБ) Видяна 4084 пъти
kuuuuuul - майстор
Е,щом имаш и басейн няма от какво да се притесняваш,а и голямата консумация оправдава парите.
Тани - модератор
Всъщност нямам още на практика , но и той е в проекта , като неразделна част от системата! Просто няма да има какво да се прави толкова излишна топлина , а за да е ефективна системата целогодишно , то си трябва доста колекторна площ. Всъщност за това лято ще съм само с един колектор , но ако видя зор мисля , че един ей такъв ще ми свърши идеална работа. Дано и тревата да е поникнала дотогава!

http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?t=22326
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 12

Тема "Слънчева инсталация със защита от прегряване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: