Най - вълнуващия въпрос зимно време.
пет сеп 07, 2018 10:26 amSvezar написа:
Украинските са средна хубост /то няма как да са супер, щом от Украйна идват до тук на цена под нашенските/ ,ако няма хич какво друго да се купи...взимайте,но определено не ги препоръчвам като основен избор !
Явно се е променило качеството.
Първите пелети, дето изгорих, бяха украински чам- 15 чувала.
След това пробвах твърда дървесина от няколко места, по 5-6 чувала.
Накрая минах на слънчоглед.
Украинските бяха най доброто.
sispol - напреднал
пет сеп 07, 2018 12:08 pmТрифон П.Трифонов написа:
пет сеп 07, 2018 10:26 amSvezar написа:
Украинските са средна хубост /то няма как да са супер, щом от Украйна идват до тук на цена под нашенските/ ,ако няма хич какво друго да се купи...взимайте,но определено не ги препоръчвам като основен избор !
Явно се е променило качеството.
Първите пелети, дето изгорих, бяха украински чам- 15 чувала.
След това пробвах твърда дървесина от няколко места, по 5-6 чувала.
Накрая минах на слънчоглед.
Украинските бяха най доброто.
Порвърждавам. Преди 2 години бяха хубави. Миналогодишните се търпяха. Пепел малко и ниски калории. Сегашните предполагам съвсем са ги развалили.
Mizzo - помощник
Здравейте!
Искам да попитам някой ползвал ли е пелети Шейново. Иглолистни са. От магазина до нас казаха, че били по хубави от тези на Трон, но и цената им в момента е доста висока-460лв/тон. Проблема е че Трон явно са залети с поръчки и не могат да ми предложат поне за месец напред като не дават и никаква гаранция, че въобще ще могат, а и цената им в момента е 420лв за тон и то ако си ги транспортирам сам което с транспорта ми става 457лв за 3тона които ми трябват на мен. Та идва еднакво с тези на Шейново, но Тронските са проверени, а за тези от Шейново не знам нищо. Благодаря на всеки за отговорите и отзивите!
lebendi - специалист
През април взех 5-6 чувала пелети Шейново за проба и аз мисля че са по-добри от Трон-малко по калорични са и пепелта е по-малко.Не купих от тях,защото първо цената им беше висока и второ,че искаха да ме записват за след две-три седмици.
шоп - майстор
вт сеп 11, 2018 10:17 amMizzo написа:
но и цената им в момента е доста висока-460лв/тон.
То по-ниска цената няма как да стане :idea: Иде зима и нови цени на газта.
Миналата година закъсали купуваха пелети на цена над 500лв/т. Няма да се учудя тази зима цената да е + 20%

В другата тема, колегата Анди предложи климатик с цел икономия докато не се пали камината :idea:
Според мен при пелети над 400лв/тон колкото и качествени, сухи, без пепел, и точно 15 кг сметката и инвестицията не излиза. Ако добавим мърсотията, хамалогията, авансовите пари, напрежението...

При мен още миналата година с ТП вода/вода ми излизаше по-евтино от всегоривна горелка с донбаски въглища за 300лв/тон ( а те са мнооооого по-калорични от пелетите)

И последно гледам много хора преоткриха акумулиращите печки и евтината нощна ел. енергия. В ОЛХ и Базара цените им се вдигнаха:-)

Разбира се това е моментна конюктура на пазара. Утре може и друго да е изгодното:-), но доста пъти съм го писал тук: няма как да е евтин продукт, който се произвежда от една скъпа суровниа, енергоемко е и в което пелетизиране се влага супер скъпата ел.енергия и многократно се начисляват транспортни разходи и надценки по веригата :?
Mizzo - помощник
То, че ще се дават пари ще се дават след като съм закъснял, но покрай ремонти и ремонти и ремонти не ми остана време да помисля за пелетите. Та сега на по високата цена като нямам избор ще я дам, но само исках да знам дали са наистина качествени пелетите на Шейново. Да не стане да си купя пък да излезнат по зле и от по евтините. Затова питах и благодаря за отговорите.
filmatoplo - майстор
1 киловат час -е 10 стотинки :wink:
шоп - майстор
вт сеп 11, 2018 2:58 pmfilmatoplo написа:
1 киловат час -е 10 стотинки :wink:

Така е!
На ток, ЧЕЗ,ношна тарифа е под 13 ст кв/ч, това с инвестиция 50-100лв на стая за акумулираща печка срещу 5000-10000 лв за инсталация с камина или пелетен котел

или 6,5 ст при КОП =2
или 4.33 ст при КОП=3
или 3,25 ст при КОП=4

горното при климатик среден клас, нощна тарифа :idea:

При дневна тарифа ценита са х2, но и външните температури са по високи, хладилната машина работи по-малко и КОПа е по-висок.
Ценови клас на хладилните машини около 1500лв за брой. При 3-4 стаи инвестицията е съизмерима с пелетарника, но няма хамалогия, мърсотия и авансово плащане на гориво с неизвестно качество.
Последна промяна от шоп на вт сеп 11, 2018 4:48 pm, променено общо 1 път.
Ивелин Петров - специалист
Знам ли, аз закупих пелети ТРОН на цена от 5,45 лв/чувал в началото на месец Юни, като сметката я правя така:

Тегло на чувал - 15 кг
Цена - 5,45 лв/бр
Калоричност - 5 kWh/kg
Цена на килограм - 0,36 лв/кг
Цена на 1 kWh - 0,07 лв

Смятам, че сметката не излиза кой знае колко по-скъпа от електричеството.. Или бъркам? :?
filmatoplo - майстор
:wink: Калоричността е на изуст , по клони към 4 , отделно кпд на котлето не е 100% -та съм прав :wink: ама играем на това хоро заедно .

Тема "Мнение за производители на пелети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: