• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 22
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
stefan4087 - специалист
Здравейте,приятели на този прекрасен форум!Чудя се от къде да започна,защото не само съм в задънена улица ами нещо повече.Първо да изкажа благодарност за безплатните съвети,които давате,защото май
нищо не остана безплатно в горката ни държава.От година и нещо постоянно препрочитам всичко за Атмосите,тъй като миналата година си купих въпросния Атмос на 1зима,заедно с помпата,4бр.конвектори и
около 20м медни тръби фи 28 за 2500лв.Покупката я направих въз основа на вашите мнения и препоръки.Човека от който го купих/от Перник/го разглоби и наряза тръбите пред мен тъй като не му се качват дърва на 10етаж.Котлето беше в таванско помещение,а апартамента на 9етаж.Пропуснах да спомена,че съм от гр.ДОЛНИ ДЪБНИК обл. Плевен.
Тъй като бяха свършили финансите неможах да го инсталирам та продължавам тази година/дано да успея/.И да не останете с впечатление,че съм циция ще ви кажа защо се обръщам тук към знаещите.Като ходя по ПЛЕВЕН да купувам части за инсталирането
/БГтерм,Ерато,ИНТИЕЛ/ги питам-,,ДАЙТЕ някой спациалист/не майстор/
да инсталираме Атмоса те отговарят,че какво му е сложното.Взимаш помпа,колектори и ВиК части и си готов.Исках да взема и динамичен контролер на Интиел,но като ги питам има ли кой да го монтира само
вдигат рамене.Та да започна с неясните за мен въпроси,тъй като се очертава аз да му бъда кръстника.
1.Направих си буферен съд450л с 4 извода два по два срущуположно
за фи 28 медни тръби.На горното дъно направих извод 1/2 на който мисля да изведа автоматичен обезвъздушител в най-високата точка над бойлера/80л дипломат със серпентина серия Океан/.Котлето ще бъде под нивото на стаите в предверието за мазата 6кв.м.Къщата е 120кв.м.По схеми гледам буферите с два изхода.Мисля да свъжа с
първата помпа котела и буфера,като ще има трипътен термостатичен
вентил с двата извода на буфера,а със срещуположните два извода да включа трипътен смесителен вентил,втора помпа с филтър и клапа
до колектора.На първата помпа ще има байпас.Правилно ли ше е това свързване?
2.На първата помпа ще има контактен термостат В2000.На втората трябва ли да има?По схемите гледам втората помпа е на топлата вода.Така ли да я вържа?
3.Разширителния съд е 35л.Достатъчен ли е.И тук неясния въпрос за мен.Фабрично е на 1.5 атм.Тук препоръчвате друго налягане.Какво да
го оставя окончателно?Ще му сложа и сферичен кран с пълен отвор
по съвет от форума.
4.Бойлера е точно над котлето.Имам и трета помпа с цолски отвори.Дали няма да е голяма,защото не ми се дават пари за по-малка?Ще го захранвам от изходящата от котела.Къде да да му включа връщащата вода от изхода на серпентината.На щранга на
първата помпа или другаде?Иска ми се да е без трета помпа.Какво трябва да купя за да поддържа примерно 70гр.в бойлера и при падане на температурата да отваря за доподгряване.?На входящата ще сложа възвратна клапа без пружина.Става ли с електромагнитен клапан на изходящата от серпентината и какъв да бъде нормално/отворен или затворен/,тъй като казвате,че изходящата от серпентината е колкото в балона.
5.Пълнещият агрегат къде да го включа?И на какво налягане,тъй като има различни мнения във форума
Дано не съм дотегнал,че написах цял роман.От студунтските години не съм писал толкова.Още веднъж се извинявам и благодаря предварително.
Ако пък има някой от плевенско,който наистина разбира да пише.Естествено срущу заплащане.
naskov - майстор
Здрасти Стефане, ако можеш пусни една схема на това, което смяташ да правиш, пък ако има грешки ние ще коментираме. Едва стигнах до края на поста :)
filmatoplo - майстор
АТМОS.CZ това е сайта на Атмоса има на руски , там има дадени 42 схеми за свързване .
:wink: сложи предпазен клапан 2,5 бара , сложи и предпазен клапан по температура - свързан с охладителния контур на котела -двете тръбички 1/2 над капака .Конвекторите захрани с тръба фи-20 ако е Пекс , или фи-22 ако е мед .Помпа към конвекторите с параметри 32 -80 ако ти се вижда голяма или скъпа компромис -32-60 .Трипътния смесителен вентил който ще регулира водата подавана към конвекторите със задвижка ли ще е -по добре да е .Ако вземеш динамичен контролер ще си пълен автомат.Налягане в системата 1,5 бара -в съда 0,9 бара.35 литра е достатъчен , на буфера сложи също баланс 2,5 бара -понякога може да вдигне и 100 градуса .За бойлера помпа с параметри 25-40 стига.Тази помпа на котелния кръг с параметри 32-40 или 32-60 .Може да се ползват и двускоростни помпи -само тази към конвекторите нека да е 3 скоростна за да нагласиш дебита Делта Те -разликата вход изход на водата към и от конвекторите да е с разлика 10 градуса .Тоест ако влиза 70 градуса да излиза 60 градуса.Ще нагласяш и скоростта на вентилатора на конвекторите и помпа до постигане на резултата.Изолирай буфера мн добре .Юпиес задължително .Ако имаш възможност не слагай Пекс тръби а медни . :wink:Някога след монтажа прати снимки -ще бъде поучително .
stefan4087 - специалист
filmatoplo написа:
АТМОS.CZ това е сайта на Атмоса има на руски , там има дадени 42 схеми за свързване .
:wink: сложи предпазен клапан 2,5 бара , сложи и предпазен клапан по температура - свързан с охладителния контур на котела -двете тръбички 1/2 над капака .Конвекторите захрани с тръба фи-20 ако е Пекс , или фи-22 ако е мед .Помпа към конвекторите с параметри 32 -80 ако ти се вижда голяма или скъпа компромис -32-60 .Трипътния смесителен вентил който ще регулира водата подавана към конвекторите със задвижка ли ще е -по добре да е .Ако вземеш динамичен контролер ще си пълен автомат.Налягане в системата 1,5 бара -в съда 0,9 бара.35 литра е достатъчен , на буфера сложи също баланс 2,5 бара -понякога може да вдигне и 100 градуса .За бойлера помпа с параметри 25-40 стига.Тази помпа на котелния кръг с параметри 32-40 или 32-60 .Може да се ползват и двускоростни помпи -само тази към конвекторите нека да е 3 скоростна за да нагласиш дебита Делта Те -разликата вход изход на водата към и от конвекторите да е с разлика 10 градуса .Тоест ако влиза 70 градуса да излиза 60 градуса.Ще нагласяш и скоростта на вентилатора на конвекторите и помпа до постигане на резултата.Изолирай буфера мн добре .Юпиес задължително .Ако имаш възможност не слагай Пекс тръби а медни . :wink:
Благодаря на НАСКОВ и ФИЛМАТОПЛО за вниманието.Не съм в час по пускането на схеми.На този етап ще е без задвижка и контролер.Дого-
дина на всяка цена.На котела до охладителния контур това не е ли
предпазен клапан?На него пише 2,5бара.Извода на този клапан и изхода на охладителния контур може ли да ги съединя в общ изход
който да отведа в канализацията?Имам схемата за свързване на охладителния контур.Общата плащ,която ще отоплявам е етаж от къща100кв. и 20кв.летна кухня,която не я ползвам,но мисля да притворя малко кранчето за нея колкото да не ми замръзва мивката,защото досега всяка зима ми замръзва.Къщата е с 5см изолация и ПВЦ дограма.От изхода на котела до горната част на конвекторите е по-малко от 2м височина,а до серпентината на бойлера 3,5м.И трите помпи са 25-40,като две от тях са трискоростни
/грундфос/ и третата е с две скорости.Бойлера е над котела.До колекторите всицко ще бъде с медна тръба 28мм,а от колекторите до конвекторите с алуминиева вложка ФИ 20мм.В антрето и коридора
ще имам два радиятора панелни,които ми остават като ги разкача от двете камини захранени с фи 16.Конвекторите са 4бр.При тази височина помпите няма ли да са с достатъчен дебит?Автоматичната пълначка м/у буфера и помпата на връщащата вода към котела ли да я вържа?Ще имам още 2-3 въпроса,но засега стига за да не претрупвам с информация.Поздрави!
filmatoplo - майстор
Поне едната помпа за конвекторите да беше с моторче 60.Конвекторите марка Клима 2000 ли са -колко киловата мощност има единия.Имат ли управление , ако да с кой модел .Трипътния термовентил този който осигурява връщащата вода в котела каква марка е и на колко градуса е . А другия трипътния -смесителния вентил коя марка е -имаш ли ги купени и двата вентила . :wink:
stefan4087 - специалист
filmatoplo написа:
Поне едната помпа за конвекторите да беше с моторче 60.Конвекторите марка Клима 2000 ли са -колко киловата мощност има единия.Имат ли управление , ако да с кой модел .Трипътния термовентил този който осигурява връщащата вода в котела каква марка е и на колко градуса е . А другия трипътния -смесителния вентил коя марка е -имаш ли ги купени и двата вентила . :wink:


Привет!Конвекторите са марка,,Сабиана,,.Имат три плъзгача и една врътка за настройване на градусите.Единия плъзгач е за превключване
отопление-охлаждане,средния за степени на вентилатора/3 степени/и третия не го схващам за какво е.Нямам и книжките с информацията за тях.Търсих в нета,ама излизат като марка и не разбрах нищо.Гледах по тях дали пише мощността,ама не намирих нищо/или съм гледал с кьоравото/.Най-малкия е широк 0,8м,друтите са над1,20м.Утре ще ходя в БГтерм в Плевен за вентили .Поръчах ХОНЕВИЛ.Има ли някакви изисквания към тях относно означенията,защото и там са боси като мене и да не ме преметнат нещо?Поръчах и контактни термостати В2000.За всяка помпа ли да купя контактни термостати?
Елзадвижката какво трябва да пише на нея/ако останат финанси да я взема и нея,защото като гледам хилядарка и нещо ще идат за чаркаляци.Автоматичната пълначка до колко атмосфери да купя,щото гледам имат,ама на големи атмосфери?Предполагам,че трябва да да е
от 3 надолу.Ще сложа термоманометър на изхода на котела.Преди
топлия колектор мисля да сложа термометър.От твои постове гледам
слагаш термометри на всеки изход.Става ли да сложа термометри
само на връщащите се в стедения колектор,тъй като влизащата вода
в топлия ще е една и съща и оттам да следя делтата?Водата от връщащия колектор къде да я свържа-в буфера ли да влиза или
в щранга на котловата помпа?Спирам до тук.Още веднъж благодаря за вниманието!
srusev - специалист
Честито и ти си в семейството на атмосите, ударил си тото-то с тези 2500лв. Те конвекторите само струват повече.:)
filmatoplo - майстор
Връщащата вода от конвекторите се връща в долната част на буфера.Апарат за пълнене -пълначката в повечето случаи се продава фабрично настроена на 1,5 бара, но и ти може да си я нагласиш с отверка -натягайки увеличаваш налягането -развивайки намаляш налягането. :wink: Термометри може да сложиш след смесителния вентил и помпата за конвекторите да виждаш колко градуса ходи към конвекторите и да въртиш вентила докато се настрои .Температурата която се връща в котела тя е осигурена от капсолования термовентил нагласен заводски на 60-65 градуса -твоя на колко градуса ще е .
stefan4087 - специалист
[quote="srusev"]Честито и ти си в семейството на атмосите, ударил си тото-то с тези 2500лв. Те конвекторите само струват повече.:)[/
quote]


Благодаря!Наистина ударих джакпота,ама сега ми почват мъките,но мисля да се справя.
stefan4087 - специалист
filmatoplo написа:
Връщащата вода от конвекторите се връща в долната част на буфера.Апарат за пълнене -пълначката в повечето случаи се продава фабрично настроена на 1,5 бара, но и ти може да си я нагласиш с отверка -натягайки увеличаваш налягането -развивайки намаляш налягането. :wink: Термометри може да сложиш след смесителния вентил и помпата за конвекторите да виждаш колко градуса ходи към конвекторите и да въртиш вентила докато се настрои .Температурата която се връща в котела тя е осигурена от капсолования термовентил нагласен заводски на 60-65 градуса -твоя на колко градуса ще е .
Привет!Не каза на кое място да монтирам пълначката.За термовентила
е ясно.Аз имах в предвид термометри на колектора на всички входове на връщащата се от конвекторите.Днес не можах да отида за вентилите,
но в четвъртък сигурно.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 22

Тема "Въпроси,относно Атмос ДС25S" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: