Най - вълнуващия въпрос зимно време.
sashot - специалист
Ползвам приставка за пепел към прахосмукачката. Купена за двадесетина лева, от някой от хипермаркетите. Метална кофа с плътно затварящ се капак. Филтър на изхода към прахосмукачката. Маркучът е пластмасов, макар и с метална тръба накрая, така че става само за студена пепел и изгаснали въглени. Справя се добре. Според придружаващото описание на производителя, филтърът може (и трябва) от време да се промива под струя течаща вода. Ползвам я съвместно с Керхер МВ2. Справя се добре. До тук нищо съществено.
Модификацията, която съм направил е една 50 мм ПВЦ 45 градусова дъга, от вътрешната страна на входа, която да завърта входящия поток по стените на кофата... един вид циклон. Според мен все някакъв ефект има, филтърът се замърсява по-малко.

За вода не мисля, че ще е подходящо, защото кофата е стоманена, боядисана, разбира се, но все пак вероятно ще ръждяса. Още повече Керхерът се справя с водата достатъчно добре.
ilko-gd - напреднал
Здравейте,

От тази зима ще минавам на пелети с камина AlfaPlam Commo 21kW. От прочетеното и от познати разбрах, че ще трябва да я чистя с прахосмукачка, въпреки че като я разглеждам самата камина не виждам защо трябва да е идеално чиста от пепелта. Малкият пепелник се вади и може да си го почистиш, големият /чекмеджето отдолу/ също. Единствено виждам смисъл ако имаш килими покрай камината, но при мен всичко е плочки.

Разгледах прахосмукачките, които се предлагат и ако си купя ми се иска да е малко по-универсална. Прахосмукачка и смукачка за пепел AD 3 Premium Fireplace ако взема ще мога ли да я използвам освен за пепелта от камината и още за:
- чистене на пода на гаража, зимата с колата вкарвам много пясък и пода си е гола бетонна плоча;
- чистене на гипс и мазилка като ремонтирам нещо в къщи, например след шлайфане на гипскартон да си събера праха от стаята;

Притеснява ме при тези прахосмукачки дали въздуха, който минава през мотора е отделен от този, който изсмуква боклука, защото съм развалял обикновена прахосмукачка точно с гипс, много бързо и се прецакаха лагерите и отиде в кофата за боклук. Тези за пепел стават ли за дребни строителни отпадъци, мазилка, гипс, защитени ли са?
choko - специалист
има ли впечатления от този модел https://temax.bg/product/38964/prahosmu ... w-18l.html
пише че има допълнителна торба .
Стефан77 - специалист
Аз съм с HECHT-21E 1000w.Достатъчно мощна е дърпа като луда,има хепа филтър и торбичка,с метален маркуч е,на 2 почиствания на камината чистя торбичката, на 10 пчиствания ги измивам с хладка вода.Удобство голямо.
burner - специалист
Аз моята камина я чистя с две-три парцалчета ежедневно. С едното почиствам пепелта от вратата, стъклото и уплътняващото въже. С друго забърсвам стената на горивната камера и горелката. В горелката ми никога няма залепена пепел или шлак. Онзи ден получих циклон от Алиекспрес. Струва 28 лева. Укрепих го с два диска от текстолит и шпилки, за да не се счупи при работа. Отдавна съм го виждал в Ютюб и най-после се наканих. Ще го използвам само при основно почистване, като прахосмукачката ще бъде от онези Елит, дето за нищо не стават (имам такава, но може и някоя стара, дето съм я прежалил). На хепа филтъра на Елита съм нахлузил едно чорапче, за да го предпазвам, доколкото е възможно от финия прах. Конструкцията заема място и не е подходяща за ежедневно почистване в апартамент, но ако стои в котелно върши работа за всеки ден. Всъщност и Елита е циклонен тип, та стават два последователно свързани циклона. Какво ще излезе от цялата работа не знам, липсва само някакъв воден филтър, но стана студено и не ми се занимава повече с това. За тези, които ще вадят гореща пепел, съдът отдолу на циклона трябва да е метален.

Прикачен файл

DSCN1040.JPG Това е устройството. Черният маркуч е на Елита, другият е с метална оплетка вътре и с него ще обирам пепелта.
Andri01 - майстор
Ето и моя циклон. Цена-4лв. :)

Прикачен файл

Photo0079.jpg
burner - специалист
Добър е. 4 лева са вероятно цената на присъединителните ВиК части. И аз мислех да го правя, но в крайна сметка реших да взема готова конструкция. Полуготова, де. И как е твоя на фините прахови частици? Задържа ли ги добре?
Andri01 - майстор
Не,4лв. е пътния конус. Но ако си го купиш от пътя е безплатен-стига да не те хванат :). Долу,в прахосмукачката имам торба/платнена/. Там се събира максимум една шепа пепел,докато се напълни баката.А иначе всичко друго е от останали "боклуци" из гаража.:)
choko - специалист
Имате ли впечатления от модела на Black and Decker BXVC20MDE. Записано е че има функция функция на духане на прахосмукачката. Може ли с нея да се издуха полепналото по филтъра по- добре от изтупването на другия модел BXVC20TPE?
Върши ли работа за почистването тази функция духане :)
Andri01 - майстор
Функцията "духане" винаги върши работа,даже и при прахо-смукачките :)

Тема "Дайте мнение за прахосмукачка за камина..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: