Най - вълнуващия въпрос зимно време.
silent - майстор
Тази поговорка е любима на българина....затова е затънал в кредити...и безпаричие ...но пък лъска имидж с неща които не може да си позволи....кара лъскава трошка модни дрешки и разбира се ай фон ай уотч...и всеки уЙкенд прави задръстване към село за бурканите на мама...спирам че ще ни ошамарят далече сме от пелетите...
Който ще да ме шамари. Не можеш ми преброи сопите по гърбината.
С тая нагласа и къф бил българина, си доста в страни. Озлобен, с което сам определяш местоположението си. Карай по спокойно, за по рахат живот!
Живял съм със 100 лв на месец, преди десетина години, та зная 2 и.....ш'са сетиш.
Нито карам лъскава кола, нито ме блазни ай-бай! Повече километри навъртам на колело.
Ходя за риба, влизам в дупки, спасявам и помагам на себеподобни, ширя се според възможности, чуждото не ме тегли, лигите ми не текат по невъзможни неща.
Споделям моите виждания, от реалният си живот. На който не му харесват, нека е така, вероятно има право, от неговата си гледна точка.
Ама да ми фърляш разни лафове като- виж колко прости сме, с ганьовата ни еснафщина, дето не се виждам в тая рамка....айде лека ти нощ и утре с по ведър поглед!

А, и Мама отдавна я няма, а буркани мога да ти пратя от моите две ръчички. Да опиташ само, ама с ляб!
Цецо - специалист
Много се отклонихте от темата , превърнахте я в в конкурс по красноречие.
tachman - специалист
Има ли някой да е ползвал иглолистни пелети от Сатовча? Мнения за тях? Благодаря!
bibobore - специалист
Нямам си на идея как е по другите населени места, но във Видин е луда история. Едва успях днес да поръчам един тон иглолистни пелети от Разлог на цена 650 лв/тон. Новия тир ще дойде на 680 лв. И това е възможно най-евтиното, което се предлага като цена.
ivangeorgiev4524 - помощник
Хората са го казали ,че не е луд този , който яде баницата .... Реално погледнато на тия цени не си заслужава грам , а производителите си повтарят едно и също , но като почнат да им купуват пелетите и то с камиони ( тирове) те няма да свалят цената ,а напротив . Това се нарича подигравка с бедния български народ.
ред меджик 682,50 за 1050 кг 50 лева транспорт до 2-3 палета ,за повече е нагоре цената
FRH пелети са на цена от 600 лева за 67 броя чували, транспортът е неизвестна цена
WOLF 585 лева за 67 чувала ,транспортът за 1 до максимум 2 палета е 70 лева
Най-евтините от 500 до 550 лева са на NMG и едно момче , което продава от Бяла , но и при NMG и момчето от бяла качеството е много ниско няма калоричност ,а пепел и шлака са много .
Цецо - специалист
Цената ще се вдига , защото предстой увеличение на тока.
ivangeorgiev4524 - помощник
вт юни 13, 2023 10:29 amЦецо написа:
Цената ще се вдига , защото предстой увеличение на тока.
Увеличението за битови потребители трябва да е около 3 процента , което на 200 лева са 6 лева .
Заради такива мнения от хора , които хвърлят на боб или си гадаят се получават такива увеличения , които не са оправдани. А пък прекупвачите само реват за помощи и скъп ток ,а в крайна сметка купуват къщи по Герман,Лозен,Панчарево и карат коли за над 50 000 лв
С уговорката, че става въпрос за конкретна инсталация, със 150KW се произвеждат 2 тона на час. Мели се на два етапа, грубо и фино. Няма белене и кой знае какво голямо сушене. С други думи, за един тон пелети отиват 75KW/h или 0.075MW/h. 100 лева за мегават = 7,5лева, 200лева за мегават = 15лева, 400лева за мегават - 30 лева. Ако инсталацията прави пелети от сурови дърва още с шумата по тях, ще трябва белене, по-мощен шредер и по- голямо сушене. Сушилните работят с обелените кори. Допълнителен ток се харчи за разпалване, подаване на въздух, транспортьори и т.н. Разходите за заплати, поддръжка и др. едва ли са се качили значимо от преди година. Как цената хвръкна от под 400 до над 800? Дървата за огрев от 70 лв/тон отидоха на 150лв. Бензинът беше около 2.60, сега е около 2.50. Заплати, масла, вериги, резачки, колко да са поскъпнали?
Отделно в цяла европа големите производители и заводи слагат панели (фотоволтаици) ,с които генерират голяма част от електричеството. В България също големите заводи започнаха да си правят електричеството сами ,за да оптимизират производството и по-малко да харчат.
Цецо - специалист
Сравнение кое е по-изгодно може да се прави след като има решение за новата цена на тока.Грешно е да се пресмята колко е себестойността на произведените пелети.Съпоставката трябва да бъде колко ще струва отоплението на едно жилище при сегашната цена на пелети (640 лв/тон) и с климатик след като се обяви новата цена на тока.
LazarGanev - "Велик майстор"
вт юни 13, 2023 10:29 amЦецо написа:
Цената ще се вдига , защото предстой увеличение на тока.
А каква е връзката между очакваното увеличение на битовия ток и себестойността или цената на пелетите?

Тема "Мнение за производители на пелети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: