Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте, някой има ли такъв контролер sk 01 с реторна горелка АPRда сподели възможно най добри параметри за горене на пелети и въглища като например работа подавател,работа пауза,работа вдухване ит.н. и хистерезис котел не съм сигурен какво точно е това(има степени от 1 до 5)
Изображение
Валтер Желязков - специалист
Обикновен двоичен контролер подобен на Титаник. Два режима-работа и поддържане/старт-стоп/. Хистерезиса от 1 до 5 са градуси. При зададени 60* на котела и хистерезис 2*, на 62* горелката ще влезе в режим поддържане и при 58* ще мине в работен режим. Използвай калкулатора https://kamilmiernik.pl/kalkulator/ за настройка, вентилатора е на око.
sian - специалист
Колега само опит ще си направиш настройките Недей излишно да форсираш горелката ще имаш преразход контролер е Титаник така съм настроил въздуха и горивото че при 50 градуса на водата които са достатъчни при сегашните външни температури и увелича на 60 градуса да зацикли на 57 58 и при непрекъсната работа може и да не успява да достигне на 60 градуса. Опитай така да докараш настройките че да не може да развие повече от 10 градуса над необходимите ти
пет дек 10, 2021 11:05 pmsian написа:
Колега само опит ще си направиш настройките Недей излишно да форсираш горелката ще имаш преразход контролер е Титаник така съм настроил въздуха и горивото че при 50 градуса на водата които са достатъчни при сегашните външни температури и увелича на 60 градуса да зацикли на 57 58 и при непрекъсната работа може и да не успява да достигне на 60 градуса. Опитай така да докараш настройките че да не може да развие повече от 10 градуса над необходимите ти
При мен има в менюто "Котел зададена температура" предполагам нея имаш предвид за 57 - 60 градуса.Аз в момента съм я оставил на 39 градуса.
Тъй като днес ми докараха и въглища (за пръв път)и понеже си мисля че въглищата би трябвало повече време да изгарят увеличих "Работа пауза" от 25 на 60 секунди,не знам грешка ли е това или не? ,Както и увеличих "Работа вдухване" от 30% на 45 % ?
// До колегата по горе ,не знам на какъв език е този калкулатор? дали гугъл переводчик ще помогне?
Според вас на каква степен на хистерезиса е най добре да го оставя,при пелетите мисля че беше добре на 3 степен,за въглищата не знам?
Валтер Желязков - специалист
Става с преводача. На мястото на десетичната запетая се пише точка.
съб дек 11, 2021 2:29 amВалтер Желязков написа:
Става с преводача. На мястото на десетичната запетая се пише точка.
Здравейте!!!
Дано да съм полезен макар и по късно се включвам в темата.Отоплявам се от 2016 г. с реторна горелка 25 кв на Екоенергия с контролер SK 01.Направил съм много опити-костилки от кайсии,черупки от орехи,сламени и слънчогледови пелети и разбира се Донбас въглища фракция 6-20мм.
Отоплявам 85м2-нонстоп от 01.12 до 31.03.Горя 2.0-2.5 тона.Настроил съм контрорлера с помоща на стаен програмируем термостат на дневен и нощен режим-съответно на 22 и 19 градуса.
Зададена температура 45 градуса-хистерезис 1 гр.Термостат намаление-4 градуса-т.е. при достигане на желаната темп.котела от 45 преминава на 41 градуса в икономичен режим.Настройки-работа на шнека-7-8 сек,почивка 70 сек,вдухване 70%.Идеален пламък светло жълт-т.е.дозирането на количеството въглища и въздух са оптимални.
Сега ще правя експерименти да прикъсна захранването на горелката при достигане на желаната темп.В къщата при спряна горелка за 4 часа тимпературата пада с 1 градус.Така ще настроя стайният термостат,че при 22 да изключи а при 21 да включи/съответно през ноща-19 на 18.
Здравейте!!!
От 27.12.2022г започнах с експеримента.С помоща на траф,схема "грец" и реле , стайният термостат и промяна на режима на работа на реторната горелка се получи икономия на въглища която не очаквах.Докато горях 5 чувала донбас за седмица,сега вече 6 ден бункера ми е пълен на 40%.Очаквам още 3-4 дни за да изгоря петтях чувала по 25 кг които сложих на 31.12.2022г.Вярно че времето е топло,но преди години също имаше такива температури и тогава горях по 5 чувала на седмица.Доволен съм от експеримента.Все пак 1 тон донбас фракция 6-20 мм струваше през лятото 800лв.

Тема "контролер sk 01" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: