Най - вълнуващия въпрос зимно време.
milenskior - специалист
Не е само той.
Бих казал: Браво!!!!
Много добре, направо като заводско изпълнение.
ventzi48 - специалист
Здравейте можещи и знаещи.
Имам котел Виадрус -23 кв. с горелка Ерато-20 с управление Натурела, втори вентилатор за почистване, камера под котела, ламбда за наблюдение на горивния процес. Горелката няма подаване на вторичен въздух. Имам намерение да подам вторичен въздух в зоната горене но нямам точна идея. Ако някой е правил нещо подобно на тази горелка ще съм благодарен.
От преработката на горелката съм доволен защото разхода падна на 3 чувала за 24 ч.
phantom_ - специалист
Дай някоя снимка на горивната камера.
filmatoplo - майстор
:wink: Браво бе много икономична.
Здравейте отново на всички.Първо искам да се обърна към модераторите ако е възможно да прехвърлят някак моята тема "Пелетна горелка БГ 001" ( не дообмислих нещата когато откривах темата) във тази по голямата тема,защото считам че така повече хора ще я видят и ще могат да коментират.
Както вече писах в горе споменатата тема смятам да направя парно на една стара тухлена къща.Изходните данни са следните:
два етажа по 50м2- със по две стаи и един бокс и 8м2 стълбище
къщата е тухлена(25см зид плътни тухли),измазана,без изолация,със ПВЦ двоен стъклопакет бял и висок таван.
По изчисления ми се получи топлинни загуби на къщата 10632kw със десет процентно завишение за северните стаи плюс 1kw за лирата и 3kw за бойлер което закръглено прави 15kw.Смущава ме единствено коефицента за тухлени стени който съм приел 0,8 дали не е много висок.
След като вече горелката е на някакъв висок процент готовност се замислих сериозно за котела който трябва да направя.Харесал съм си ето този
Прикачен файл:
pelletny-kotel-300x278.png
pelletny-kotel-300x278.png (125.56 KиБ) Видяна 1505 пъти
който според мен не е много труден за изпълнение.Според размерите които съм приел нагревната площ е 2,5м2 х 10kw/м2 (както се приема по форумите) прави около 25kw.Дебелината на стените ще е 4мм а тръбите около ф50х3мм със турболатори.Вход и изход 1 1/2".Системата щебъде колекторна затворен тип.От котела до колекторите ще използвам тръба 1 1/2 цола черна,а след колекторите тр.ф20 PEX-AL-PEX,панелни радиатори със термостатични кранове.

При тези данни имам няколко въпроса към знаещите:

1.Каква циркулационна помпа да използвам?

2.Какъв трипътен вентил да монтирам?

3.Какъв разширителен съд да сложа -(колко литра обем да бъде)?

За сега като че ли това е всичко, за друго не се сещам,ако някой се досети за нещо което ще бъде важно да

подсказва.Приемам всякаква критика и очаквам коментариите на всички.

И искам да попитам още нещо някой знае ли някаква огнеупорна смес от която мога да си излея във калъп изолация за

вратите? Това го гледах на клипче в ютуб но сега не мога да го открия. Там човекът разбърка някакъв черен

прахообразен материал и го изля в калъпът който си беше приготвил. Благодаря предварително на всички отзовали се.
Прикачен файл:
pelletny-kotel-300x278.png
pelletny-kotel-300x278.png (125.56 KиБ) Видяна 1505 пъти
andro440 - майстор
съб юни 30, 2018 12:08 pmborgrozev написа:
Здравейте отново на всички.Първо искам да се обърна към модераторите ако е възможно да прехвърлят някак моята тема "Пелетна горелка БГ 001" ( не дообмислих нещата когато откривах темата) във тази по голямата тема,защото считам че така повече хора ще я видят и ще могат да коментират.
Както вече писах в горе споменатата тема смятам да направя парно на една стара тухлена къща.Изходните данни са следните:
два етажа по 50м2- със по две стаи и един бокс и 8м2 стълбище
къщата е тухлена(25см зид плътни тухли),измазана,без изолация,със ПВЦ двоен стъклопакет бял и висок таван.
По изчисления ми се получи топлинни загуби на къщата 10632kw със десет процентно завишение за северните стаи плюс 1kw за лирата и 3kw за бойлер което закръглено прави 15kw.Смущава ме единствено коефицента за тухлени стени който съм приел 0,8 дали не е много висок.
След като вече горелката е на някакъв висок процент готовност се замислих сериозно за котела който трябва да направя.Харесал съм си ето този pelletny-kotel-300x278.pngкойто според мен не е много труден за изпълнение.Според размерите които съм приел нагревната площ е 2,5м2 х 10kw/м2 (както се приема по форумите) прави около 25kw.Дебелината на стените ще е 4мм а тръбите около ф50х3мм със турболатори.Вход и изход 1 1/2".Системата щебъде колекторна затворен тип.От котела до колекторите ще използвам тръба 1 1/2 цола черна,а след колекторите тр.ф20 PEX-AL-PEX,панелни радиатори със термостатични кранове.

При тези данни имам няколко въпроса към знаещите:

1.Каква циркулационна помпа да използвам?

2.Какъв трипътен вентил да монтирам?

3.Какъв разширителен съд да сложа -(колко литра обем да бъде)?

За сега като че ли това е всичко, за друго не се сещам,ако някой се досети за нещо което ще бъде важно да

подсказва.Приемам всякаква критика и очаквам коментариите на всички.

И искам да попитам още нещо някой знае ли някаква огнеупорна смес от която мога да си излея във калъп изолация за

вратите? Това го гледах на клипче в ютуб но сега не мога да го открия. Там човекът разбърка някакъв черен

прахообразен материал и го изля в калъпът който си беше приготвил. Благодаря предварително на всички отзовали се.pelletny-kotel-300x278.png
ТИ СЯ ,КВО ПРАВИШ ,ПИТАШ ИЛИ СЕ ХВАЛИШ?КАТО ГЛЕДАМ И ВИЖДАМ ,МАЙ НИЩО
Най вече питам ,необичам да се хваля .Ако има нещо не ясно мога и да повторя.
filmatoplo - майстор
:) Прекопирвай котлите но тези с вертикално разположените тръби -Хец ,Грейко :wink:
andy_forresite - майстор
0,8 е малък коефициент за измазан зид от 25 см плътна тухла. Топлозагубите няма да са много различни от вече определените, защото:
1. Прибавил си 3 kw за бойлер, което е излишно.
2. Предполагам че си смятал два пъти тавана или поне си сложил нещо за пода на втория етаж, а не трябва щом ще отопляваш и 4-те стаи.
Иначе коеф. на топлопреминаване на стените може да се приеме за 2, а за таван гредоред 1,2. Последното никъде не може да се намери като информация, така че нямам точна представа колко е.
andro440 - майстор
пон юли 02, 2018 7:56 pmfilmatoplo написа:
:) Прекопирвай котлите но тези с вертикално разположените тръби -Хец ,Грейко :wink:
nomera e w ewtinata surowina и виадруса е икономичен ,аком гориш гориво за 60 лв за тон

Тема "Как да си направи сами пелетна горелка." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: