• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 33
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Тани - модератор
Чудих се в кой раздел да пусна тази идея , защото реално отоплението става с въздух. Все пак системата е повече за отопление , отколкото за вентилация , така че реших да е тук. Смятам , че идеята е много добра и не е скъпа за изпълнение. Освен това не изисква кой знае какви инструменти и умения и всеки домашен майстор може да я изпълни. Напълно в духа на нашия форум е! А и резултатите ми се струват отлични!Доста голяма температура влиза в помещението!

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=QLNViUsRCVU[/youtube]
ebahti - майстор
up-вам се да не загубя темата че ми е интересна :)
Bobivan - специалист
Требе да се пие бира.... :partyman: :partyman: :partyman:
LazarGanev - "Велик майстор"
Сега ще се разбере кой пие бира и кой безалкохолно за разредител :-D
naughty - специалист
много свежа идейка. Мисля си дали няма да има същия ефект ако се направи от алуминиеви въздуховоди, по-малко фи. само една черна боя отгоре и готово. Вярно цената няма да е конкурента, но няма да е зле като ефект.

струва ми се подходящо и за вход на рекуператор
Тани - модератор
naughty написа:
много свежа идейка. Мисля си дали няма да има същия ефект ако се направи от алуминиеви въздуховоди, по-малко фи. само една черна боя отгоре и готово. Вярно цената няма да е конкурента, но няма да е зле като ефект.

струва ми се подходящо и за вход на рекуператор
[-X Именно за входа на рекуператора си мислех и аз , но като прочетох темата от линка по-горе
Evg написа:

Данните са интересни и обнадеждаващи за помощно отоплително средство.
Първият ден все още не бях поставил смукателния въздуховод и в 9:30 при -9 градуса вън, започна да духа +30 в хола. Наобяд при 3-4 градуса вън достигна 47-50 градуса.
Грубо пресмятане на дебита показва между 60 и 90 куб. метра за час.
След затваряна на двата потока в едно и също помещение максимално достигнатата температура на въздуха е 67 градуса.
Ако вкарваме 50-60 °C отвън , то тогава изходящия въздух от стаите ще е по-студен от входящия и ще го охлажда . Така рекуператора ще има обратен на търсения ефект :wink:
catpat - специалист
Идеята е много добра, за следващия сезон ще я осъществя, но мисля да не я извеждам извън къщата. Имам големи прозорци от юг, през които зимата слънцето влиза много навътре, а лятото от терасите едвам се показва на пода.
Въпросът е обаче, ако оставя панела като пасивен елемент, дали ще е достатъчна само конвекцията или ще трябва да измисля някой голям и ниско оборотен вентилатор. Тия кенове дали могат да се заменят с нещо друго?
papuniok - помощник
Не си пълни стаите със скраб - в това няма никакъв смисъл. Енергията, която успее да премине през стъклото и да влезе в помещението, се превръща почти изцяло в топлина. Някаква малка част се отразява и излиза навън през стъклото, но това е незначителна част от влизащия поток.
catpat - специалист
За прозорците съм съгласен, но тъмния цвят на кутийките ще привлича повече светлина, което ще води до по-високия ефект.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 33

Тема "Слънчев колектор от алуминиеви кутийки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: