• 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Boyan - специалист
съб ное 03, 2018 3:46 pmfox_vt написа:
И на последно във топлинната тръба освен 30 те грама вода имало и меден прах който пази от замръзване и пукане но основно не го знам за какво е.
Пп темата май се измести дали не е добре някой да я отдели .
Има със синтировани гранули , захванати за стената , а има и такива , в които няма нищо освен малко вода при ниско налягане .
Компютърните heat pipe най-често са със синтировани гранули .
Идеята е , че кондензиралия топлоносител се придвижва във синтированият материал на капилярен принцип , а в средата на тръбата се
движат парите .
Това дава възможност да работят в хоризонтално положение и дори с "главата надолу" .
И на соларните панели би трябвало да са такива , но от 10-тината , които съм рязал за ремонт , не съм видял нито на един .
Използва се нискокачествена мед , тънка като хартия с дебелина едва 0,2 мм.
Тръбата отвътре е гладка и се разчита на това , топлоносителя да се стича надолу на капки .
И разбира се не могат да работет хоризонтално или на обратно .

На някой ако му е интересно и има път към Пловдив , мога да му покажа фабрична от евтин соларен панел и такава , правена от мен .
Разликата в работата е толкова голяма , че е трудно човек да повярва , че са едно и също нещо .

Прикачен файл:
Топлинна тръба със синтировани гранули.jpg
Топлинна тръба със синтировани гранули.jpg (56.35 KиБ) Видяна 1103 пъти


Има и други модели като екранни , нарезни и т.н.
LazarGanev - "Велик майстор"
Да бе, нека да четат тези, дето твърдят, че соларният панел е нещо нискотехнологично и няма откъде да идват големите разлики в цените :lol: . Все пак Boyan, аз за първи път чувам, че Heat pipe могат да работят "с главата надолу", мисля че това го могат само U-type.
Boyan - специалист
съб ное 03, 2018 10:33 pmLazarGanev написа:
Да бе, нека да четат тези, дето твърдят, че соларният панел е нещо нискотехнологично и няма откъде да идват големите разлики в цените :lol: . Все пак Boyan, аз за първи път чувам, че Heat pipe могат да работят "с главата надолу", мисля че това го могат само U-type.
Не е нискотехнологичен . И изпълненията варират от пълен боклук до много истински .
Когато за първи път видях компютърен охладител с heat pipe да работи с главата надолу, ми увисна ченето :shock: .
Тогава още не знаех , че има вътрешна синтирована повърхност , която действа като фитил на стара газена лампа и издига кондензата нагоре срещу гравитацията .
Ето тук е кратко и добре обяснено как става :

http://www.thermopedia.com/content/835/

Авторите нарочно са нарисували тръбата на първата фигура с главата надолу , за да демонстрират ефекта .

Прикачен файл:
HeaFF1.jpg
HeaFF1.jpg (63.08 KиБ) Видяна 1072 пъти
LazarGanev - "Велик майстор"
Благодаря Boyan, статията изглежда доста сериозна, но явно е по-обща, а не конкретно за соларните топли тръби. Дали наистина и те трябва да са така изпълнени? Ако е така, то тези сравнително евтини китайски ментета, дето се продават масово ми мязат много на кутийките за икономия на ток, които се включват в контакта и ти носят 30, 50 или колкото си искаш проценти икономия от месечните сметки :cool:
шоп - майстор
съб ное 03, 2018 2:04 pmLazarGanev написа:

Абсолютно вярно! Освен всичко друго и се засенчват!


Лазар, всеки, който е учил геометрия може да сметне, кога ще започне самозасенчване на тръби ф58 монтирани с междужентрово разстояние 80мм :-)
Разбира се това е хипотетичен въпрос, защото не уточняваме кои ден от годината визираме.


Мога ли да те попитам плосък колектор от най-висок клас каква производителност ще има пак в този хипотетичен момент?

Именно защото всеки колектор има + и - говорим за годишен добив или ефективност.

В Африка плоския ще е номер 1
В Сибир вакуумния ще е победител..
Темата е дъвкана многократно включително и в темата плосък срещу вакуумен:-)

Аз лично вярвам 100% на Solar Keymark
Другото на което безрезервно вярвам е цената. Енергията е много, безкрайна и безплатна. Ако я уловим, пренесем, съхраним и оползотворим с евтини и самоделни елементи сме печеливши.

Ако някой налее 2-3-4000лв в една готова купешка, фирмена система може да чака 10 и повече години за да излезе на нула, а много вероятно е никога да не излезе на нула след една/две или повече аварии и вечно да е на загуба.
LazarGanev - "Велик майстор"
нед ное 04, 2018 5:06 pmшоп написа:
Ако някой налее 2-3-4000лв в една готова купешка, фирмена система може да чака 10 и повече години за да излезе на нула, а много вероятно е никога да не излезе на нула след една/две или повече аварии и вечно да е на загуба.
Готови купешки системи няма, всичко се изгражда по индивидуален проект. Не е задължително да се изгражда от фирма, но е добре да се ползват качествени компоненти, а не евтини ментаци, както стана дума. Колкото до изграждането - един има бол свободно време и си прави нещата сам, друг предпочита да си плати, пък през това време да изкара повече пари. Хора различни, важното е да се ползва това, което ни се дава. :)
nikrum - специалист
Здравейте да споделя какво се получи с добавянето на втори бойлер със серпентина.разделих кръговете на соларен през единия бойлер със серпентина и на котлен през другия бойлер със серпентина.студената вода от вик влиза в соларния бойлер и топлата захранва студената на котелния бойлер.Допълнителна рециркулация между двата бойлера с помпа.Резултата е трагичен абсолютно недостатъчно е само една серпентина и рециркулация да зареди двата бойлера вдига до 37 гр и толкова.Наложи се да включа двете серпентините последователно на котела и да ги превключвам към соларното поле пак последователно .Вик водата си остана в противоположна последователно свързана и това работи перфектно!елиминираха рециркулация която само охлаждане до не използваемост водата от единия бойлер....
Andri01 - майстор
Ако искаш прочети какво съм писал на 8-ма стр,на 24.10!?
nikrum - специалист
ср дек 12, 2018 11:07 amAndri01 написа:
Ако искаш прочети какво съм писал на 8-ма стр,на 24.10!?
Да написал си това което се убедих че работи надеждно !Потвърждавам на 100% Жалко че загубих два дена в свързване и преправяне на инсталацията...Много ми се искаше да имам разделени котелен и соларен кръг затова се изкуших с рециркулацията.Аз на лято ще пробвам и последния вариант да пусна соларен кръг през пластинчат топлоонбменник и през рециркулацията в противоток да пусна вик водата от бойлерите през него както прави филматопло. Ако е ефективно пак ще имам два разделени кръга.Но за котела който е на 50 гр си трябват категорично и двете серпентини последователно.
  • 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16

Тема "Свързване на два бойлера към едно колекторно поле" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: