Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Svezar - специалист
wankata7108 написа:
Русенски слънчогледови пелети са с пепел 3,5/3,8 на 100.
Мдааа,напоследък чета разни мнения из форума,че слънчогледовите били много по-евтини от дървесните /което в масовия случай е вярно/,топлят повече,а сега се оказва че и по-малко пепел правят :shock: Започвам да се чудя,защо еджеба българския търговец който е всичко друго но не и глупав продава евтино нещо което е по-добро от друго доста по-скъпо,да не говорим че като производство е с много по-малък обем /тоест е и дефицитно/. Нещо ми намирисва работата....на кюспе някак ми намирисва :-D
шоп - майстор
Svezar написа:
wankata7108 написа:
Русенски слънчогледови пелети са с пепел 3,5/3,8 на 100.
Мдааа,напоследък чета разни мнения из форума,че слънчогледовите били много по-евтини от дървесните /което в масовия случай е вярно/,топлят повече,а сега се оказва че и по-малко пепел правят :shock: Започвам да се чудя,защо еджеба българския търговец който е всичко друго но не и глупав продава евтино нещо което е по-добро от друго доста по-скъпо,да не говорим че като производство е с много по-малък обем /тоест е и дефицитно/. Нещо ми намирисва работата....на кюспе някак ми намирисва :-D

Колега, има логика във въпроса Ви. Обаче защо приравнявате 0.5% пепел получаваща се от горенето на единица дървесни пелети, с 3,5-3.8% пепел получаваща се при горенето на слънчогледови пелети?!

Разликата е почти 8 пъти повече пепел при горенето на сл. пелети.!!!
Svezar - специалист
шоп написа:
Обаче защо приравнявате 0.5% пепел получаваща се от горенето на единица дървесни пелети, с 3,5-3.8% пепел получаваща се при горенето на слънчогледови пелети?!

Разликата е почти 8 пъти повече пепел при горенето на сл. пелети.!!!
Някак си съм прочел тройката като нула и реших че пепелта в слънчогледовите е 0,5-0,8 което не променя много факта че цената им е нереално ниска ако всичко което се пише за калоричността е вярно /че няма разлика с дървесните а даже били по-добри/ !
шоп - майстор
Svezar написа:
шоп написа:
Обаче защо приравнявате 0.5% пепел получаваща се от горенето на единица дървесни пелети, с 3,5-3.8% пепел получаваща се при горенето на слънчогледови пелети?!

Разликата е почти 8 пъти повече пепел при горенето на сл. пелети.!!!
Някак си съм прочел тройката като нула и реших че пепелта в слънчогледовите е 0,5-0,8 което не променя много факта че цената им е нереално ниска ако всичко което се пише за калоричността е вярно /че няма разлика с дървесните а даже били по-добри/ !

Svezar,

1 много малко горелки в Бг могат да горят сл. пелети.
2 много собственици на горелки инвестирали пари в този вид отопление не желаят да горят пелети произвеждащи в пъти повече пепел.
3 Цената на сл. пелети много скоро ще стане пазарна. Кога ли? Ами точно когато приключат евро субсидиите за замеделските производители :-D :-D :-D Можеме да смятаме, че досега отоплението на сл. пелети е било субсидирано.

Знам, че много лобисти ще ме нападнат по точка 3.

Като икономист и меркетолог, само мога да добавя, че пазара винаги се самоуравновесява. Демек...нямалавят се субсидиите-намаляват се площите на засят слънчоглед. Всички знаем, че сл. пелет е продукт от отпадъка от маслобойните. Но каква ще е цената на този отпадъчен продукт, когато намалява и липсва суровина? ВЪПРОСА Е РИТОРИЧЕН, а ОТГОВОРА ЛОГИЧЕН
Сливенски слънчогледови правят доста пепел. От 75 кг. препълнен бошовски пепелник, на ръка повече от 5 кила, но пък горят добре и топлят. Обявена стойност-2.83%. Не мога да сравня с други, щото горя само такива, а разхода ме устройва.
Шопе, за слънчогледовите мисля, че грешиш. Доближат ли цената на дървесните, никой няма да ги купува. Спомена ми за изгорените 20на чувалчета дървесни е, че не се налагаше да чистя котела на 2-3 дни, пък и са по калорични, поне на хартия. Та, при близка цена, отма загубиха клиентелата и мене барабар. Така го разбирам пазара.
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на вт яну 17, 2017 7:57 pm, променено общо 1 път.
lz2skt - специалист
Да,пазарът се самоуравновесява.Повечето хора са избрали слънчогледовите пелети да заменят отоплението им на въглища.Ако тяхната цена се вдигне в един момент те отново с нежелание ще се върнат на дърва и въглища.Потреблението на слънчогледови пелети ще спадне значително и какво ще остане да направи производителя на сл.пелети..да върне цените обратно за да продава продукцията си на същите нива.В годините назад сме се топлили на какво ли не в зависимост от цените на нафта,ток,дърва,въглища,брикети.На тавана имам какви ли не паметници на комунизма-нафтови печки,амумулиращи,ел.радиатори.С желание или нежелание хората пак ще се върнат на най-оптималното за тях отопление като цена.Като цяло българина зимата дава значителна част от мизерните си доходи за отопление.Не са чак толкова много желаещите да минат дори и на слънчогледови и да заменят дървата и въглищата въпреки мизерията и хамалуването.В малките населени места в провинцията масово се топлят на кюмбета и камини и готварски печки на дърва.Мислите ли ,че имат голяма част от тях възможност да си купят котел+горелка или пелетна камина ?Не.Предимно живеещите в апартаменти,санирани минаха на климатици и не им се цапа с дърва,въглища или пелети.Много малко хора като цяло преминават на пелети и то живеещи в къщи.Обикновенно имат водни отоплителни инсталации строени преди години и само добавят горелка.Голяма част от остаряващото ни население живее с минимални доходи и дума не може да става за пелетно отопление.Моите наблюдения са такива.За големите градове и промишлени зони може да стоят нещата по по- различен начин.Ако се вдигне много цената ,хората с малко повече пари ще си купят горелки за въглища и ще ползват тях,а останалите ще се върнат към старите начини за отопление.Нищо ново под слънцето.
ediv - специалист
Взех 10 торби украински,но явно не им е дошло времето за полуразпад :? Това е само в една от торбите, другите си нормални. След няколко дни ще кажа дали ги бива.

Прикачен файл

IMG_20170117_070528.jpg

Прикачен файл

IMG_20170117_072137.jpg
gnt69 - майстор
шоп написа:
3 Цената на сл. пелети много скоро ще стане пазарна. Кога ли? Ами точно когато приключат евро субсидиите за замеделските производители :-D :-D :-D Можеме да смятаме, че досега отоплението на сл. пелети е било субсидирано.

Знам, че много лобисти ще ме нападнат по точка 3.

Като икономист и меркетолог, само мога да добавя, че пазара винаги се самоуравновесява. Демек...нямалавят се субсидиите-намаляват се площите на засят слънчоглед. Всички знаем, че сл. пелет е продукт от отпадъка от маслобойните. Но каква ще е цената на този отпадъчен продукт, когато намалява и липсва суровина? ВЪПРОСА Е РИТОРИЧЕН, а ОТГОВОРА ЛОГИЧЕН
Русенския производител на пелети го познавам. Той произвежда белен слънчоглед след като го е купил на пазарни цени.Ценното е беления слънчоглед. Обелките няма какво да ги прави и е инвестирал в поточна линия за производство на пелети. Пелетите му са качествени. Познавам и още един производител на белен слънчоглед който продава обелките на ТЕЦ Русе на символична цена, защото няма какво да ги прави. А ако много поскъпнат слънчогледовите ще си купуваме по нискокачествени дървестни които пак са евтини. Все пак за това сме си купили всегоривни горелки ГРЕЙКО. :partyman:
andy_forresite - майстор
Скоро няма да спрат субсидиите. Това е все едно една седмица да си топлиш къщата с крехка получена от пелети топлина и при -15 градуса да спреш отоплението. По подобен начин ще се срине и селскостопанското производство, в частност производството на слънчоглед.
Ще има и много хора, които ще купуват пелети на каквато и да е цена, ако ще да са по 500 лева за тон. Само че такива като мен, като Трифонов ... 80% от всички нас, няма да купим и един пелет. Ще се отопляваме на друго. Аз например на климатици. Чиста работа колкото и противници да имат тук. Така че нека се лакомят производителите на пелети и нека ги продават на 500 лева/тон. В крайна сметка печалбите им ще се стопят като сняг през март. Е, щом това искат, добре, аз нямам нищо против :) Голям праз че съм дал 5000 за котел с горелка. То нали ми е много евтино и сега с него, та ще ме е яааад че няма да мога да се топля с него, та чак няма да има никакъв :lol:
gnt69 - майстор
То сега и свинщини продават. Някъде четох че слагали стебла и пити от слънчоглед, това гори ама не топли. Но винаги ще има и хубави пелети и калпави пелети. Калпавите ще си останат евтини докато хубавите ще поскъпват. Всички горелки и камини могат да горят хубави качествени пелети, но малко могат да горят некачествени пелети. Затова Трифон не го мисли, Той ще си купи от евтините некачествени и пак ще се топли. :partyman:

Тема "Мнение за производители на пелети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: