• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 16
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
king82 - специалист
предстои ми изграждане на локално парно с камина за вграждане с ВР тип: http://www.prity-bg.com/Products/produc ... oductid=18 и алуминиеви радиатори(не знам точно какъв вид) Н60 или ако идват много глидери - Н70.Разположението на стаите е следното Изображение

Апартамента е тухлен,външна изолация, сменена дограма, остъклени тераси.
Та вапроса е по колко глидера да са радиаторите във всяка стая - Хола и кухнята са обединени, камината ще е в хола. Радиатори ще има в останалите стаи и,в кухнята, малко радиаторче в коридора,бойлер и лира в банята.
Ако се смята по 180 вата на кв.м и използвам глидери Н60, става че колкото са квадратите толкова са и глидерите.
Ама като се сумират пак е далече от 18 киловата на камината, а по малка като за мене на прити или не, на подобна цена не намерих.
Дано е станало ясно от всичко това.БЛАГОДАРЯ предварително за вашите мнения
Последна промяна от king82 на пон юли 05, 2010 7:13 pm, променено общо 3 пъти.
filmatoplo - майстор
Снимка има ама не си обозначил местата на радиаторите и местото на камината . :?какви са ти въпросите -само за вида на ребрата ли питаш .Как си сметна тогава необходимата мощност на камината .
king82 - специалист
вече се оправих и със снимката и с въпросите :)

Изображение
king82 - специалист
Аз ги смятам така:
16 глидера в малката спалня
20 в по голямата
4-5 в коридора
4 или лира в банята
12 в кухнята
и бойлера и следват няколко въпроса:


1. Какво става когато бойлера загрее и напрактика не е консуматор,а и малката спалня мисля да не я топля неисвестен брой години защото засега сме само аз и жена ми?
2. Какъв трябва да е обема на разширителния суд?
3. Кой вариант е по-добър: повече глидери Н60 или по-малко Н70?
4. Има ли други марки подходящи камини на подобна цена и параметри?
Пак благодаря за отговорите ви добри хора!
filmatoplo - майстор
Не че няма , ама по рядко са хаш 700 . поне при моите модели дето ползвам на Ерато .модел Ера и БГ са доста добри цена -мощност .
naskov - майстор
king82 написа:
1. Какво става когато бойлера загрее и напрактика не е консуматор,а и малката спалня мисля да не я топля неисвестен брой години защото засега сме само аз и жена ми?
2. Какъв трябва да е обема на разширителния суд?
3. Кой вариант е по-добър: повече глидери Н60 или по-малко Н70?
4. Има ли други марки подходящи камини на подобна цена и параметри?
Пак благодаря за отговорите ви добри хора!
1. Mоже да се повиши температурата на водата в камината. Трябва задължително да имаш термометър, за да я следиш. Не трябва да надвишава 90*
2. Може 10, 12, 13 или 16л. Поне такива се продават в търговската мрежа. Имам предвид РС за отворена система
3. Зависи от мястото, с което разполагаш
4. Мисля, че Прити имат и 16кВт камера с водна риза. Това, че радиаторите ти са с по-малка мощност не е фатално, защото мощността зависи основно от количеството дърва, които си сложил да горят
king82 - специалист
Благодаря ти да отговорите naskov . Прити имат 16 киловата камера , ама тя е ъглова и не ми пасва съвсем. Май няма други БГ камери с риза на подобни цени.
Последни 3 въпроса:
1. Има ли значение кой от този диапазон РС ще избера - по-малък, по-голям?
2. Колко вата помпа Грундфос да взема?
3. Препоръчайте ми ЮПС
naskov - майстор
1. НЕ
2. Грундфос 25/4 или 25/40 (според джоба)
pac_ - специалист
По-добре е да имаш малко резерв на мощност в радиаторите.Т.е. да са малко по-мощни(с някой глидер отгоре1-3).Като са с малко повече глидери не означава,че няма да топлят.Ще топлоотдават нормално и ще имаш малко резерв.Като са малко по-големи радиаторите може камината да работи на по-ниска температура,защото имаш повече площ на топлоотдаване.Радиатора в коридора е добре да е по-близо до входната врата.Ако входа е с/у банята,малко е далеч и няма да се справи добре с отоплението на коридора.За помпата "Grundfos" е добър избор ,само да не Си купиш едно китайско копие с име "Taifu"!За разш. съд ,ако нямаш място има модел за таван.Много е удобен.И малко по-голям да избереш не е голяма грешка.UPS-а е добре да е синусоидален.Евтините с правоъгълен импулс на изхода ,съкращават живота на помпата.(Имаше тема в която се обясняваше подробно всичко за едните и другите UPS-и).
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 16

Тема "Локално парно - ВЪПРОСИ !!!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: