• 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
evdoki - специалист
Здравей,
По-скоро за водното подово и ламинирания паркет.
Питането ми е свързано с избора на помпа за водно подово на еднофамилна къща на три етажа, като котела на твърдо гориво ще е в мазето, на първия етаж има 8 кръга с обща дължина около 500 м., на втория етаж 5 кръга с 400 м., третия етаж не е още изградена инсталацията. Цялата инсталация е изградена с Peх-Al-Peх (ако така се пише) с 16 мм. На първия етаж 95 кв.м е с гранитогрес, втория 85 кв.м ще бъде с ламинат. Та въпроса ми е- ако изключим за сега третия етаж, три помпи ли ми трябват, една при котела в мазето и на всеки етаж при разпределителите за подовото?
Ако има нещо неясно ще пояснявам.
AntonBM - специалист
Има много схеми на свързване...
Може да си с помпа за всеки етаж или една обща за всички подови серпентини.
Котела, щом ще е на твърдо гориво трябва да го направиш с вътрешен байпас и термостат за защита на входяща температура на топлоносителя в котела – т.е. още една помпа.
Бойлера, ако имаш такъв е добре също да е на отделна помпа, защото работи на по-висока температура и по-лесно се регулира температурата на водата за къпане с просто изключване на тази помпа.
Ако мислиш да слагаш радиатори или лири за баня, те също трябва да са на отделна помпа.
Уточни схемата, която мислиш да ползваш и ще ти кажа къде, каква помпа ти трябва.
evdoki - специалист
Благодаря за вниманието AntonBM
Не смятам да слагам лири или радиатор (може и да е грешка, по-късно ще разбера дали е така). Ако е възможно предпочитам помпа на всеки етаж за подовото. Бойлер ще има близо до котлето в мазето. Ако има някакви други применливи съм на линия.
AntonBM - специалист
Отговарям, но със забележката, че нещата са смятани ГРУБО!
На първи етаж подовото ти има мощност около 7 kW, при температура на подаване към подовото 45 и връщане 38°С (стандартно делта Т=8°) дебита който трябва да се постигне е 770 литра на час, а необходимият напор е около 4 метра воден стълб. Трябва ти помпа Grundfos UPS 25-60 работеща на 3-та скорост. За по-горният етаж е същата, а за последния може и да е 25-40, но само ако дължината на тръбите е под 250 метра.
Трябва ти регулация на температурата на входящата вода към подовото – котела ще подава по-висока температура. Той също трябва да има своя си помпа, но за да ти кажа каква, ще трябва да ми кажеш каква е неговата мощност.
evdoki - специалист
Благодаря за отговора.
Мисля да взема Виадрус 36 kW, чух добри отзиви от форума. За бойлер още не съм решил, но предполагам около 150 л.
AntonBM - специалист
За котела ти трябва помпа Grundfos UPS 25-80 – пак, ако се ползва на 3-та скорост или по-мощна, ако я ползваш на по-ниска. За бойлера и най-малките помпи вършат работа.
Котела наистина е хубав за парите си.
evdoki - специалист
Много благодаря. Задължен съм ти.
filmatoplo - майстор
Котел Виадрус :? става , но виж и тези на Сънсистем с вентилатора .Ако си само с водно подово -направи така , котел топлещ буфер поне 500 л -загрявайки го на 80-90 градуса ,после от него намаляш температурата на 45 градуса с трипътен смесителен вентил :wink: .Между котел и буфер помпа и трипътен термовентил отварящ поне на 60 градуса, а след буфера и трипътния смесителен вентил пак помпа за водното подово.успех :wink:
miloto - напреднал
=D>
filmatoplo написа:
Котел Виадрус :? става , но виж и тези на Сънсистем с вентилатора .Ако си само с водно подово -направи така , котел топлещ буфер поне 500 л -загрявайки го на 80-90 градуса ,после от него намаляш температурата на 45 градуса с трипътен смесителен вентил :wink: .Между котел и буфер помпа и трипътен термовентил отварящ поне на 60 градуса, а след буфера и трипътния смесителен вентил пак помпа за водното подово.успех :wink:
filmatoplo - майстор
miloto здравей :) направи ли нещо подобно .
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16

Тема "Водно подово и ламиниран паркет" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: