• 1
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
preslav - майстор
вт ное 19, 2019 10:05 amandy_forresite написа:
Човек да не попита нещо... При мен в момента температурите са с около 5 градуса по-ниски отколкото във Варна. В същински зимни условия разликата достига 15 градуса. В 10-ина дни от годината бия Мусала по студ, ха-ха. Не споделям написаното в една посветена на отоплението статия, че до 10 градуса външна температура е пресилено да се говори за отопление. Аз се отоплявам при толкова. Все пак това са 13-14 градуса разлика в сравнение с вътр. t°C.
Като изключим Варна, където много трудно се задържа сняг и ако не е хапещият вятър все едно е дълга есен, то в Западна и Северна България снеговалежът и най-вече студът са от друга лига. За планинските части е ясно. Няма спор кой тип машина е по-добрата от гл. т. на работа при всякакви атм. условия при 7/35°. Не сравнявам въздушна при 7/35 с водна, напъната до 12/50°. Еднаква употреба. При мен средната за есенно-зимния период е около 0°С. Дори W/W има и естетическо предимство - няма го металният сандък с вентилатор върху или непосредствено до фасадата.
Може да имам кладенец, терен за копане и трифазен ток, но нямам другите съществени за целта компоненти. Липсва ми навитата тръба в пода, имам само радиатори, които съм избрал за топлоносител 60 градуса и нагоре, няма външна ТИ. Така че искам нещо скромно до 8.5-9.0 kw на въздух да прибутва по нещо там и по възможност до 3000 лева. То че няма да се ходи по къси ръкави ... Може да бръмчи през половината зима с цел да мъкна по-малко 15 кг опаковки с бонбони от черен шоколад. "СОР" на RB-то стига за 8 ст/kwh топлина. Реален СОР=3 при правена въздухарка/вода възможен ли е до +3°? Или да не се занимавам?
Някой за пластинчатите ТО за R32 да каже как да се ориентирам или да хващам един 1м2 под мишница :) За
Очевидно питаш на неправилното място, но също така очевидно "чуваш" от климатици щом смяташ сам да си правиш темопомпата - защо не закачиш манометрите на някой работещ климатик или бъркам и така не може да се разбере на какво налягане работят R 32 машините. Друго нещо също ми е интересно (просто не съм в час с темата), защо всички самоделки ги правят с някакъв нов топлообменник, не може ли топлообменникът от вътрешното тяло да се облече с водна риза, примерно преправен бойлер? Не съм запознат и с вредите, които би могъл да нанесеш на екологията, но надали ще нарушиш водния баланс на региона ви, водата, която помпиш от кладенеца не я изхвърляш, просто я пресипваш от единия в другия кладенец. Иначе в твоя случай съм напълно съгласен с разсъжденията на Лазар - при температури на водата близки до тези на въздуха печалбата от ТП W/W се изяжда от сондажната помпа, може би някъде около 0-та вече ще си на далавера, но като се вземе предвид сложността на системата пак не се знае колко ще си напред пред въздухарка, която е сметната да работи по този начин. Аз лично не бих се захванал да си преправям сам климатик в ТП, освен ако климатикът не ми е изпаднал без пари или много силно ме влече да експериментирам с откриване на топлата вода. Беше споменал за някакъв бюджет от 3000 лв. не знам какво включва този бюджет, самото външно тяло? Гледам, че има готови изделия на двойно повече пари, но пълен комплект с всичката му автоматика, помпи и т.н. - съвсем примерно, първото, което ми изпадна в нета https://bgr.bg/shop/%D0%B8%D0%BD%D0%B2% ... ura-cryst/ дали пък ако не се понапънеш няма да си спестиш безброй ядове?
ср ное 20, 2019 5:45 ampreslav написа:
...
Пресли, даже тука ми излиза натрапчива рекламка за някакви Гео..., дето за конкретната мощност е по евтина, а сигурен съм и Андито я вижда.
Предпочитам готово,на 9-10 киловата, за 6 и нещо.
ИИииииивинтуално за новата къщичка.
radius - майстор
Почвай да дебнеш ибея за едно Екоданче, ще ти излезе наполовина.
Билян - специалист
ср ное 20, 2019 2:07 pmТрифон П.Трифонов написа:
ср ное 20, 2019 5:45 ampreslav написа:
...
Пресли, даже тука ми излиза натрапчива рекламка за някакви Гео..., дето за конкретната мощност е по евтина, а сигурен съм и Андито я вижда.
Предпочитам готово,на 9-10 киловата, за 6 и нещо.
ИИииииивинтуално за новата къщичка.
Бягайте от тази реклама за Гео..... Пълен боклук. Аз изпатих с тях писал съм в форума за измислицата наречена от тях термопомпа.
Момчета мисля, че сериозно се отклонявате от темата:

Тук говорим за изключително успешно и кардинално решен проблем с топлото в къщи от Емил, и то на не повече от 1/3 (една трета) от цената на това за което говорите.

Напомням ви, че тази термопомпа не е по-малко истинска от купешките, като продължава да се доказва с БЕЗАВАРИЙНА и икономична работа вече 10 (десет) години. Да не говорим, че е клонирана вече в няколко десетки хиляди бройки в родното БГ и никой досега не е чул за проблеми с тях. Дори напротив - намирам само доволни собственици, какъвто между впрочим съм и аз.

И накрая искам да ви помоля да прочетете отново името на този форум. Призиви от сорта на "обади се на еди коя си фирма да ти изгради еди каква си инсталация" мъничко се разминава с основния мотив на форума.
radius - майстор
ср ное 20, 2019 4:34 pmdanny72 написа:
Да не говорим, че е клонирана вече в няколко десетки хиляди бройки в родното БГ и никой досега не е чул за проблеми с тях.
Прав си, поне в тази тема не мисля, че трябва да се говори за вода/вода.
Екоданите, за които говоря, излизат при късмет към 3000лв., мисля че са добра алтернатива, а откъм софтуер и възможности са супер-дупер. И пак има място за творчество - може да си направиш сам инсталацията ( като мен).
Някакво серийно производство ли има, че говориш за хиляди бройки?
andy_forresite - майстор
Има една друга фирма започваща с Гео, но те не предлагат въздухарки. На мен ми трябва за спомагателно, да не кажа временно, отопляване. Водата да върви по същата система от тръби и някой мод с разпределители заради конвекторите. Моноблок не искам, но благодаря на radius за предложението.
Иначе тази за 7200 ми хвана окото. Външният вид е много добър и управлението е приятно. Аз ще се напъвам, ама първо нека се видя с Дани. Днес бях в града...по никое време. Предположих че в 2 часа след обяд е мега неудобно за такива разговори.
И въобще не разбирам от тази техника. Не различавам ресивър от течноотделител :)
не знам какви части ще трябват. Определено няма да е по пОчина направи сам.
a_stoev - майстор
вт ное 19, 2019 10:05 amandy_forresite написа:
Липсва ми навитата тръба в пода, имам само радиатори, които съм избрал за топлоносител 60 градуса и нагоре, няма външна ТИ. Така че искам нещо скромно до 8.5-9.0 kw на въздух да прибутва по нещо там и по възможност до 3000 лева.
С пръдня, боя не става. Това което искаш няма да стане. 60*С не е по силите на съвременни фабрични машини, то искаш с правеняк да ги направиш. Смени радиаторите с конвекторите, или увеличи /удвои/ площта.
Направи си изолацията. Като нямаш пари и не може да спечелиш да платиш на някой, сложи си я сам. Неграмотни мангали как слагат изолация? всеки лев в изолация ти спестява няколко в инвестиция за техника за отопление. Бюджета ти стига само за външно тяло /втора ръка/ топлообменик, контролер, помпа?
янко - специалист
Здравейте,какъв топлообменник трябва за инверторен шарп на 110в,навремето ми го продадоха за дванайска.На външното тяло пише някакви числа в киловати ,най голямото е 3,6 ,и 11а и 13,2а,всичко е на японски.С него отоплявах стая 13-14квадрата ,с 2 външни стени без изолация,върху гараж ,граничеща с неотоплявани помещемия,и в най-големите студове не е имало проблеми.И какъв мидел да е,масово слагат каори,но на две места за един модел дават различни мощности.За сега съм се насочил към каори К040 18С, или К040 24С.
Този дали ще стане https://www.technobg.com/Plastinchat-to ... 23-30-7-kw
шоп - майстор
Фреона какъв е?
  • 1
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32

Тема "Термопомпа phoenix" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: