Най - вълнуващия въпрос зимно време.
zlatko64 - специалист
Да, така е, лошото е, че сега го разбирам :mrgreen:
Но човек се учи нали така.

Как да изчисля диаметъра на тръбата по която възнамерявам да пусна вторичния въздух - т.е. на г. камера с посочените размери колко въздух й трябва - примерно 30 мм. за първичен въздух и 20 мм. за вторичен.

После, като уплътня камината, чрез клапи ще регулирам въздуха докато получа бял пламък и липса на дим, а пък току виж съм се покатерил на покрива, че да рътна един газоанализатор :-D
filmatoplo - майстор
Газанализатор добре :) , но ти не можеш да гарантираш че,ще слагаш винаги едно и също гориво, като - качество ,влажност и количество , също и въздух :wink: .
zlatko64 - специалист
filmatoplo написа:
Газанализатор добре :) , но ти не можеш да гарантираш че,ще слагаш винаги едно и също гориво, като - качество ,влажност и количество , също и въздух :wink: .
Така е. Но аз нямам намерение да правя стационарни отвори, т.е. няма да фиксирам клапите и край. Ще уплътня ГК/горивна камера/, ще направя подвижни клапи които да работят от напълно затворени до напълно отворени в зависимост от гориво, влажност и т.н.
И точно тук възниква въпроса - какъв въздух й трябва на тази ГК? Вероятно е много сложно да се изчисли/пък хич ме няма по сметките/, затова се хващам за един пост на АнтонБМ който съветваше някой да пусне външен въздух по тръба 50 мм. Т.е. количеството въздух може да се определи от ...хм дебита, абе от широчината на отвора - по - голям отвор - повече въздух, по - малък отвор - по-малко въздух. От тази гледна точка/вероятно не съм съвсем прав/ напр. на тази ГК и трябва максимум въздух преминаващ през отвор 50 мм. Така правя клапа за първичен въздух с отвор от напр. 30 мм. и клапа за вторичен от напр. 20 мм. Съответно и двете клапи могат да спрат въздуха и по този начин/отваряне, затваряне/ да правя правилната регулация като се ориентирам по цвета на пламъка.

Това ми е идеята и за това питам - как да определя макс. въздух/отвор/ за тази ГК.
filmatoplo - майстор
Моята тръба за външен въздух е фи-50 , и я намирам за 1 идея по малка от необходимото , вчера когато духаше силен вятър -през тръбата навлизаше много добре външен въздух , изглежда външния се влияе от някакво налягане от вън :? :) .Понеже при мен е импровизация -вкарвам въздух отстрани в пепелника -под скарата на въглените , оригинално замислено не знам как би било , но копира сегашното подаване на въздух чрез отваряне на чекмеджето за пепел :wink: .Замислям се за мини вентилаторче от компютър :? :wink: дали ще стане въпрос на проба.
zlatko64 - специалист
Ето един интересн клип http://www.youtube.com/watch?v=pHty-Fo8opc - вижда се от къде са прекарани тръбите за вторичен въздух. Човека май е сложил вентилатор, но системата работи, а интересното е, че има вторично изгаряне дори и при отворена врата на ГК, т.е. при излишен въздух :?
fbr - майстор
Имам наблюдения върху моя котел, които искам да споделя. Горивната камера представлява цилиндрично тяло, поставено вертикално, като смуче въздух отдолу, където с промяна на блендата, става регулирането с термостатичния регулатор, и отвор за вторичен въздух, който е в горната част на камерата. Горния отвор винаги е отворен максимално, като е с диаметър 35-40 милиметра. С излишъка на вторичен въздух, проблеми никога не е имало. Но с първичния става регулирането на горивния процес. Най- добро горене се получава, като това тяло го напълня с въглища с едрина 3-5 см. а отгоре, с дебелина около 2,3 см сложа дребни въглища, с едрина под 1 см. така че пламъка на огъня, да не проникне между едрите въглища. Най-отгоре поставям разпалките, и когато те изгорят, от високата температура, едрите въглища започват да отделят газове които излизат между дребните и изгарят в камерата със син пламък, като от нафтова печка. При този метод на горене, накрая остава най-малко отпадък, и горивния процес е по-продължителен. Регулирането на температурата става много прецизно.
Последна промяна от fbr на нед дек 18, 2011 6:06 pm, променено общо 1 път.
zlatko64 - специалист
fbr написа:
При този метод на горене, накрая остава най-малко отпадък, и горивния процес е по-продължителен. Регулирането на температурата става много прецизно.
Котела ти самоделен ли е или фабричен? Как стои въпроса с уплътняването на горивната камера? Вторичния въздух насочен ли е нанякъде или просто постъпва в ГК?
Christo - майстор
Не ни казва цялата истина клипчето :? Той взема въздуха за тръбите в огнището от стаята, в която е печката, но като отвори вратата, през нея не излиза нищо. :shock: Според скромното ми мнение, или има смучещ вентилатор на димните газове след фукса на печката, или има нагнетателен вентилатор, който дда създава надналягане в помещението и то да избутва пушека през комина. Във втория случай помещението трябва да е плътно затворено за да може да се създаде надналягане.
fbr - майстор
Котела е самоделен, уплътняването е правено с червения силикон, а вторичния въздух влиза перпендикулярно на камерата, като е в противоположната на изходящите газове част.
zlatko64 - специалист
Хм, ти имаш ли отговор на въпроса за моята камина - колко големи отвори да оставя за първичен и вторичен въздух? :? Това нали се определя от обема на горивната камера...май.

Тема "Печка на дърва - secondary combustion" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: