Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
нед дек 05, 2021 1:22 pmls1 написа:


Чакам да станат 300лв, Лазар нали така каза. Верно, за ноември беше прогнозата, но пък не каза кой ноември май... :-)
Природният газ от 01.12.2021 е с 10% нагоре
от 01.01.2022 и тока ще го изстрелят яко нагоре....
вдигат минимална заплата, говори се за скок на акциза при горивата...

Няма икономическа логика пелетите да поевтинеят, колкото и да съм оптимист и да ми се иска.

Единствен лъч надежда е 100% забрана за износ на дървесина и пелети.
prascho - майстор
Спокойно, след 1-2г ще отмине инфлационния шок и ще започнат дефлационните процеси. Истинската икономическа криза от напечатаните пари, която ще постави цените на мястото им.
LazarGanev - "Велик майстор"
нед дек 05, 2021 1:22 pmls1 написа:
Чакам да станат 300лв, Лазар нали така каза. Верно, за ноември беше прогнозата, но пък не каза кой ноември май... :-)
Триста сигурно няма да станат, защото всички енергоносители поскъпнаха, но отдавна се отдалечиха от октомврийския пик 650лв (за Варна, в София стигнаха и повече). Още през ноември цената им падна под 500лв и продължава да пълзи надолу. И как няма да падне цената, след като вносни качествени дървесни пелети се продават по 600лв с платено ДДС и всички такси?
нед дек 05, 2021 2:32 pmшоп написа:
нед дек 05, 2021 1:22 pmls1 написа:


Чакам да станат 300лв, Лазар нали така каза. Верно, за ноември беше прогнозата, но пък не каза кой ноември май... :-)
Природният газ от 01.12.2021 е с 10% нагоре
от 01.01.2022 и тока ще го изстрелят яко нагоре....
вдигат минимална заплата, говори се за скок на акциза при горивата...

Няма икономическа логика пелетите да поевтинеят, колкото и да съм оптимист и да ми се иска.

Единствен лъч надежда е 100% забрана за износ на дървесина и пелети.
Природния газ с 10%, токът също с толкова нагоре, а пелетите с 100, даже 150%. Не знам кога и до колко цените ще се нормализират, но според мен никой повече няма да си купи камина или котел на пелети, а напротив, ще има доста отказали се. Алчността на търговците уби целия отрасъл, за съжаление. Повишение на цените за година от порядъка на 10 до 15 % са приемливи, но двойно, че и по-голямо увеличение правят пелетите ненужни. А със тях и горели, камини, производители, инсталатори...
LazarGanev - "Велик майстор"
След като постоят малко на платото, цените на пелетите ще паднат със същото темпо, с което се качиха. Е, разбира се няма да паднат до същото ниво. С газа ще е същото. И новите клиенти ще продължават да се увеличават, защото алтернативите не са много
нед дек 05, 2021 3:58 pmLazarGanev написа:
След като постоят малко на платото, цените на пелетите ще паднат със същото темпо, с което се качиха. Е, разбира се няма да паднат до същото ниво. С газа ще е същото. И новите клиенти ще продължават да се увеличават, защото алтернативите не са много
Помня колко трудно и бавно се разви тоя пазар. Нови клиенти ще има само ако цените са им по-изгодни, отколкото на другите енергоносители. Също да има сигурност, как може да са сигурни че цените следващата година няма да се удвоят отново:)). Ток, газ поне се контролират от държавата. Скачат с едни 10, 20%. Аз много съжалявам, че нещата се развиха така. Във края всички ще загубим.
LazarGanev - "Велик майстор"
Е, колко трудно да се е развил пазарът на пелетни съоръжения - много по-бързо от пазара на газови котли. Само че до това лято цените на пелетите не бяха мръднали цели 10 (десет) години. Помня времето, когато Ерато бяха лидери на пазара, произвеждаха и пелетни съоръжения, и пелети. Техните пелети бяха едни от най-качествените и на цена 390лв, но ги нямаше свободно, а който си купи тяхно пелетно съоръжение, после с фактурата има право да си купи 2т от техните пелети. Ама токът тогава да е бил 12-15ст., а сега при ток 75ст и двойно по-скъпа дървесина, двойно по-високи заплати, няма как да остане същата цена на пелетите. Дълги години цената на пелетите се натискаше надолу главно от малките производители, които продаваха евтини пелети от крадени дърва, без плащане на ДДС. Големите производители изнасяха навън пак евтина продукция, макар и с платен данък. Нашите пелети бяха най-евтини, изнасяхме ги, сякохме безконтролно горите, но балонът се пукна. Сега нашите пелети са най-скъпи, по-скъпи, отколкото в Германия и Австрия и започнахме внос. И сега нашите производители ще трябва да се научат да произвеждат от скъпи материали евтина и качествена продукция, за да се борят с конкурентния внос. Това вече е ПАЗАР, досега беше бой на негри в тъмна нощ. Сега много производители ще отпаднат, но по-гъвкавите ще останат и ще произвеждат качествена и конкурентна продукция, а не както примера по-горе - българският производител слага 300-400 грама по-малко в чувала, а турският 100-200гр повече. Преди месец поради липса на всякакви варианти, купих един тир пелети в биг-бег по 1100кг. Обаче като дойдоха гледам че са с различна височина и косата ми се изправи, викам си тоя път се изложих. Нарочно поръчах и купих кранова везна, за да мога да ги тегля и така да ги давам - всеки да плаща реалното количество. Обаче като взех да ги тегля с изненада установих, че всичките са точно по 1100кг, независимо от височината - явно някои са леко по-дебели. Така че при съвременната техника никой не може да ме убеди, че липсата на 400гр в чувала е случайна - явно така е настроена линията, нарочно

Прикачен файл

Big bag.jpg
Последна промяна от LazarGanev на нед дек 05, 2021 7:44 pm, променено общо 1 път.
ls1 - напреднал
Топливо Варна дават в момента цена Керпи 720лв/тон.
LazarGanev - "Велик майстор"
Всеки е свободен да купува от където пожелае :-D
pepi3196 - специалист
нед дек 05, 2021 7:27 pmls1 написа:
Топливо Варна дават в момента цена Керпи 720лв/тон.
Да си ги заврът.........

За суровина която е отпадък и разхода да стане пелет е 150лв.им пожелавам да ги изядат мишки 🙂

Тема "Мнение за производители на пелети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: