• 1
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Virtex - майстор
вт фев 11, 2020 10:03 amkuuuuuul написа:
Тогава аз си наех куриера защото намерих по евтино от тях,но сега и техния е горе долу толкова.
Пускането си е от мене самостоятелно.
С фреона с който е написано.
Не ми се пише щото хората не четат или не вярват на написаното.Ако има конкретни въпроси ще отговаря.
Доволен ли си от твоята термопомпа и за колко време я ползваш ?

Забелязал ли си при какви температури какъв разход дава спрямо отдадената енергия ?
omegaart - напреднал
Малко да бутна темата и да напиша данни дето малко хора знаят или показват.

Разход на помпите ми 2 броя малка 5кв и голяма 7кв ( Дайкин 2ра ръка от Phoenix )

Малка вързана за подово отопление на близо 100кв на етаж 1 + баня на 2рия етаж

Голяма вързана с бойлер и водни конвектори ( 150лт + 6 конвектора ) , като конвекторите се ползва основно 2 броя на 2ри етаж изцяло.

На графиката е разделено всичко за 24ч ( през деня спрях голямата защото никой нямаше и не ползва 2ри етаж и няма смисъл ).

данните са от 00:30 8.1.2021 - 00:30 9.1.2021

Като цяло съм доволен , сметките са ми по-малки от еквивалетна къща с ГАЗ и още по-малки от еквивалентна с пелети. Единственото по-евтино е на дърва и с нещо крадено :)

Последния месец 6 ноември - 6 декември платих 370лв ток за цялата къща + помпите.

Основен враг на помпите е мъглата и в ноември/декември имаше доста при мен ( до София )

Декември/Януари не е излезнала още сметката , ще я допълня като излезе , но трябва да е доста по-малко защото беше доста по-топло.

п.с. къщата е без изолация , предстои тази година.

Прикачен файл

24hALL.PNG
omegaart - напреднал
Понеже няма опция за редактиране ( не намирам ) и големия интерес какво и как съм направил за да имам тези данни.

Ето информацията , задължително е да имате компютърни познания , не е 1-2-3 !!!
Aз съм го направил с Raspberry pi ( 3b в моя случай ) и един модул от англия като добавка , че се оказа доста играчка иначе да подкараш нещо да чете стойностите.

Raspi лесно се намира

модула е - > http://lechacalshop.com/gb/internetofth ... oncms.html

инсталацията елементарна има много добре описано ръководство и съдействие от човека които продава модула.

Общо взето като се вземат частите и има инсталирана операционна система на расберито

това се прави и е готово

https://www.reddit.com/user/_LeChacal_/ ... art_meter/

Само , че аз си го направих да не е в облъка ами локално да си пише на компютъра ми.

има база данни Influxdb и grafana за да изкарва от базата стойностите.

не е перфектно ама на мен ми върши работа.
dilait19 - специалист
пон яну 20, 2020 4:34 pmянко написа:
Мотам се,още не мога да реша какъв топлообменник,и дали да е вътре или вънка във външното тяло
По принцип най добре и компресора да е вътре,така ги правят в скандинавските държави даже и Русия.При преправянето има малко повече работа... :prayer:
шоп - майстор
нед яну 17, 2021 11:30 amdilait19 написа:
най добре и компресора да е вътре
+ 1

Разбира се, кой иска едно 30-40 килограмово желязо нагрято до 60-70 и повече градуса да е навън на студа.
Това да огромни топлозагуби.

Когато компресора е вътре на топло, няма нужда от картерен нагревател ( пак икономия ) и компресора стартира винаги с една приятна температура на маслото от около 20 градуса и живота на компресора се увеличава :-)
янко - специалист
Няма ли да е проблем да се удължат тръбите със по 3,5 м?Аз докато се чудех какъв топлообменник да взема ме удари корона кризата и няма кинти за нищо,от известно време обмислям да направя кожух на оригиналния топлообменник,но не намирам дали някой го е правил
шоп - майстор
нед яну 17, 2021 4:03 pmянко написа:
от известно време обмислям да направя кожух на оригиналния топлообменник,но не намирам дали някой го е правил
Какъв кожух?
Ако бе ефективно, досега да бе въведено като масова практика.
omegaart - напреднал
Българина ако беше толкова инженер колкото говори/пише щяхме да сме Япония , но уви сме си тук и ще продължим още дълги години.

:)
speka_rs - майстор
нед яну 17, 2021 1:31 pmшоп написа:

Разбира се, кой иска едно 30-40 килограмово желязо нагрято до 60-70 и повече градуса да е навън на студа.
Това да огромни топлозагуби.

Когато компресора е вътре на топло, няма нужда от картерен нагревател ( пак икономия ) и компресора стартира винаги с една приятна температура на маслото от около 20 градуса и живота на компресора се увеличава :-)
И аз съм го мислел това нещо, ама не знам дали ще успее да се преформи със оригиналните части. Защото ако трябва да се прави всичко със нови части, ще излезе доста скъпо.
шоп - майстор
пон яну 18, 2021 10:21 amspeka_rs написа:
ама не знам дали ще успее да се преформи със оригиналните части.
Нужни са няколко метра медни тръби.
  • 1
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32

Тема "Термопомпа phoenix" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: